Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostrze haczyka. Proste czy zagięte.
Autor Wiadomość
mankimank 
Tomek Kowalski

Wysłany: 2018-02-06, 11:55   Ostrze haczyka. Proste czy zagięte.

Z jakim ostrzem haczyki stosujecie i dlaczego z wybieracie to właśnie ? A może nie zwracacie na to uwagi. Kiedyś czytałem że "haki o prostym ostrzu lepiej i szybciej łapią się skórki pyska to haki o zagiętym do środka ostrzu wbijają się głębiej i zostają gdzie trzeba nawet po nieoczekiwanym zluzowaniu żyłki np. w zaczepach " Czy zgadzacie się z tym stwierdzeniem i co u was pokazała praktyka ? Zapraszam do dyskusji. Dodam jeszcze, że ponoć zagięte ostrze tępi się wolniej np. na żwirowym podłożu.
P.S. Temat dotyczy tylko samego ostrza nie całego haczyka.

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2018-02-06, 12:19   

W zeszłym sezonie wróciłem do haczyków Hikara z zagiętym ostrzem. I wydaje mi się że miałem trochę lepsze efekty. Do tego mało spinek. Ryby były zapięte dobrze, a pyski karpi raczej niewielkie obrażenia nimi spowodowane. Owszem te haki po kilku zasiadkach tępieją i lekko czasem pokryw je rdza. Ale jakoś w zeszłym sezonie wróciłem do zasady przypon dwie trzy zasiadki i do śmieci. A na niektórych wodach to i po dwóch trzech rybach. Haki są tanie, a plecionki też ulegają zniszczeniu czy przetarciom więc uważam że akurat ten element lepiej częściej wymienić niż na tym oszczędzać. Wcześniej używałem crancedhook no i owszem jak już zapieły to spinka była rzadkością, ale brania jakby rzadsze, mimo widocznej aktywności ryb. Co do haków Nash Fang Twister to też straciłem dobre zdanie. Oczywiście możliwe że stosując minimalistyczne przypony jakich używam, te dwa ostatnie haki nie były super skuteczne, po dodaniu pozycjonerów, kółek i innych cudów może są one dużo lepsze.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2018-02-06, 19:53   

mankimank, ja osobiście uważam że haczyk z zagiętym ostrzem, szybciej zapina, ale płyciej, za to są przeważnie grubsze i mniej kaleczą rybę. Za trzymanie haka odpowiada nie ostrze tylko zadzior ;)

mankimank 
Tomek Kowalski

Wysłany: 2018-02-08, 16:30   

Koledzy sprawa wygląda w następujący sposób. Zarówno osoby projektujące haczyki (Mustad) jak i czołowi właściciele firm (Kevin Nash, Danny Fairbras) są zgodni co do jednego. Haki z prostym ostrzem wbijają się szybciej ( logiczne grot jest prosty i haczy od razu ) Takie haki niestety gorzej trzymają ( zadzior owszem jest bardzo ważny ale zagięty grot również utrudnia karpiowi usunięcie haczyka gdy macha łbem ) Natomiast haki z podgiętym ostrzem wbijają się gorzej (z racji tego że grot nie jest skierowany bezpośrednio w tkanke) no i tak jak napisałem wcześniej tego typu hak lepiej trzyma. Wracając do Kevina i Danego można dostrzec, że w ofercie Nasha występuje więcej haków z prostym grotem (on uważa je za skuteczniejsze ) natomiast w ofercie Kordy przeważają haki z zagiętym ostrzem (skuteczniejsze według Fairbrasa ). Udało mi się znaleźć kilka opracowań na ten temat w prasie głównie Angielskiej.

Odpowiedz do tematu