Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Strzałówka
Autor Wiadomość
igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-07, 16:29   Strzałówka

Moja żyłka głowna 0.35 FOX i Strzałówka 0.70 GARDNER
Łowię metoda rzutową,

I mam taki problem, mam 10m strzałowki nawiniętej na szpule, i przy rzucie gdy wezel łączacy
strzałowke i żyłkę głowna przechodzi przez przelotki - zmniejsza mi odleglosc rzutu , (wezeł laczacy "LEADER KNOT")

I takie pytanie: Mogę giętka termokurczke na żyłkę dac? Na ten węzeł łączacy zylke głowna z strzałowka,

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-08-07, 18:00   

Albright knot. Liczbę powtórzeń dostosuj do swojego materiału.
A jak dalej będzie ci walić po przelotach to pod rzut jednak lepiej kupić strzałówkę koniczną czy tam po angielsku: "tapered leader" . A taki kawał liny jak mono 0.7 zostawić sobie pod wywózkę.

Pozdro

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-08-07, 18:10   

http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=6660 - Tu masz fajny temat. Może powinieneś zmienić wezeł?

igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-07, 22:54   

shivan napisał/a:
Obrazek

Albright knot. Liczbę powtórzeń dostosuj do swojego materiału.
A jak dalej będzie ci walić po przelotach to pod rzut jednak lepiej kupić strzałówkę koniczną czy tam po angielsku: "tapered leader" . A taki kawał liny jak mono 0.7 zostawić sobie pod wywózkę.

Pozdro

Dzieki za odpowiedz, i zapodanie wezelka :)
Jutro zasiadka, zobaczymy czy knocik nie bedzie sie tlukl o przelotki, i nie zmniejszal az tak odleglosci rzutu jak leaderknot :D ++++

igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-14, 16:08   

Węzełek spoko, tylko ta moja strzałówka jest za gruba do dalekich rzutów, zastanawiam sie nad kupnem plecionki mikado, grubej 0.25mm+ zda role jako strzałówka? myślę okolo 15m nawinać na jeden kręciołek do żyłki 0.35 FOX (PLECIONKA MIKADO NIHONTO OCTA 0,23 MM 20.80 KG POMARAŃCZOWA 150 M)

Przy ostatniej zasiadce zarzucilem obiema wędkami, zakrecila się strzalowka wokół przelotek, zestaw do wody - został zerwany :(

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-08-14, 20:28   

igrasowe napisał/a:
Węzełek spoko, tylko ta moja strzałówka jest za gruba do dalekich rzutów, zastanawiam sie nad kupnem plecionki mikado, grubej 0.25mm+ zda role jako strzałówka? myślę okolo 15m nawinać na jeden kręciołek do żyłki 0.35 FOX (PLECIONKA MIKADO NIHONTO OCTA 0,23 MM 20.80 KG POMARAŃCZOWA 150 M)

Przy ostatniej zasiadce zarzucilem obiema wędkami, zakrecila się strzalowka wokół przelotek, zestaw do wody - został zerwany :(

Wytrzymałość (nieraz wiąże się to z grubością ;) ) powinna być dobrana do: kija, ciężarka, siły rzutu. Co innego spomb, a co innego wędka. Osobiście do spomba używam plecionki Kordy 50lbs, do zestawów takiej samej ale 30lbs. No i po co Ci 15m strzałówki na kołowrotku? Ja nawijam strzałówkę 2 zwoje i odcinam w połowie długości dolnej części wędki. No i strzałówka do żyłki 0,35? - chyba że do wywózki, ale wtedy lepszy będzie ledkor z metra.

igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-15, 15:29   

Wtedy kiedy nie uzywalem strzalowki, tylko zylka glowna, zylka mi strzelila raz czy dwa przy rzucie, i od tamtej pory stosuje strzalowke, - ta plecionka mikado, co wyzej dalem jej nazwe bedzie sie nadawala? Chce uniknac wszelkich zerwan zestawu przy rzucie.
Polskie znaki.tomekja123

