Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Łódka czy Ponton z echo?
Autor Wiadomość
tu125

Wysłany: 2016-10-29, 07:41   Łódka czy Ponton z echo?

Panowie i panie co byś cie wybrali bo stoję przed wyborem łódka zanętowa z firmy Pro Lam bez echo cena około 3700 zł w konfiguracji czy ponton Kolibri z echo Raymarine cena za komplet około 3000 zł. Łowie na gliniance około 3 hektarów.

wojtek straub 

Wysłany: 2016-10-29, 08:35   

tu125, zestaw marker + spod, biorąc pod uwagę, że markera możesz podpiąć pod zestaw, na który później łowisz lub pod zestaw do spoda, wystarczy zakup tego drugiego... I jakieś70-80% planowanej kwoty zostanie na inne bajery...

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-29, 09:02   

Na 3ha nie bawiłbym się w pontony czy łódki:) Wojtek dobrze Ci radzi.

tu125

Wysłany: 2016-10-29, 09:28   

W sumie może i macie racje. Za tą kase można inne bajery kupić. Jakieś propozycje co kołowrotka i spoda?

wojtek straub 

Wysłany: 2016-10-30, 09:38   

Wszystko zależy od budrzetu...
Shimano Alivio Spod spokojnie da radę (wiem, bo mam), zainwestujesz w droższy model, będzie nieco przyjemniej nęcić (pod warunkiem, że droższy będzie = lżejszy :P )
Kołowrotek - najlepiej by posiadał QD i płytką szpulę - za 300 parę złotych dostaniesz Lentusa Mikado, w wyższym budrzecie np. Daiwa Emblem Spod - ten ma taki bajer, że rolka kabłąka ustawia się zawsze pod kijem...
Bez wodotrysków i po taniości np. Spro LCS
Na szpulę albo dobra żyłka "30" albo dedykowana do spoda plecinka + srzałówka (może być taka "specjalna" lub zwykła żyłka mono 0.5-0.6mm. )
Wszystko zależy od tego, jak często będziesz używał tego zestawu i jakie ilości towaru będziesz posyłał w łowisko i na jaki dystans... Czym częściej, więcej i dalej tym bardziej warto zainwestować w droższy zestaw...
Osobiście spodowego zestawu używam zazwycza :> j początkiem sezonu i na krótkich zasiadkach z marszu, gdzie towaru za dużo nie idzie (choć zdarzało mi się "wymachać" 20l. wiadro drobnego papu na raz)...
W pełni sezonu lub na nęconej wcześniej miejscówce używam do nęcania tylko kulek i cobry lub procy, zależnie od dystansu...

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2016-10-30, 10:46   

tu125, Tylko nasuwa się jedno pytanie, całe życie będziesz łowił na 3 ha zbiorniku? Pewnie nie, więc warto zainwestować w sprzęt typu łódka lub ponton, na 3 hektarową wodę nie trzeba też kupować od razu spoda, bo normalną wędką poradzisz ;)

MichałJasiak 
Nash Tackle Polska

Wysłany: 2016-11-17, 11:44   

Tak jak kolega mówi czy będziesz siedział cały czas na tej wodzie?? Ja używam pontonu ! łódką do wywozu jedynie wywieziesz i jak masz echo to sprawdzisz łowisko, ale za taką łódkę z echo wywalisz pełno kasy. Pontonem też wywieziesz zestawy wysondujesz dozbierasz kasy i kupisz sobie silnik i najważniejsze jeśli łowisz w trudnych warunkach i holujesz rybę zawsze możesz wskoczyć w ponton i płynąć ;)

gIFF

Wysłany: 2016-11-17, 19:17   

Ja mam to i to i zdecydowanie ponton! :)

karpiarz_123
Marcin Moziiewicz

Wysłany: 2016-11-17, 20:50   

Ponton i dobre echo.
Ponton 1500zl
Echo 3000zl
Silnik 1000zl
Alu 700zl
Ladowarka 300zl
Stukadelko 300zl
Kamera 700zl

O ku..a nie wiedziałem ze tyle kasy juz to pochlonelo...

damian90 
Damian Wróbel

Wysłany: 2016-11-17, 21:10   

karpiarz_123, Większość z tych rzeczy da się kupić o połowę taniej... i będą spełniać to samo zadanie... chętnie bym zobaczył to stukadełko za 300 zł... ze srebra jest?

karpiarz_123
Marcin Moziiewicz

Wysłany: 2016-11-17, 22:21   

Tyczka Nash oraz Stukadelko Fil - pisałem ogólnie.

Pewnie można kupic o polowe taniej lowiac karpie tez można z rzutu i nie jest potrzebny ponton i łódka. Każdy lowi tak jak chce.

