Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wędka rzutowa do ok. 2000 zł
Autor Wiadomość
Kufel

Wysłany: 2017-03-28, 11:08   Wędka rzutowa do ok. 2000 zł

Witajcie!

Przejrzałem skrupulatnie Forum Karpiowe i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Chciałbym poradzić się Was odnośnie wędki rzutowej. Na nowy sezon przymierzam się do zakupu dwóch nowych wędzisk. Interesuje mnie wędzisko 12,6-13’, 3,5 lbs, którym poślę zestaw na 120-140 m. Używam żyłki i przyponu strzałowego. Łowię głównie z wyrzutu, choć sporadycznie zdarza się wywózka. Karpie łowię najczęściej w przedziale 10-20 kg, ale bywają tam nawet 30 kg. Największego złowiłem 22 kg. Bardzo często używam siateczek i worków PVA, ale nie przesadzam z rozmiarem. W tej chwili posiadam Anacondy Base (3,0-3,25) i Undercover (3,5), Daiwę Black Widow 3 lb i Daiwe Regal 3,5 lb – wszystkie trzyczęściowe. Kołowrotki BBLC. Teraz będą 2 składy. Preferuję wędki sztywniejsze, by dobrze nimi machnąć, ale mimo wszystko zapewniające jakąś przyjemność i bezpieczeństwo holu, czyli raczej nie sztywny kloc. To ma być zakup na lata, dlatego rozważam obecnie następujące kijki:

- Free Spirit Hi-S 200
- Free Spirit Hi-S’ive
- Century NG 13ft 3,5lb
- Century NG + 13ft 3,5 lb
- Century FMA 13ft 3-5oz
- Harrison Torrix 13/3,5
- Harrison Torrix TE
- Harrison Trebuchet (lite?)
- Harrison Aviator Plus 13/3,5
- Nash NR Toro 13/3,5
- Sportex Purista 13/3,75
- Sportex FBC 13/3,5 lub 12,5/3,25
- Greys AirCurve 13/3,5

Prosiłbym o opinie nt. wymienionych wyżej kijów – najlepiej od właścicieli lub mających z nimi styczność. Może jakiegoś wędziska nie uwzględniłem? Niestety nie mam gdzie pomacać takich kijków, a na targi nie mogłem jechać. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam :)

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-03-28, 11:55   

Century C2 13ft 3,5lb - nie uwzględniłeś w liście a są bardzo fajnymi wędkami. Osobiście używałem do rzutów jakie chcesz osiągać z powodzeniem. Żyłką 0,34 i ciężarkiem 100g rzucałem 100m hehe :) myślę że jak dobrze poszukasz to zmieścisz się w granicach tej kwoty. Z mojej strony polecam.

astrauss 
Administrator
Artur Strauss

Wysłany: 2017-03-28, 12:45   Re: Wędka rzutowa do ok. 2000 zł

Kufel napisał/a:
Może jakiegoś wędziska nie uwzględniłem?

Myślę, że nie uwzględniłeś całej serii kijów Orient, z których jeden ma rekord rzutowy Ukrainy (237m)

Odnośnik do opisów i dystrybucji w Polsce TUTAJ .

Artur Strauss

Kufel

Wysłany: 2017-03-28, 19:12   Re: Wędka rzutowa do ok. 2000 zł

Dziękuję za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.

astrauss napisał/a:

Myślę, że nie uwzględniłeś całej serii kijów Orient, z których jeden ma rekord rzutowy Ukrainy (237m)

Coś mi się obiło o uszy, opis na stronie - że tak powiem - zachęcający, tylko zastanawiam się, czy warto wydać 1600 zł na kijek mało znanego producenta ukraińskiego (czy innego?), skoro w tej cenie lub niewiele drożej mogę mieć kijek renomowanej angielskiej firmy. Ciekawa jest ta gwarancja 10-letnia - ona obejmuje tylko blank czy wszystko? Ma ktoś dłużej taki kijek?

Osobiście powoli skłaniam się ku Free Spirit Hi-S 200 lub Harrison Torrix TE. Chodzi mi też po głowie Century, tylko nie wiem, czym się różni NG od NG+. Irytujący jest opis na stronie niektórych sklepów:
Cytat:
Kolejna odsłona kultowej wędki Century NG. W nowym modelu 2015 zmieniony został uchwyt kołowrotka, butt cap oraz dyskretny grawer, który został umieszczony pomiędzy dwiema omotkami w kolorze niebieskim.

Gdyby ktoś mógł coś powiedzieć o serii NG, zwłaszcza o pracy tych kijków i rzucaniu...

