Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Chod Rig
Autor Wiadomość
daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2017-07-03, 18:14   

AndrzejN. napisał/a:
daniels, Na pętli "D" kulka będzie lepiej się prezentowała, ponieważ ma mniej ograniczony ruch w porównaniu do mikro krętlika na trzonku haczyka ;)

Śmiem się nie zgodzić :twisted: trzeba użyć tylko odpowiedniego np. taki ;)

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2017-07-04, 07:22   

daniels, Ja również śmiem się nie zgodzić :twisted: Heheh każdy robobi tak jak mu się sprawdza. Ja przy wszystkich przyponach z pętlą D stosuje zestaw micro krętlik na pętli D + nić dentystyczna.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Mateusz K 
Mate1971

Wysłany: 2017-07-10, 21:39   

Czas na małe, pierwsze podsumowanie.

Jestem po kilku już jednodniowych wyprawach na karpie.

Muszę przyznać jak do tej pory łowiąc metodą z Chod Rigiem, marne efekty. Żadne.

Na poczatku, na wszystkich 3 (na tyle moge łowić) wędkach miałem zestaw końcowy Chod Rig.

Żadnego brania.

Poźniej łowiłem tylko na dwóch wędkach z Chod Rigiem, teraz mam go tylko na jednej wędce.

Na pozostałych wędkach na przemian, miałem zestaw centryczny (z pelletem! zaznaczę)i ten jest skuteczniejszy. Były na niego brania i złowione karpie.

Ja jednak chciałem wyeliminować zapadanie się kulki w mule, dlatego chciałem spróbować z Chod Rigiem, aby w pełni wykorzystać miejsce połowu.

Nie sprawdził się ten zestaw.

Coś może robię źle?

Myślę tu o odległości stoperów od ciężarka, a może po prostu karpie, tam gdzie łowię nie ufają takim zakończeniom zestawów?

Czy może ten Chod Rig, to tylko wymysł marketingowy, a wystarczyłby zwykły zestaw, także helikopterowy, też z kulkami pływającymi.

JackHerer 

Wysłany: 2017-07-11, 01:15   

Jak dla mnie chod jest zestawem końcowym nie na muł tylko na roślinność.. ale na muł tez może być... jedno podstawowe pytanie... może tak jak u mnie na większości łowisk karpie żerują ma twardym dnie..znjadz miejsca gdzie jest twardo itd na każdej wodzie inaczej i jak bym się rozpisał to by strony zabrakło na przeczytanie.. przeczytałeś że chod jest mega i ahh i ohhh ok jest ale nie zawsze i nie wszędzie.. poznaj wodę metodą prób i błędów.. inaczej się nie da..nikt Ci nie da odpowiedzi na tip top... chod jak każda technika sprawdza się tu i tu.. ale jak dla mnie zestawy koncowe są rozwiązaniem problemów po obserwacji, kombinacji a pozniej podajesz zestawy prezentowane w odpowiedni sposób...pamiętaj że chod to też przypon wyprofilowany w odpowiedni sposób... Coś jak pozycjoner haka co gwarantuje skuteczną samozacinkę.. Ale nie gwarantuje brań jeśli umieściłeś go w nie odpowiednim miejscu.. ps. mam miejsca że pop upy są omijane szerokim łukiem przez karpie... na łowiskach o dużej presji wielokrotnie cięte karpie omijają kulki wyżerając pelet.. jest to dla nich bezpieczny pokarm.. nęć peletem i łów na niego.. polecam, sam mam dobre wyniki na pelet.. a kulki w nocy..

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2017-07-11, 06:45   

Mateusz K, ie to nie jest wymysł marketingowy ale tak jak pisze JackHerer, nie wszędzie i nie w każdej sytuacji się sprawdzi. Ja łowiłem na choda jak tylko się o nim dowiedziałem przez pół sezonu wzorując się na filmach kordy i info z for uk i przez te pół sezonu marne efekty lub prawie zerowe. Dopiero kolejny sezon i własne modyfikacje i adaptacja pod "swoje" wody dała efekty. Spokojnie 90% ryb złowionych w tamtym sezonie było na choda i nie było to 10szt ;) Pamiętaj że muł mułowi nie równy :) nie w każdym będą ryby żerować, dla mnie chod na mule sprawdzał się dobrze zazwyczaj na skraju muł/twarde.