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2016-11-18, 08:20   

karpiarz_123 napisał/a:
Tyczka Nash oraz Stukadelko Fil - pisałem ogólnie.

Pewnie można kupic o polowe taniej mówiąc karpie tez można z rzutu i nie jest potrzebny ponton i łódka. Każdy lowi tak jak chce.

Anaconda Ground Stick 3-4,5m - to samo co Nash tylko dużo tańsze i w zestawie dostajemy elegancki pokrowiec na całość. Dziwne, że firmy takie jak Nash robią coś i nie myślą o takiej rzeczy jak pokrowiec tylko dają gównianą, jednorazową folię.

MichałJasiak 
Nash Tackle Polska

Wysłany: 2016-11-18, 08:38   

Ralph_Fridge napisał/a:
Dziwne, że firmy takie jak Nash robią coś i nie myślą o takiej rzeczy jak pokrowiec tylko dają gównianą, jednorazową folię.
Kolego firma Nash wymyśliła ten przedmiot jako pierwsza i wtedy wszyscy myśleli o tym jak zrobić tak pomocny przedmiot a kolejne firmy myślą żeby podrobić dać swoje logo i dodać coś jeszcze żeby lepiej się sprzedawało ;) Pozdro

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2016-11-18, 09:39   

MichałJasiak napisał/a:
Ralph_Fridge napisał/a:
Dziwne, że firmy takie jak Nash robią coś i nie myślą o takiej rzeczy jak pokrowiec tylko dają gównianą, jednorazową folię.
Kolego firma Nash wymyśliła ten przedmiot jako pierwsza i wtedy wszyscy myśleli o tym jak zrobić tak pomocny przedmiot a kolejne firmy myślą żeby podrobić dać swoje logo i dodać coś jeszcze żeby lepiej się sprzedawało ;) Pozdro

Rozumiem reklamę; ale tak ostatnio zapanowała na forum tylko jedna słuszna firma :( . Używam dużo rzeczy od Nasha, ale nie jest ona jedyna i najlepsza.
Wracając do tyczek - zdecydowanie bardziej pasuje mi Cygnet ;) .

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-11-18, 11:55   

Mam, używam, jestem zadowolony Carp Spirit Stukadło Sztyca Bottom Sounder 4,5m ,.... kosztowała 100zł, w komplecie wymienne końcówki i pokrowiec ;)

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2016-11-18, 12:06   

Ralph_Fridge napisał/a:

Pokrowiec do tej sztycy jest w sumie niezbędny. Woziłem cały sezon sztycę Nasha w kartonie, w którym go sprzedają i skończyło się to zgnieceniem jednego elementu.

Wracając do tematu. Jeżeli masz możliwości transportowe i chcesz się targać z tymi gratami jak ponton, echo, stukadełko to moim zdaniem niema lepszej opcji do dokładnego położenia zestawu.
Dla wygody jeszcze silnik. Przekonałem się o tym w tym sezonie i sam odkładam już pieniążki na ten bajer.
Ostatnio zmieniony przez MariuszPosmyk 2016-11-18, 12:07, w całości zmieniany 1 raz  

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2016-11-19, 08:12   

MichałJasiak napisał/a:
Ralph_Fridge napisał/a:

A to można wymyślić coś po raz drugi? Taki prekursor wszystkiego a pokrowca brak, prawie jak Wałęsa :lol:

MichałJasiak 
Nash Tackle Polska

Wysłany: 2016-11-19, 09:46   

Ralph_Fridge, haha jak Wałęsa dobre ! Może drugi raz zrobić nie idzie ale udoskonalić np. właśnie o ten pokrowiec ;) haha uciekamy od tematu łódka czy ponton :D Zrobimy osobny temat tyczki do badania dna :D ;) Pozdro

wojtek straub 

Wysłany: 2016-11-20, 10:17   

Dalej będę tkwił przy swoim, choć obie opcje mają swoje wady i zalety...
Na "swoich" (czytaj poznanych) wodach przy łowieniu do ok. 100m. praktyczniejszy,wg. mnie będzie zestaw marker + spod, tudzież dobra cobra...
Ponton z echo przyda (bo szybciej "to pójdzie") się do poznawania nowych łowisk, zwłaszcza sporych...
Odrębną kwestią jest to jak ryby zareagują na pływanie im po głowach na tak małej wodzie i co na to lokalny regulamin...

tu125

Wysłany: 2016-12-01, 17:20   

Myśle że ponton bedzie bardziej uniwersalny.

tu125

Wysłany: 2016-12-26, 15:53   

Mam jeszcze jedno pytanko czy tu na forum składa ktoś łódki zanętowe?

dawkor 
Tomasz Sokołowski

Wysłany: 2016-12-26, 16:01   

Samemu dasz rade i zaoszczędzisz :) tu ci pomożemy zlozyc pozatym na forum już sa takie tematy.

