Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór zestawu do łowiska i kilka porad .
Autor Wiadomość
Fredney90

Wysłany: 2017-04-07, 17:27   Dobór zestawu do łowiska i kilka porad .

Mianowicie łowie z wywózki na zamulonym stawie i mam mały problem czy wszystko jest dobrze zrobione mianowicie żyłką główną PB Control 0.35 mam połączoną do gotowego zestawu ledcore od foxsa i do tego przypon z produktów PB . Czy jest to dobry układ czy może jest koniecznością stosowania przed ledcorem przyponu strzałowego jeżeli tak to jaki przypon strzałowy będzie dobry do żyłki głównej PB chodzi mi o firmy i grubości oraz jakie zastosować wiązanie w miarę najprostsze gdyż jestem początkującym.

W głównej mierze chce dostosować ten zestaw tak by było wszystko jak najeży bo czuje w kościach ,że robię coś bardzo źle co się przekłada również potem na brak brań .

Mistrzu, nawet Userzy, zwrócili na to uwagę, zatem proszę Cię dwa razy, pierwszy i ostatni. PISZ POPRAWNIE !!! Rumun

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-04-07, 23:13   

:idea: Człowieku co to za słownictwo :D Mianowicie, gdyż, w głównej mierze :D po pierwsze primo przeczytaj regulamin forum, po drugie postaw flaszkę a po trzecie brak mi słów :D

Zabol 
Melchior P.

Wysłany: 2017-04-07, 23:56   

Się czepiasz chłopaka. Lepsze to niż jakby miał używać kur.y zamiast przecinków ;)

Strzałówka, czy jej brak nie ma nic wspólnego z braniami. Aczkolwiek złe używanie przyponu strzałowego może odstraszać rybę. Używa się go przede wszystkim po to, żeby uchronić nas przed stratą ryby podczas holu w trudnym terenie. Żyłkę główną z opinii masz dobrą, a sama marka PB Control cieszy się dobrą renomą. Jeżeli chcesz żeby ocenić Twój zestaw końcowy to wrzuć fotkę przyponu. Co do lead-core'a to jaki by nie był, jego zadaniem jest przytwierdzenie zestawu idealnie do dna i nawet LC z Jaxona się sprawdzi. Dobra strzałówka? Prologic Buldożer, Mikado Territory Shockleader, oraz przypon koniczny z Awashimy. Wiązać najlepiej węzłem zderzakowym, łatwy i pewny.

Fredney90

Wysłany: 2017-04-08, 13:37   

Jeżeli kogoś uraziłem swoją pisownią to przepraszam koledze ,który napisał coś do tematu z góry dziękuje i jeżeli można to wstawiam poniżej zdjęcie przyponu w załączniku do oceny .

17837821_1392336894138909_1592201626_o.jpg
Przypon na plecionce PB Products Skinless haczyk WW1 krętlik rozmiar 8 .
Plik ściągnięto 73 raz(y) 75,8 KB

17837720_1392295727476359_39511989_o.jpg
Przypon na plecionce PB Products Armabraid i krętlik rozmiar 8 oraz haczyk WW1 Warmuz Baits przynęta Pop-up 15
Plik ściągnięto 55 raz(y) 81,27 KB

Mizrach 
Krzysztof Gawryszek

Wysłany: 2017-04-08, 20:47   

Ja bym wywalił krętlik na końcu przyponu z 2 zdjęcia, zawiązał pętelkę, na oko wydają się za długie te przypony. Nie wiem co to jest na trzonku haka ale jeśli to jakaś pasta dociążająca ja dał bym ją na pletce w odległości 3-4 cm od oczka haka. Zwykle stosuję przyponu o długości około 20 cm.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-04-09, 04:13   

Fredney90, Na moje oko co do przyponu nr.1 to po pierwsze ściągnąłbym pastę z trzonka haka i przesunął ją w miejsce, gdzie kończy się otulia i zastosował na hak robaczka bądź pozycjoner zrobiony z rurki termo. I ważnym elementem jest to z której strony wychodzi plecionka na haku.

Fredney90

Wysłany: 2017-04-11, 13:21   

To nie jest pasta zastosowałem tam rurkę termokurczliwą by włos układał się dobrze , morze nie potrzebnie trochę przypaliłem ciepłym powietrzem by bardziej przylegała do trzonka ,przez co może zdawać się ,że jest to jakaś pasta . Długość włosa około od 30 do 30 cm na obu wersjach .Plecionka wchodzi od wewnątrz a wychodzi na zewnątrz .

