Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzech tygrysi jako przynęta hakowa
Autor Wiadomość
krzys421 

Wysłany: 2012-02-21, 20:45   Orzech tygrysi jako przynęta hakowa

Orzech tygrysi jako przynęta hakowa,ktoś łowił jakie efekty?

astrauss 
Administrator
Artur Strauss

Wysłany: 2012-02-21, 20:51   

1. Sam sprowadzałem (około tony);
2. Sam przyrządzałem.

Efekty - zależy gdzie.
Generalnie po pewnym okresie zanęcania orzechem efekty były bardzo dobre.

WAŻNE - sposób przyrządzania.

To tak w dużym skrócie

Artur Strauss

mafubaLBN 
Piondło Mateusz

Wysłany: 2012-02-21, 21:28   

Orzech +SBS M2 [na bazie Red Robina], dało dobre wyniki nam na zawodach w czerwcu
Ostatnio zmieniony przez mafubaLBN 2012-02-21, 21:29, w całości zmieniany 2 razy  

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2012-02-22, 12:00   

Próbowałem łowić,ale żadnych efektów nie miałem.
Nęciłem przez kilka dni a potem dwie czy trzy zasiadki ale bez brania.
Myślę że trzeba je dobrze przygotować,tak jak pisze Artur.
Gdzieś kiedyś czytałem że musi dojść do procesu fermentacji aby orzech był chętniej pobierany przez ryby.
Ale czy to prawda,tego nie wiem.
Ja się szybko zraziłem do ich stosowania.

KACZAS 
Michał Biegała

Wysłany: 2012-02-22, 12:51   

Używałem kiedyś! Także gotowałem sam i za każdym razem poszły w kosz (śmierdziały octem)! Raz odważyłem się zanęcić takimi i 2 dni bez brania ;( przed wrzuceniem miałem odjazd co 2h

wojtek straub 

Wysłany: 2012-02-22, 12:55   

slowik, - odp. przygotowanie to podstawa ;)
Stosowałem jako dodatek do mieszanki ziaren, podczas dłuższego nęcenia. Używałem gotowców, gł. CCM i Bait Zone (z lenistwa jak i z powodu ceny "sucharów") w ilości 1/4-1/3 "baniaka" na jedno nęcenie.
Skutecznoś różna :mrgreen: - porównywalna (podczas tych samych zasiadek) z kulkami.
Może to przypadek, ale dawało zauważyć się pewną prawidłowość - po kilkukrotnym, regularnym nęceniu, mieszanką z orzechami ich kilkudniowy brak lub mocne ograniczenie ich ilości w mieszance skutkował zwiększoną aktywnością ryb w łowisku :roll:
Tylko zrobi się cieplej, na tyle by rozpocząć regularne nęcenie i dokładniejszemu sprawdzeniu poddam w.w. tezę :lol:

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2012-02-22, 15:33   

Dla mnie orzeszki są gotowe do nęcenia gdy woda, w której są po ugotowaniu zamieni się w kisiel. Najczęściej dzieje się to po 2 dniach od gotowania.

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2013-09-15, 04:12   

Ja odnośnie przygotowywania ich słyszałem różne tezy, takie jak np. Orzeszki zalewamy wrzątkiem zostawiamy na kilka dni tak, aby woda zakrywała je (chodzi o to by powietrze nie doprowadziło do ich skwaszenia). Zostawiamy je do momentu kiedy pojawi się na nich coś jak pleśń (podobno towarzyszy temu straszny nieprzyjemny zapach) po tym wszystkim zalewamy je piwem lub cola. I PODOBNO SA GOTOWE. Nie sprawdzałem gdyż mam tak mało czasu na wyjazd nad wodę w roku ,ze nie chce ryzykować necic czymś co w efekcie może wywołać nie porzadany efekt. Wole używać ziaren prostszych w przygotowaniu choć ponoc tygryski sa bardzo skuteczne. Może jakaś mądra głowa wypowie się co do tego co napisałem?