Szybkibolo 

Wysłany: 2017-01-05, 10:54   

A jak to cenowo wypada? Serio opłaca się bardziej?

Yucao
Tomasz Krawczyk

Wysłany: 2017-01-05, 11:08   

Troche oszczedzisz, ale nie jest moim zdaniem to tego warte, mnostwo czasu i mnostwo wkurwien.

Szybkibolo 

Wysłany: 2017-01-05, 11:09   

No właśnie też tak myślałem czy to w ogóle warto sobie głowe zawracać

kazimierz2907 

Wysłany: 2017-01-05, 16:19   

Jeśli masz trochę smykałki w sobie to dasz rade zbudować. Jest sporo informacji w sieci , filmików itp. Sam miałem ten problem, nikt ze znajomych takiej łódki nie posiadał. Udało mi się ja ukończyć, tak to mnie wciągło, ze buduje obecnie samolot RC z depronu (podkładu pod panele).

tu125

Wysłany: 2017-05-15, 17:15   

Panowie w tym tygodniu zamawiam ponton tylko mam pytanko czy warto kupić ten.
Kolibri 300D
Czy ten tanszy.
Kolibri KM300

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2017-05-15, 18:07   

Ja bym brał ten tańszy plus pełna podłoga..

JackHerer 

Wysłany: 2017-05-16, 01:04   

karpiarz_123 napisał/a:
Ponton i dobre echo.
Ponton 1500zl
Echo 3000zl
Silnik 1000zl
Alu 700zl
Ladowarka 300zl
Stukadelko 300zl
Kamera 700zl

O ku..a nie wiedziałem ze tyle kasy juz to pochlonelo...

Stukadełko 300pln????? a ze srebra jest czy co??? rozbawiło mnie to..... silnik... a wiosła? to taki silnik perpetum mobile..., pucka kawałek linki i wiesz wszystko koszt 20pln.. Zastanawiam się nad łódką ale bedzie potrzebna tylko z tego powodu żeby wywozić zestawy po tym jak pontonem zostanie wybadane dno i oznaczone miejsce w pewnym stopniu na pewno mniej płoszy ryby.... łódką wyplączesz z trzcin miśka jak zbyt wolno się zbierzesz i w zaczep wejdzie? no chyba raczej nie, z coraz większym przekonaniem łodki zanętowe traktuje jako modny gadżet a nie jako coś nie zbędnego...Czytam opinnie bo się zastanawiam nad łódką i odnoszę wrażenie że to moda bardziej niż potrzeba wymusza kupienie łódki..a pozniej problemy, baterie, ładowanie, cienki kadłub itd..itd.. Wszytko co łódką zrobisz pontonem i stukadełkiem i kawałkiem linki.. koszt łodki z echo najmniej 4000pln... koszt pontonu 1500 i stukadełko 20pln.. ewentualnie bat za 60 pln który posłuży równie dobrze jak wymyślne stukadełaka za 300pln...

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-05-17, 07:24   

To i ja coś od siebie jeśli można bo zagadnienie warte zastanowienia.

Mamy z moimi kompanami wędkarskimi RC z echem, sam też mam ponton z sondą i silnikiem.

I teraz tak :

1) Łódka RC z echem - jeśli bym miał sam kupić to ustrojstwo za nieco ponad 4 tysiące złotych to nie byłoby to możliwe ( kurcze, moja Pani posiada całkiem zgrabne autko w tym budżecie ). Złożyliśmy się na te zabawkę no i mamy.
Wnioski takie, że oczywiście jest to bardzo wygodne rozwiązanie, nie angażuje Cię za bardzo nad wodą ( poza ładowaniem aku bo to mnie zawsze strasznie irytowało ). Serwisowaniem podzespołów zajmuje się mój dobry znajomy więc nie kosztuje mnie to zbyt wiele pieniędzy ALE nie robi tego chętnie bo nazywa to "kure*** ustrojstwem" i zawsze się wnerwia a ja muszę się nasłuchać.
Będziesz musiał to robić sam albo oddawać do kogoś kto będzie Cie kroił z kasy. Kolejny koszt.
Dodatkowo, nie raz i nie dwa drżałem jak przyszła fala czy mocniej zawiało na Rybniku na +300 metrach. Myślisz sobie, że kurcze, wydałeś 4 tysiące na coś co jest poklejone żywicą epoksydową czy włóknem szklanym, uważasz żeby tym gdzieś przez przypadek nie trzaśniesz itd. Mnie to męczy i często się tym martwie.
To jest urządzenie elektroniczne, to może się zepsuć - trzeba brać to pod uwagę.