Połamania

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Mateusz K 
Mate1971

Wysłany: 2017-07-17, 21:35   

"poznaj wodę metodą prób i błędów.. inaczej się nie da..nikt Ci nie da odpowiedzi na tip top... chod jak każda technika sprawdza się tu i tu.. ale jak dla mnie zestawy koncowe są rozwiązaniem problemów po obserwacji, kombinacji a pozniej podajesz zestawy prezentowane w odpowiedni sposób...pamiętaj że chod to też przypon wyprofilowany w odpowiedni sposób... Coś jak pozycjoner haka co gwarantuje skuteczną samozacinkę.. Ale nie gwarantuje brań jeśli umieściłeś go w nie odpowiednim miejscu.. ps. mam miejsca że pop upy są omijane szerokim łukiem przez karpie... na łowiskach o dużej presji wielokrotnie cięte karpie omijają kulki wyżerając pelet.. jest to dla nich bezpieczny pokarm.. nęć peletem i łów na niego.. polecam, sam mam dobre wyniki na pelet.. a kulki w nocy..."[/quote]

Uważam, jeszcze raz powtórzę, że Chod Rig jest trochę takim elementem na siłę, dla sprzedaży. Wystarczyłby zwykły przypon z fluorocarbonu z kulką pływającą.
To praktycznie to samo.
A nawet można modyfikować przypon(min. długość przyponu, grubość-sztywność)
A przy Chod Rigu, tylko chyba wielkość haczyka.

I według tego co pisał JackHerer,

by się to zgadzało, że Chod Rig jest na roślinność, korzenie, itd.

A nie na muł!

Pisanie, więc,że jest na muł nie jest do końca trafne.

Może być, ale tu wystarczy, dużo tańszy, łatwiejszy do zrobienia-zwykły przypon z fluorocarbonu z kulką pływającą.

Co do zacinania, to dobry haczyk, dobrze "spasowany" z pozycjonerem(i ostry) dobrany wielkością do przynęty, zadziała równie dobrze jak specjalny ten do Chod Riga i przyponem do niego.
Chociaż może modyfikacje coś zmieniły/zmienią.

Możesz Piotr zdradzić Nam na czym one polegały?

Co do skutecznej metody połowu, przy braku brań to już w cytacie powyżej jest wiele prawdy w tym co napisał JackHerer.

A jeżeli chodzi o pellet, to uważam, że z najlepszym pelletem, nawet najlepsza kulka nie ma żadnych szans. Żadnych.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2017-07-18, 08:11   

Mateusz K, Co do samego choda to pierwotnie był to przypon o którym piszesz, przypon na sztywniaku z kulką popup (short rig) dopiero poszczególni wędkarze modyfikowali i sprawdzali jak to wychodzi w praktyce i tak w skrócie powstał chod rig. Moim zdaniem sam przypon to nie marketingowy wymysł, takim wymysłem za to są liczne akcesoria mające poprawiać jego skuteczność, koraliki takie, koraliki siakie itd Im prostszy zestaw tym mniej możliwych problemów

Co do modyfikacji to było ich wiele. Pierwotnie oglądałem filmy i fora uk bo w PL nie było o tym info a ten przypon mnie ciekawił bo mam sporo jezior o dnie gdzie mógłbym go zastosować. Wyspiarze wiązali to na małych hakach (6-8), rożnie były profilowane, na różnych krętlikach itd. U mnie przypon zaczął się sprawdzać jak zacząłem wiązać to na nieco większych hakach, sam przypon nie był agresywnie profilowany i zazwyczaj nie był dłuższy niż 5cm mierząc razem z krętlikiem. To było kiedyś, teraz jeśli chodzi o zmiany to główna jest taka że wiąże go na hakach LS i to wszystko.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Ins0mn1a

Wysłany: 2017-09-14, 10:37   

Panowie jakieś sugestie co do doczepienia kiełbaski pva do chod riga? Mała kielbaska zaczepiona o haczyk czy może na końcu zestawu z ciężarkiem włożonym w kiełbaskę?

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2017-09-15, 09:20   

Ja dołączam mała agrafkę do ciężarka i mocuję kiełbaskę z PVA do ciężarka. Choć Ciężarek do worka pva to też lepszy pomysł. Bo jak przymontujesz do haka to zsunie sie na sam koniec. O stabilności w locie nie wspomnę.

Odpowiedz do tematu