Pozdrawiam

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-15, 11:33   

Tomek Zabek napisał/a:
Wole używać ziaren prostszych w przygotowaniu choć ponoc tygryski sa bardzo skuteczne.
Zawsze możesz sięgnąć po firmowe gotowce...
A jeśli chodzi o w.w. opis przygotowania - w każdej publikacji na ten temat spotykałem się z "przymusem" gotowania tygrysów, gdyż surowe są ponoć trujące dla karpi. I w każdym przypadku proces przygotowania wyglądał praktycznie tak samo - doba, dwie moczenia, 1/2-1 godz. gotowania i fermentacja - w zależności od speca - 2-3 doby do kilku tygodni... Podobnie "dopalacze" - jedni nie stosują inni dodają m.in. cukier (często trzcinowy), melasę czy w.w. colę.
Sam przygotowałem wg. w.w. przepisu (moczenie, gotowanie) "dychę", dodałem cukru i melasy i odstawiłem "na trochę"... Zacząłem używać (do nęcenia), gdy woda "zmieniła" się w kisiel, a że sporo tego wyszło (prawie pełne 40l. wiadro) to i na "trochę" starczyło, więc ostatnia "partia" nie była już w kiślu a galarecie...
W regularnie nęconym łowisku, na początku (3 pierwsze sypania) orzechy + konopie + kukurydza + kulki, później tylko tygrysy + kulki, brania były, zarówno na orzechy jak i kulki i jak wcześniej wspomniałem ciężko określić co było skuteczniejsze... Jedyna przewaga tygrysów - praktycznie brak zainteresowania nimi przez drobnicę...

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-05-16, 18:56   

Chciałem odświeżyć temat. Jeśli znacie jakieś przepisy dotyczące przygotowania tygrysków to piszcie;) Słyszałem,ze jest jakiś całkiem odmienny przepis ich przygotowania wywodzący się z Anglii ponoć bardzo skuteczny, lecz niestety nic więcej na ten temat nie wiem...

FCBuniasty6
Grzegorz Brocławik

Wysłany: 2014-05-19, 13:01   

Może to Wam pomoże Panowie, filmik Topnika :D
https://www.youtube.com/watch?v=ol0waGHkpjM

woocasho 
złap i wypuść!!!

Wysłany: 2014-06-27, 10:28   

Witam , ostatnio czytałem na jakimś forum taki przepis : 3 dni moczenia orzecha potem gotowanie 3 godziny na wolnym ogniu :) ja wcześniej przed samym gotowaniem dodałem na 1kg orzecha 250 gr cukru . Następnie kupiłem piwko "porter" i dodałem na sam koniec już po gotowaniu wymieszałem doprowadziłem znów praktycznie do gotowania i wczoraj o 22.00 odstawiłem na 2 doby tak jak było w przepisie :) narazie nie zauważyłem żeby śmierdziały "octem" ładny zapach piwka :) Kisiel czy też gęstnienia nie zauważyłem zobaczymy co z tego wyjdzie :) ważnym elementem też jest to aby wyłowić wszystkie pływające orzechy gdyż mogą się popsuć i zarazić inne np. pleśnią :(

ciciek_cwiklice 
Szymon Witosz

Wysłany: 2014-06-27, 11:59   

O ile się nie myle, to ten kisiel wyjdzie dopiero w trakcie fermentacji.

woocasho 
złap i wypuść!!!

Wysłany: 2014-06-27, 12:18   

Obserwuje bacznie :) Pierwszy raz robiłem i jak na razie jestem zadowolony w przyszłości również będę wekował :)
Oglądając ten filmik zamieszczony wyżej doszedłem do wniosku że jeśli wkłąda te orzechy odrazu do słoika to najprawdopodobniej nie przejdą procesu fermentacji no chyba że będzie to jak z ogórkami kiszonymi :)

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-08-28, 10:27   

Panowie , może ktoś wyjaśni dlaczego większość przepisów mówi o tym ze orzech ma sfermentowac? Robiłem orzeszki i od razu z gotowania wrzące przekładałem do słoików. Ładnie się zakonserwowały ,wytrzymują ...? Sam nie wiem ile bo trzymam jeszcze 3 słoiczki a mają juz 3 miesiące ... No i najważniejsze testowane na 2 różnych łowiskach... Efekt? Jeden kij kulki sk30/hot demon lub własną produkcja drugi kij właśnie te niesfermentowane orzeszki ,biły kulki na łep i szyje!