2) Ponton.
Żeby być niezależnym od grupy i nie zarżnąć się finansowo ( staram się naprawdę być zdroworozsądkowym i nie zatracić się w wydawaniu na kije kołowrotki, srotki, leadcory, plecionki i kulki - chce uczestniczyć w wędkarstwie ale staram się być budżetowy ) kupiłem ponton. I tak - Kolibri z promocji za 600 zł ( zestaw z pompką wiosłami i ławeczką ) K230 - jest superowy.
Podłogę dociąłem ze sklejki sam bo chłop chciał ekstra 200zł za nią ( zaoszczędziłem 150zł )
Pawęż zrobiłem sam - dwie deseczki + szpilka przycięta z metrowego odcinka + dwie nakrtętki + dwa korki od szampana - wszystko to jakaś godzina roboty + materiały z warsztaciku -zaoszczędziłem 70 zł
Echo - kupiłem Hummnibirda Piranha 170 z dwoma stożkami - naprawdę robi robote - aku + ładowarka + uchwyt do sonara + torba = wyszło 1000zł
Silnik + aku + ładowara = 600zł ( aku używka z allegro )

No i co ?

No i aż miło, ładujesz sprzęt do pontonu, wypływasz gdzie chcesz, jest to zwrotne jak pieron, nie męczysz się wiosłowaniem, sondujesz dno, badasz to co Cie interesuje, stukasz gdzie chcesz, kładziesz zestaw i ładujesz do wody z łopaty szeroko łukiem, wracasz i jesteś zadowolony, że za niespełna 2300zł masz wszystko czego potrzebujesz i położyłeś w wodzie to co chciałeś, w miejscu, w którym wybrałeś i sypnąłeś tam futrem jak sobie wymyśliłeś.
Minus jest tylko taki, że jak wieje i jest fala to jednak zakładam kapok bo zawsze jest to ponton a nie łódka z porządnym kadłubem.

Pozdrawiam Kolegów.

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-05-17, 08:19   

CzasemCoChyce napisał/a:

Minus jest tylko taki, że jak wieje i jest fala to jednak zakładam kapok bo zawsze jest to ponton a nie łódka z porządnym kadłubem.
Pozdrawiam Kolegów.

Zawsze zakładam, kiedy wieje i kiedy jest spokojnie. Chcę jeszcze trochę połowić ryby, a nie być w wiadomościach ;) .

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-05-17, 08:28   

wilk325 napisał/a:
CzasemCoChyce napisał/a:

Pozdrawiam Kolegów.

Zawsze zakładam, kiedy wieje i kiedy jest spokojnie. Chcę jeszcze trochę połowić ryby, a nie być w wiadomościach ;) .

Podczas majówki była taka sytuacja, że koło południa rozdzwoniły się do mnie telefony i pytano mnie czy ja mam kapok bo w wiadomościach trąbią, że na Pogorii w Dąbrowie Górniczej przewróciło łódkę z z trzema wędkarzami, z czego dwóch utonęło.
Strasznie wtedy wiało.

To naprawdę daje do myślenia.

tu125

Wysłany: 2017-05-20, 19:15   

Czy widzicie jakąś wyraźną różnice w tym materiale 950gm2 a 1100gm2. Bo ten grubszy jest cięższy warto dopłacać? Jeszcze jedno jaki kapok polecacie moja waga 92 kg.

dawkor 
Tomasz Sokołowski

Wysłany: 2017-05-21, 05:20   

tu125 napisał/a:
Czy widzicie jakąś wyraźną różnice w tym materiale 950gm2 a 1100gm2. Bo ten grubszy jest cięższy warto dopłacać? Jeszcze jedno jaki kapok polecacie moja waga 92 kg.

A umiesz pływać? jeśli tak to kup sobie asekuracyjna, a jak nie to ratunkowa.

Romansharki

Wysłany: 2017-12-07, 11:13   

Korzystam z nawigatora n-300 - http://elling-polska.pl/p...gator-n-300-2/, firmy Elling Polska przez trzy lata, nie ma żadnych reklamacji dotyczących jakości produktu, nie było żadnych problemów w działaniu łodzi. Jedyne, co jest - to skrzypienie w oarlockach, chociaż woda jest cała posypana wodą :) . Dwóch towarzyszy około 3 lata temu (prawie w tym samym czasie kupiliśmy łodzie tylko w różnych sklepach) kupiliśmy nawigatora, a oprócz uktyuchin nic więcej się nie martwi.

Odpowiedz do tematu