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-08-15, 18:30   

igrasowe napisał/a:
Wtedy kiedy nie uzywalem strzalowki, tylko zylka glowna, zylka mi strzelila raz czy dwa przy rzucie, i od tamtej pory stosuje strzalowke, - ta plecionka mikado, co wyzej dalem jej nazwe bedzie sie nadawala? Chce uniknac wszelkich zerwan zestawu przy rzucie,

Na to pytanie nie odpowiem, niestety nie znam tej plecionki :( .

igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-15, 19:15   

Nie mam potrzeby kupować jakiejs typowej strzalowki pod rzut za 100zł+ bo one sa typowo pod zaczepy, u mnie w zbiorniku one nie wystepuja aż tak żeby zestawy zrywać ;D

No cóź zostaje mi kupić, i przetestowac :D
I stosować Polskie znaki.tomekja123

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-08-15, 20:01   

Czesc, co do Nihonto.
Ja używam innych przekrojów ale do spinningu.
Na wszystkich swoich 4 wędziskach spinningowych mam nawiniętą tą pletke. Jeszcze mnie nie zawiodła, nie strzeliła, nie przetarła się.
Minusy - plecionka robi się widocznie jakby płaska gdy się namoczy, jest głośna na przelotkach i kolory sie wypłukują tj. czarna po kilku razach nad wodą zrobila sie widocznie szara, żółta fluo zrobila sie blado żółta, a zielona dziwnie seledynowa.
Może coś Ci to pomoże. Zachęci lub zniechęci. Pozdrawiam

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-08-15, 20:09   

Ta grubość żyłki nie powinna "strzelać" podczas rzutu zestawu. W pierwszej kolejności sprawdziłbym bardzo dokładnie stan przelotek szczytowych i stan szpul kołowrotka bo mogą uszkadzać żyłkę. Następnie sprawdził bym stan żyłki czy nie ma przytarć na powierzchni (szorstkość pod palcami). Jeśli wszystko ok., zmieniłbym żyłkę na inną, bo mogła się trafić zleżała lub źle przechowywana i straciła swoje właściwości.

igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-15, 22:36   

CzasemCoChyce napisał/a:
Czesc, co do Nihonto.
Ja używam innych przekrojów ale do spinningu.
Na wszystkich swoich 4 wędziskach spinningowych mam nawiniętą tą pletke. Jeszcze mnie nie zawiodła, nie strzeliła, nie przetarła się.
Minusy - plecionka robi się widocznie jakby płaska gdy się namoczy, jest głośna na przelotkach i kolory sie wypłukują tj. czarna po kilku razach nad wodą zrobila sie widocznie szara, żółta fluo zrobila sie blado żółta, a zielona dziwnie seledynowa.
Może coś Ci to pomoże. Zachęci lub zniechęci. Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedz, jutro podjade do wędkarskiego, i może z tej serii kupię przyponówke, tam jest jest chyba 10m, to zaloze, i zobaczymy jak bedzie sie sprawowala 8)

igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-15, 22:41   

AndrzejN. napisał/a:
Ta grubość żyłki nie powinna "strzelać" podczas rzutu zestawu. W pierwszej kolejności sprawdziłbym bardzo dokładnie stan przelotek szczytowych i stan szpul kołowrotka bo mogą uszkadzać żyłkę. Następnie sprawdził bym stan żyłki czy nie ma przytarć na powierzchni (szorstkość pod palcami). Jeśli wszystko ok., zmieniłbym żyłkę na inną, bo mogła się trafić zleżała lub źle przechowywana i straciła swoje właściwości.

Brałem pod uwagę, że przelotki, szpula od kolowrotka, sprawdzałem są "gładkie" są to praktycznie nowe wędki, jak i kręciołki, też brałem wtedy pod uwagę że mogło przy rzucie w jakiś sposób sie zakrecic o koncowe przelotki, i wtedy mogło pyknąć, - nie wiem, jutro na sprobowanie kupie przyponowke jakas grubsza 10m, zaloze na jeden kolowrotek, a na drugi bede rzucał bez strzalowki bo cos czuje ze przekombinuje, albo tak jak piszesz... w sklepie wedkarskim zapewniali mnie że to dopiero co nawinieta zylka, swieza dostawa dzisiejsza, koles niby wiarygodnie wygladal albo poprostu chcial wcisnac swiezakowi towar :P :?:
Nie pisz posta pod postem.Używaj opcji edytuj.tomekja123

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-08-16, 08:08   

AndrzejN. napisał/a:
Ta grubość żyłki nie powinna "strzelać" podczas rzutu zestawu.