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-03-28, 20:34   

Tutaj masz trochę informacji na temat Century NG

Ral1n 

Wysłany: 2017-03-31, 18:58   

Pogadaj z Rod Builderem, np. z Andrzejem Hauerem. Ja wstępnie wybrałem (ale jeszcze nie mam) coś uniwersalnego, tj. Torrix 12/ 3.25 - i nie zapowiada się na nic bardziej rewolucyjnego w zakresie budowy wędzisk w najbliższym czasie.

Ważne, żeby blanki były wykonane w Anglii/Japonii, a nie gdzieś w 'China Town'. :P

Kufel

Wysłany: 2017-04-10, 13:45   

Ral1n napisał/a:
Pogadaj z Rod Builderem, np. z Andrzejem Hauerem. Ja wstępnie wybrałem (ale jeszcze nie mam) coś uniwersalnego, tj. Torrix 12/ 3.25 - i nie zapowiada się na nic bardziej rewolucyjnego w zakresie budowy wędzisk w najbliższym czasie.

Ważne, żeby blanki były wykonane w Anglii/Japonii, a nie gdzieś w 'China Town'. :P

Dzięki, Ral1n,

to wydaje się być dla mnie najsensowniejszą opcją. Mogę mieć wybrany przez siebie blank, komponenty i szatę graficzną. Dzwoniłem do P. Andrzeja i wstępnie mi to przedstawił. Poczekam jeszcze 2 tygodnie na przypływ gotówki i najprawdopodobniej będę coś zamawiał.

Czy ktoś może posiada jakieś kije z tej pracowni i może coś o ich jakości powiedzieć?

Czy ktoś spotkał się z rękojeścią korkową dzieloną - korek przy uchwycie kołowrotka i potem dopiero ostatnie kilka centymetrów blanku? Czy to będzie funkcjonalne rozwiązanie?

Jakie przelotki wybrać (pierwsza 50 mm) - Fuji SIC czy "K"? Czy te "K" są naprawdę lepsze?

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-04-10, 14:03   

Kufel napisał/a:
Jakie przelotki wybrać (pierwsza 50 mm) - Fuji SIC czy "K"? Czy te "K" są naprawdę lepsze?

Takie są w C2 - Fuji SiC Anti Tangle K. Startowa 40mm, szczytowa 12mm. Zawsze uważałem że przelotka 50mm to podstawa, odkąd używam wyżej wymienionych zmieniłem zdanie :)

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-04-10, 18:58   

Kufel napisał/a:
Ral1n napisał/a:

Dzięki, Ral1n,

to wydaje się być dla mnie najsensowniejszą opcją. Mogę mieć wybrany przez siebie blank, komponenty i szatę graficzną. Dzwoniłem do P. Andrzeja i wstępnie mi to przedstawił. Poczekam jeszcze 2 tygodnie na przypływ gotówki i najprawdopodobniej będę coś zamawiał.

Czy ktoś może posiada jakieś kije z tej pracowni i może coś o ich jakości powiedzieć?

Czy ktoś spotkał się z rękojeścią korkową dzieloną - korek przy uchwycie kołowrotka i potem dopiero ostatnie kilka centymetrów blanku? Czy to będzie funkcjonalne rozwiązanie?

Jestem szczęśliwym posiadaczem Harrison Trebuchet Light ( https://www.facebook.com/...219563554780220 - to moje kije ) wykonane w pracowni Pana Andrzeja. Co by nie było mam jeszcze trochę innych kiji, które mogę z nimi porównać ( Daiwa Basia Z45, Century C2-D, Greys Platinium ) i mogę napisać jedno - Harison to liga ponad wszystko. Nie dość, ze mozna samemu sobie powybierać co się chce, to sam blank jest suuuper. Efekty juz sprawdzone w tym roku: 2 sumy ( około 8 i 12kg ) i 3 karpie wyholowane wszystkie brania :) ( 15,8kg, 22.400kg i 28.700kg ). Kij sztywny podczas rzutu, ale pięknie się gnie w czasie holu i amortyzuje wszystkie odjazdy; te duze i małe.
Jezeli kogoś stać to polecam :)

Ral1n 

Wysłany: 2017-04-10, 19:56   

Jak jeszcze w tym roku rozmawiałem z Andrzejem - to mówił, że był taki gościu co złożył zamówienie i mówi - chce mieć wszystko co najlepsze! :D :D :D Teraz tak sobie myślę, że to mogło chodzić o Twoją osobę, hehe. :mrgreen: ... vide Torzite'y.