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-04-11, 14:58   

Cytat:
Długość włosa około od 30 do 30 cm na obu wersjach.Plecionka wchodzi od wewnątrz a wychodzi na zewnątrz.
A czy kolega wie co pisze?
Ostatnio zmieniony przez tomekja123 2017-04-11, 14:59, w całości zmieniany 1 raz  

Fredney90

Wysłany: 2017-04-11, 16:20   

Kolega się pomylił długość włosa od 25 do 30 cm . (

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-04-11, 16:34   

Fredney90 napisał/a:
Kolega się pomylił długość włosa od 25 do 30 cm . (

Piszesz na pewno o włosie? Jeśli tak, to nawet W.S. tak długich nie stosował :mrgreen:

Zabol 
Melchior P.

Wysłany: 2017-04-11, 16:37   

I się czepiacie zamiast powiedzieć mu, że włos to ten drugi koniec plecionki, na którym wisi przynęta ;)
Teraz przynajmniej kolega będzie wiedział na przyszłość, a tak pewnie dalej by kminił ocb :)

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2017-04-11, 17:01   

Fredney90 napisał/a:
To nie jest pasta zastosowałem tam rurkę termokurczliwą by włos układał się dobrze

Termokurczka służy do nadania odpowiedniego kąta haczykowi, to samo co pozycjonery, który obraca się wtedy w stronę wargi ryby, pomagając w skutecznym jego wbiciu, zacięciu.

Fredney90

Wysłany: 2017-04-11, 17:33   

Pozycjonerów niestety nie stosowałem nigdy też nie, stosowałem tej termokurczki tylko dopiero w tych przyponach, zastosowałem i jak widać widocznie źle.

Fredney90

Wysłany: 2017-04-11, 17:41   

Co do włosów chodzi mi o przypon z tymi długościami, a tak na poważnie jest na taką długość, ponieważ łowię na łowisku zamulonym i dość obszerną roślinnością podwodną.

Chyba że macie jakoś inną propozycję bardziej skuteczną.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-04-11, 17:45   

Fredney90, myślę, że masz problem z nazewnictwem, poza tym jeśli coś robisz, to ma to mieć jakiś określony cel, spełniać jakieś zadanie. To co zademonstrowałeś na obrazkach jest bezsensowne, widzisz nawet musiałeś tłumaczyć co tam jest, bo trudno było się nawet domyślać. Elementy przyponu to nie "ozdoby", one są stosowane aby przypon był "chwytny", u Ciebie tej funkcji na pewno nie ma. Zobacz na forum obrazki przyponów, opisy, oceny i uwagi do nich, wtedy złapiesz na pewno o co chodzi zrobisz jak należy ;)

Fredney90

Wysłany: 2017-04-11, 18:13   

No tak, ale można raczej go zmodyfikować ? A bo robiłem akurat ten przypon na podstawie filmu fox tylko bez rurek. A łatwiej mi będzie, jeżeli ktoś tutaj napisze, co robię źle niż mam szukać po całym forum.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-04-11, 19:07   

Fredney90, szukaj szukaj.To przy okazji zobaczysz i pozostale przypony, bądź elementy potrzebne do wykonania skutecznego przyponu.

Mateusz 
Mateusz Bratko

Wysłany: 2017-04-12, 23:17   

Fredney90 napisał/a:
No tak, ale można raczej go zmodyfikować ? A bo robiłem akurat ten przypon na podstawie filmu fox tylko bez rurek. A łatwiej mi będzie, jeżeli ktoś tutaj napisze, co robię źle niż mam szukać po całym forum.

Cześć !

Zacznijmy tak
1. Rurka termokurczliwa ma taką samą rolę jak pozycjonery haka, tu firm masz sporo, np:
Pozycjoner Nash Pozycjoner Carprus
Pozycjoner nie ma za zadanie układanie włosa równolegle do haka, a powodować odpowiedni - wymuszony, kąt pomiędzy plecionką przyponu a hakiem. Chodzi i lepszą skuteczność samo zacięcia.