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2014-09-13, 02:16   

Tomek Zabek, mam znajomego ktory przygotowywuje orzechy tak jak ty i efekty ma niesamowite w tym roku dwa karpie 20+ mial wlasnie na orzechy i to na pzw. Jesli chodzi o termin przydatnosci to mowil ze nawet dwa i trzY lata moga tak stac w sloikach.

Chopie, nie irytuj mnie i pisz poprawnie. Rumun

lart_2 

Wysłany: 2014-10-13, 18:43   

Witam, mam takie pytanko, czy warto o tej porze roku zaczynać nęcenie orzechami tygrysimi? Wiem, że na zbiorniku ryby znają orzeszki ale chciałbym spróbować je delikatnie ściągnąć w moją miejscówe :) proszę o szybką odpowiedź bo czas ucieka :)

Zabuza

Wysłany: 2014-10-14, 09:41   

Jak ryba zna smak orzecha to nie ma przeciwwskazań. Znam kolegów, którzy o tej porze na "naszym" łowisku skutecznie łowią karpie na orzechy :)

woocasho 
złap i wypuść!!!

Wysłany: 2015-01-06, 19:21   

Witam, czy ktoś stosował wczesną wiosną orzechy ? miał wyniki ???

arek2202 

Wysłany: 2015-01-06, 20:44   

U mnie kulki jakos wogóle nie działają :( Trzy kije, dwa z kulkami, a jeden z orzechami. Efektem odjazdy na kulkach, na orzechy nic - ani pika. Ciekawostką jest to, że złowione miski w worku wypluwały resztki orzechów, którymi bylo nęcone łowisko.
Ten post wyraża moją opinię jedynie w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

woocasho 
złap i wypuść!!!

Wysłany: 2015-01-07, 17:02   

Witam . Może zmniejszyć hak i popracować nad prezentacją , ja powiem tak sypałem orzechami z piwkiem porter niestety nic nie znęciłem , byłem prekursorem na tym łowisku jeśli chodzi o orzechy i tak odrazu z piwkiem może na początek źle się do tego zabrałem podobno trzeba mielić i podawać z konopią ja sypałem całymi i bez procesu fermentacji może tu tkwi szkopuł .

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2015-01-07, 19:42   

woocasho napisał/a:
ja sypałem całymi i bez procesu fermentacji
Podobno takie orzechy są bardzo szkodliwe dla ryb.

ziober30 
Kamil Ziobrowski

Wysłany: 2015-01-07, 19:45   

arek2202 napisał/a:
U mnie kulki jakos wogóle nie działają :( Trzy kije, dwa z kulkami, a jeden z orzechami. Efektem odjazdy na kulkach, na orzechy nic - ani pika. Ciekawostką jest to, że złowione miski w worku wypluwały resztki orzechów, którymi bylo nęcone łowisko.

Wypluwały resztki bo orzechy są ciężko strawne. Też miałem podobną sytuację ;)

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2015-01-07, 20:03   

Nie przygotowany orzech tygrysi prowadzi u ryby do silnej niestrawności, a w rezultacie śmierci. Jeden ze sławnych dużych karpi skończył żywot najadłwszy się nieprzygotowanych orzechów. Była to złowiona m.in przez Jarka Dąbrowskiego, Marry

ziober30 
Kamil Ziobrowski

Wysłany: 2015-01-07, 20:15   

Rumun, w pełni się z Tobą zgadzam. Ja swoje moczyłem 24h i gotowałem ok 2,5h i potem wekowałem ale i tak jak dla mnie są za twarde. Takie już będą i tego raczej się nie zmieni. Dlatego rzadko je stosowałem ale faktem było, że złapane ryby wydalały głównie resztki orzechów gdy bardzo niewielka ilość ich była w zanęcie. Moim zdaniem orzechy są najciężej strawną dla karpi przynętą i zanętą.

adi 

Wysłany: 2015-11-06, 11:32   

Ktoś poleci już jakieś gotowe orzechy tygrysie?