Nie do końca. Mam nawinięte koniczne Kordy; gdzie strzałówka jest 0,50 i przy naprawdę ekstremalnych rzutach ciężarkiem 142g potrafi też strzelić :( . Ale to jest ekstrim, w normalnych warunkach powinna wytrzymać.

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-08-16, 08:21   

igrasowe, Używasz LC? Jeśli tak to może problem leży we węźle którym łączysz LC z lingą główną?

creatav 
creatav

Wysłany: 2017-08-16, 09:46   

Właśnie. Ja zawsze takie węzły zabezpieczam jeszcze klejem.... Nie ma chu...a żeby ci w tym miejscu puściło

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-08-16, 10:28   

creatav napisał/a:
Właśnie. Ja zawsze takie węzły zabezpieczam jeszcze klejem.... Nie ma chu...a żeby ci w tym miejscu puściło

Patex do trwałych połączeń elastycznych w pędzelku ? :)

creatav 
creatav

Wysłany: 2017-08-16, 13:32   

I po sprawie

igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-17, 19:53   

Nawinąłem świeżej żyłki, zakupionej w zaufanym sklepie w okolicach mojego miasta, troszkę zmodyfikowałem węzeł rzucałem na sucho dla sprawdzenia, ciężarek rzutowy 80g, i lata lekko 100m :D ,
i karpik 4,5kg pykną na przyponik własnej roboty :D satysfakcja jest :oops:

Dzięki wam za pomoc! :!:

20864483_1328659803926800_836603938_n.jpg
Plik ściągnięto 41 raz(y) 68,73 KB

JackHerer 

Wysłany: 2017-08-18, 01:30   

Za pozycjoner robi rurka termokurczliwa której nie potraktowałeś parą?

igrasowe 
Patryk I.

Wysłany: 2017-08-18, 12:28   

Jest potraktowany parą, termokurczka ciut za duza ale co najwazniejsze spelnia swoja role, pobierz zdjecie, powieksz widac ze jest potraktowane para ;)

A pozatym :O jeśli termokurczka jest "niesparowana" to jest prosta a nie "lamana" 😃

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-08-18, 12:49   

Liczba obwinięć węzła bez węzła bezsensowna...szczególnie,że i tak tam używasz gumki do pozycjonowania włosa.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-08-18, 15:06   

shivan, gdzieś kiedyś wyczytałem, że prawidłowo powinno się owinąć plecionką/żyłką trzon haka do wysokości ostrza, ale ja sam owijam kilka razy. I nie stosuję pozycjonera, chyba, że mam taki kaprys to założę.

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-08-18, 15:11   

Hmm wiesz, różne rzeczy ludzie piszą a potem to wisi w sieci... ja to uzależniam od grubości materiału prędzej, ale ogólnie z 5 razy w jedną stronę i 2 razy wstecz będzie,aż zanadto.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-08-18, 21:28   

shivan, ja coś podobnie robię z tym, że wstecz obkręcam jeden raz. Myślę, że wystarczy.

JackHerer 

Wysłany: 2017-08-19, 02:26   

tomekja123 napisał/a:
shivan, gdzieś kiedyś wyczytałem, że prawidłowo powinno się owinąć plecionką/żyłką trzon haka do wysokości ostrza, ale ja sam owijam kilka razy. I nie stosuję pozycjonera, chyba, że mam taki kaprys to założę.

Przy (long schank) tak robię do d-riga na fluorocarbonie.... Sprawdza się.

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-08-19, 09:38   

tomekja123 napisał/a:
shivan, ja coś podobnie robię z tym, że wstecz obkręcam jeden raz. Myślę, że wystarczy.

Ja nie lubie jak mi się włos przemieszcza podczas dociągania przyponu,stąd te dwa razy wstecz.

Odpowiedz do tematu