Zobacz tu:

2. dociążenie przyponu, polecam używać choćby zwykłej śruciny ok 1 - 2 gr. Zaciskaj ją ok 4 cm od haka. Polepsza, przyśpiesza obrót haka na dolną wargę karpia podczas zassania przynęty.

3. ustawianie włosa względem haka.
Jest milion różnych sposobów, ale przedstawię Ci trzy podstawowe.
Podstawa czyli węzeł bez węzła, włos prowadzisz po trzonku na równo do ostrza i ustawiasz go równo po zewnętrznej stronie.

Gumka sylikonowa czyli np:

Oraz używając miniaturowe kółko metalowe, przypon tzw blowback rig

3. haki, tu pełna dowolność z czasem się przekonasz co jest coś warte. Polecam Carprus, Nash, Tandem Baits, Mikado

ps. materiały to moja subiektywna opinia i nie prowadźmy o tym debaty :D :D :D

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-04-12, 23:18   

Fredney90, moja rada na dobry początek :) nie używaj kombinacji, które nie są Ci na chwilę obecną znane bo i tak nie wyciągniesz z nich wniosków. Zacznij od klasycznego "węzła bez węzła" np. na haku kurv shank, ja stosuje je do dnia dzisiejszego i nigdy mnie nie zawiodły. Nie kombinuj! jeżeli rozpoczynasz tą piękną przygodę zacznij raczkować "prawilnie" zobaczysz że wnioski przyjdą same. Przyponów do konstrukcji jest "milion pincet" według mnie to efekt nudzenia się na zasiadce. Odkąd ja rozpocząłem swoją przygodę używam max czterech rodzajów przyponów (oczywiście po cztery odpowiednio do metody połowu rzut/wywózka) i to nie w zależności od wody, tylko od tego co zakładam na włos/gumkę. Nie oglądaj filmów, nie czytaj głupot bo zbankrutujesz :) korzystaj z własnych doświadczeń bo są najcenniejsze!

POZDR.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-04-13, 09:35   

klimek napisał/a:
Nie oglądaj filmów, nie czytaj głupot bo zbankrutujesz :) korzystaj z własnych doświadczeń bo są najcenniejsze!

Proponujesz wyważanie otwartych drzwi? Myślę, że warto oglądać i czytać tylko trzeba umiejętnie wyciągać wnioski z dostępnych materiałów-potocznie oddzielić ziarno od plew ;)

Skeri 
Kamil Kozaczkiewicz

Wysłany: 2017-04-16, 20:21   

Fredney90, Spróbuj zrobić tak jak ja.Naucz się dobrze jednego węzła na miękkiej plecionce (węzeł bez węzła) i stosuj go do wywózki , do rzutu zrób to samo tylko na plecionce w otulinie. Łowiłem tak cały sezon 2016 i efekty jakieś były,rybki również dobrze się zapinały a w wolnym czasie czy to w domu czy też na rybach oglądaj youtube i ucz się powoli nowego przyponu np. Sztywniaka.

Fredney90

Wysłany: 2017-04-18, 17:51   

Dziękuje koledzy za wszelkie rady w wolnej chwili, postaram się związać coś jeszcze raz i wklepie tutaj do oceny ponownej, mam nadzieje, że będą lepsze niż dwa poprzednie.

Domin 

Wysłany: 2017-05-21, 08:33   

W każdym poście jest trochę racji.Tak jak pisze Klimek mieć kilka przyponow i nie kombinować za bardzo.Filmy nie szkodzą ale mieszają nam w głowie.Uczmy się na własnych błędach.

Fredney90

Wysłany: 2017-06-08, 20:02   

Ostatnio na dwudniowej zasiadce spróbowałem, tych dwóch przyponów co prawda karpia nie było tylko leszcz 2,5 kg i jaź 1 kg, ale zapięte oba były w dolną wargę.

19073137_1455700477802550_892811961_o.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 221,82 KB

19024670_1455700637802534_276218129_o.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 239,81 KB

Fredney90

Wysłany: 2017-06-08, 20:07   

Drugie pytanie, czy do wywózki potrzebny jest koniecznie przypon strzałowy, bo obecnie mam żyłką główna(PB control) + leadcore z bezpiecznym klipsem + przypon. Czy taka konstrukcja jest prawidłowa i ma wpływ na brania ???

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-06-08, 20:11   

Fredney90, Jak masz czysto w łowisku to jest zbędny.

Odpowiedz do tematu