Trebusze - to taka pała musi być? Serio jesteś w pełni zadowolony? ;)

P.S. Ładny misior ten 29.

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-04-10, 20:06   

Ral1n napisał/a:
Jak jeszcze w tym roku rozmawiałem z Andrzejem - to mówił, że był taki gościu co złożył zamówienie i mówi - chce mieć wszystko co najlepsze! :D :D :D Teraz tak sobie myślę, że to mogło chodzić o Twoją osobę, hehe. :mrgreen: ... vide Torzite'y.

Trebusze - to taka pała musi być? Serio jesteś w pełni zadowolony? ;)

P.S. Ładny misior ten 29.

One nie są pałami :) . Mają super moc do rzutu, ale właśnie są miękkie przy holu :) . Charakterystyką bardzo zblizone do Z45 Daiwy; ale mają jeszcze większą moc. Harrison Trebuchet to pała jest, ale wersja Light to ucywilizowana wędka :) ; podobnie do Free Spirit Hi-S 200 i Free Spirit Hi-S’ive.

Kufel

Wysłany: 2017-04-10, 21:24   

wilk325 napisał/a:
Jestem szczęśliwym posiadaczem Harrison Trebuchet Light ( https://www.facebook.com/...219563554780220 - to moje kije ) wykonane w pracowni Pana Andrzeja. Co by nie było mam jeszcze trochę innych kiji, które mogę z nimi porównać ( Daiwa Basia Z45, Century C2-D, Greys Platinium ) i mogę napisać jedno - Harison to liga ponad wszystko. Nie dość, ze mozna samemu sobie powybierać co się chce, to sam blank jest suuuper. Efekty juz sprawdzone w tym roku: 2 sumy ( około 8 i 12kg ) i 3 karpie wyholowane wszystkie brania :) ( 15,8kg, 22.400kg i 28.700kg ). Kij sztywny podczas rzutu, ale pięknie się gnie w czasie holu i amortyzuje wszystkie odjazdy; te duze i małe.

Gratuluję pięknych kijaszków :) Mi też Andrzej proponował ten blank. Sam mówiłeś Andrzejowi, co gdzie i jak w tym kiju ma być, czy zdałeś się na niego? Jak takie projektowanie wygląda, bo już coraz bliżej jestem tego momentu i mnie to strasznie ciekawi? A na końcu dolnika ten "kapsel" z wilkiem - to grawer? Andrzej zrobi tam dowolną grafikę lub napis? Jaka jest średnica tego blanku poniżej kołowrotka? Jeszcze raz gratuluję zacnych kijków :)

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-04-11, 00:07   

Kufel napisał/a:
wilk325 napisał/a:

Gratuluję pięknych kijaszków :) Mi też Andrzej proponował ten blank. Sam mówiłeś Andrzejowi, co gdzie i jak w tym kiju ma być, czy zdałeś się na niego? Jak takie projektowanie wygląda, bo już coraz bliżej jestem tego momentu i mnie to strasznie ciekawi? A na końcu dolnika ten "kapsel" z wilkiem - to grawer? Andrzej zrobi tam dowolną grafikę lub napis? Jaka jest średnica tego blanku poniżej kołowrotka? Jeszcze raz gratuluję zacnych kijków :)

Andrzej sam wszystko poustawiał i pomocował :) . Ja tylko określiłem składniki i samo wykończenie kija - ma być minimalistycznie i jest :) .
Na kapslu jest grawer, to jest moje fotograficzne logo ze zdjęć - przesłałem Andrzejowi plik PDF i jest jak nalezy. Średnica blanku jest około 18-20mm.

Dzięki :)

Ral1n 

Wysłany: 2017-04-12, 14:56   

wilk325 napisał/a:
podobnie do Free Spirit Hi-S 200 i Free Spirit Hi-S’ive.

Oby tylko wytrzymałość była podobna. :D

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-04-13, 08:49   

Ral1n napisał/a:
wilk325 napisał/a:
podobnie do Free Spirit Hi-S 200 i Free Spirit Hi-S’ive.

Oby tylko wytrzymałość była podobna. :D

Nie próbowałem jeszcze żadnego karpia w ten sposób "podebrać" bezpośrednio z wody na matę ;)

Mateusz91 
Mateusz Preisner

Wysłany: 2017-04-14, 14:12   Re: Wędka rzutowa do ok. 2000 zł

Kufel napisał/a:

Coś mi się obiło o uszy, opis na stronie - że tak powiem - zachęcający, tylko zastanawiam się, czy warto wydać 1600 zł na kijek mało znanego producenta ukraińskiego (czy innego?), skoro w tej cenie lub niewiele drożej mogę mieć kijek renomowanej angielskiej firmy. Ciekawa jest ta gwarancja 10-letnia - ona obejmuje tylko blank czy wszystko? Ma ktoś dłużej taki kijek?