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-11-06, 11:38   

Najlepiej samemu zrobić - według mnie lepsze i taniej wychodzi. Jak już miałbym coś polecać z gotowca to proponuję z CC Moore. Możesz zobaczyć TU .

karpmaniac 
Darek Niestroj

Wysłany: 2016-02-02, 17:37   

Panowie takie pytanie, czemu gdy fermentuje orzechy pierw robi się po około dwóch tygodniach '' kisiel '' z wody. Następnie po jakimś czasie woda robi się krystalicznie czysta. Dodam,że orzechy ciągle są pod wodą oraz wiadro stoi cały czas w tym samym pomieszczeniu o stałej temperaturze przez całą dobę.

Ryan 

Wysłany: 2017-06-05, 16:56   

Siemanko, mam dziwna sytuacje, kupiłem dwa worki orzecha, pierwsza serie moczyłem 3 dni, gotowałem 1,5h i odstawiłem na następnie 3 dni, po tym czasie zrobił się tzw kisiel i orzechy prawidłowo miały słodko-kwaśny zapach. Następnie zrobiłem druga serie (drugi worek) w identyczny sposób, ale po tym okresie nie zrobił się kisiel tylko wciąż z orzechów wydobywał się gaz, teraz orzechy maja zapach alkoholu lub jakiegoś wina. Dziś postanowiłem je ugotować znów w tej samej wodzie. W momencie gdy orzechy nie będą miały słodko-kwaśnego zapachu, tylko nadal będą pachniały winem/ alkoholem to nadają się do użytku ??

Muerta24 

Wysłany: 2017-06-08, 21:13   

Dla mnie najlepsza poza moją tajną podobną przynęta na karpie, amury ale i leszcze jako przyłów. Nie wracam bez ryby łowiąc na orzechy. Tylko kupuje gotowe bo i po co samemu jak to grosze kosztuje.

CzarekS 

Wysłany: 2017-06-09, 21:52   

A jakiej firmy te gotowe?
Czy one też są zfermentowane?

Czarnyy 
Radosław Romanowski

Wysłany: 2017-06-10, 10:17   

W miarę tanie to są chyba opakowania ok. 200g w słoiczkach bo na pewno nie gotowy orzech w kilogramowych czy większych opakowaniach.

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2017-06-11, 22:35   

W Dechatlonie jest dosc spore opakowanie za 39.99. Sprawdził mi się już . Nie rozpuszcza pva. W woreczku z pelletem na komercji wychodzi dość ekonomicznie.

Muerta24 

Wysłany: 2017-06-25, 23:28   

Czarnyy napisał/a:
W miarę tanie to są chyba opakowania ok. 200g w słoiczkach bo na pewno nie gotowy orzech w kilogramowych czy większych opakowaniach.

Stosowałem już różne słoiczki, nie kojarze firmy ale na pewno naturalne.

20zł za 1kg to drogo? Nie trzeba wcale nęcić nim a tymbardziej 10kg na dobę. Ja wrzucam 1kg max na 24h w lato na 1 stanowisko.

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2017-08-13, 08:32   

W skrócie: moczyłem, gotowałem, zasypałem cukrem. Początkowo zrobił się taki "kisiel" wydawało mi się, że wszystko jest OK. Natomiast teraz (tydzień po ugotowaniu) pojawił mi się na powierzchni taki kożuch - czy jest to normalne, czy też zrobiłem coś nieprawidłowo.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-08-13, 11:47   

jony, u mnie też to było, ale ja ściągnąłem łyżką i już go nie ma. Myślę, że nie popełniłeś żadnego błędu w przyrządzaniu orzecha a korzuszek to proces fermentacji.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2017-08-13, 15:57   

jony napisał/a:
W skrócie: moczyłem, gotowałem, zasypałem cukrem. Początkowo zrobił się taki "kisiel" wydawało mi się, że wszystko jest OK. Natomiast teraz (tydzień po ugotowaniu) pojawił mi się na powierzchni taki kożuch - czy jest to normalne, czy też zrobiłem coś nieprawidłowo.

To normalne, zbierz go i wyrzuć, orzecha przemieszaj i będzie git. ;)

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2017-08-14, 08:03   

Jest ok, tylko aby pływaków nie było ;)

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2017-08-14, 12:39   

Piotr Ostrowski napisał/a:
Jest ok, tylko aby pływaków nie było ;)

Ewentualne pływaki zbieram na bieżąco. Dzięki wszystkim za wsparcie i słowa otuchy ;)

Odpowiedz do tematu