Jeśli szukasz kija rzutowego, to bierz Orient "Bestia". Niesamowity kij, które w/w kije ma daleko w tyle. Chyba, że na siłę chcesz kijek "renomowanej angielskiej firmy".

Chłopaki ze spotkania WTK widzieli go w akcji :)

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-04-15, 09:43   

Jakoś na 190m leciało...i to dość celnie.

Cholera, jak się czegoś takiego na żywo nie zobaczy to dość ciężko uwierzyć :twisted:

Mateusz91 
Mateusz Preisner

Wysłany: 2017-04-15, 12:19   

I były to rzuty "na rezerwe" ciężarkiem 110gram, oraz przy połowie żyłki na szpulach. :twisted: :twisted: :twisted:

Marcin Mazurek 
Marcin M

Wysłany: 2017-04-15, 12:24   

Oj. Po waszych opisach i oględzinach kija na Rybomani chyba wiem jakie kije będą kolejnym zakupem :twisted: .

Ral1n 

Wysłany: 2017-04-15, 14:51   

Marcin, a Ty mi ostatnio nie te Orienty do rzutu właśnie polecałeś?

Marcin Mazurek 
Marcin M

Wysłany: 2017-04-15, 15:58   

Tak. Tylko ta długość, 390 cm :/ . Mi bardziej 360 cm pasuje ale tobie, Rali1n, 390 cm będzie ok.

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-04-16, 11:59   

Mateusz91 napisał/a:
I były to rzuty "na rezerwe" ciężarkiem 110gram, oraz przy połowie żyłki na szpulach. :twisted: :twisted: :twisted:

Tak właśnie myślałem,że Turko się hamował bo nie chciał nas pozabijać tam:)

Po pierwszym rzucie i tak wszyscy pouciekaliśmy z brzegu;P

base666 
Sławek Stępniewski

Wysłany: 2017-04-17, 14:51   

Od tego sezonu jestem szczęśliwym posiadaczem Orient Bestii 3,5oz czyli usztywnionej wersji Bestii. W sobotę zabrałem kij na małe testy i mimo że nie jestem mega specjalistą jeśli chodzi o rzuty przy pierwszym podejściu udało mi się rzucić na 145m (ultegra xtc, żyłka climax z-sport+ strzałówka z plecionki i ciężarek 135g) Dodam że mam 180cm wzrostu przez co zawsze skłaniałem się do wędek 3,6... A tu się okazało że 3,9 spokojnie mogę machnąć :) Szczerze polecam

Kufel

Wysłany: 2017-04-19, 11:01   

base666 napisał/a:
Od tego sezonu jestem szczęśliwym posiadaczem Orient Bestii 3,5oz czyli usztywnionej wersji Bestii. W sobotę zabrałem kij na małe testy i mimo że nie jestem mega specjalistą jeśli chodzi o rzuty przy pierwszym podejściu udało mi się rzucić na 145m (ultegra xtc, żyłka climax z-sport+ strzałówka z plecionki i ciężarek 135g) Dodam że mam 180cm wzrostu przez co zawsze skłaniałem się do wędek 3,6... A tu się okazało że 3,9 spokojnie mogę machnąć :) Szczerze polecam

Czyli do rzucania ok. A jak sprawuje się podczas holu? Schodzi ryba? Jak pracuje blank? Sławek, jeśli dobrze widzę, jesteś ze Straszyna - tego przy Gdańsku? Mógłbym jakoś obejrzeć ten kijek?

base666 
Sławek Stępniewski

Wysłany: 2017-04-19, 19:34   

Kufel, Wysłałem Ci wiadomość z numerem, zadzwoń to się jakoś ustawimy.

nobel24h 
Adam Pończocha

Wysłany: 2017-04-19, 23:10   

Nie miałem styczności z usztywnionymi bestiami ale znajomek ma typowe bestie 3,9 3,5lb. Trochę nimi pomachałem i faktycznie zestaw lata naprawdę ładnie ale nie o tym chciałem pisać. Miałem okazję wyholować tymi wędkami kilka ryb i jestem pod wrażeniem pracy na rybie. Po wędce typowo rzutowej spodziewałem się duuużo sztywniejszej pracy.

base666 
Sławek Stępniewski

Wysłany: 2017-04-20, 14:57   

nobel24h, dobrze gada, polać mu 8)

Odpowiedz do tematu