Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Taktyka wczesną wiosną.
Autor Wiadomość
piotro001 

Wysłany: 2017-02-07, 21:56   Taktyka wczesną wiosną.

Pewnie wielu początkujących tak jak ja zastanawia się jak przygotować się na wczesnowiosenną zasiadkę, bardziej doświadczeni, piszcie jak to u was wygląda, wszelkie wskazówki na pewno będą pomocne, z góry dzięki!

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2017-02-07, 22:41   

Nie było już podobnego tematu?? A no i jeśli chcesz wskazówek to określ na jakiej wodzie będziesz szukał karpi, ma to spore znaczenie. Wtedy dostaniesz konkretne rady od osób które doskonale sie na tym znają a na tym forum są takie ;)

piotro001 

Wysłany: 2017-02-07, 22:58   

Obydwie wody to wody PZW. Jedna około 12ha dno raczej mało urozmaicone w odległości około 90 metrów wyspa. Głębokość około 1,5 metra dno lekko porośnięte. Drugi zbiornik to naturalne jezioro około 20ha. Połowa zbiornika jest średnio dostępna. Jezioro o wydłużonym kształcie z południa na północ. Od północno zachodniej strony długi pas trzcin oraz nieduża zatoka z cyplem. Od północnej strony jest coraz płytsze. Myślałam żeby na wiosnę spróbować położyć zestawy w zatoce lub od wschodniej strony rzucać pod trzciny na zachodnim brzegu.

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2017-02-08, 07:51   

Na pewno zwracaj uwagę na wiatr. Proponuje zakup termometru i sprawdzanie temperatury wody.

piotro001 

Wysłany: 2017-02-08, 08:40   

Wrzucam fotkę tego dzikiego jeziora. Od czerwonej linii w dół jezioro jest praktycznie niedostępne z brzegu. Zielona linia oznacza pas trzcin, ciekawe jest to, że zaraz za trzcinami jest dość głęboko, około 2m, to właśnie tam chciałem kłaść zestawy. Po lewej stronie jest też widoczna mała zatoczka. Jeśli chodzi o wiatr to mam rozumieć, że mam starać się podążać za nim, tzn łowić przy nawietrznym brzegu? a co jeśli na środku zbiornika jest wyspa?

jezioro.jpg
Plik ściągnięto 21 raz(y) 108,07 KB

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2017-02-08, 10:10   

Wczesną wiosną płytkie zatoczki będą idealne do łowienia. Szczególnie w słoneczne dni. Wiosną to nęcenie punktowe, Mało , ale dobrej jakości.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2017-02-08, 12:06   

Szukaj śladów obecności ryb, spławów, grzbietów nad wodą czy widoku samych ryb. Wczesną wiosną nie zawsze płytka woda jest dobra, czasem ryby jeszcze siedzą na głębokim.

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2017-02-08, 12:11   

Tak jak napisał tomasz33, płytkie zatoczki. Stawiaj zestawy tam gdzie jest spychana ciepła woda przez wiatr. Trzciny na wiosnę to super sprawa.

piotro001 

Wysłany: 2017-02-08, 14:26   

Waszym zdaniem spławy zawsze oznaczają obecność w tym miejscu ryb? Nad tym jeziorem często widziałem spławy ryb w miejscach gdzie jest dość głęboko. Trochę z innej beczki, czy obecność dużych karasi w danym miejscu może świadczyć o tym, że będą tam urzędować też karpie?

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2017-02-08, 14:32   

piotro001 napisał/a:
Waszym zdaniem spławy zawsze oznaczają obecność w tym miejscu ryb
Jest to chyba logiczne, że tam gdzie są spławy to muszą być też tam i ryby. Miejsce spławów może w dużym stopniu być uzależnione również od pory roku i temperatury wody w tym okresie czy też miejscu.
piotro001 napisał/a:
czy obecność dużych karasi w danym miejscu może świadczyć o tym, że będą tam urzędować też karpie?
Jak masz pewną miejscówkę tzn stale nęconą to będą tam wszystkie gatunki ryb, z tym, że drobnica zawsze przypłynie pierwsza i jest w stanie wszystko zeżreć zanim podpłyną te gatunki ryb, które nas interesują.

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-02-08, 15:02   

Hehehe obecności tak, żerowania nie.

Dobre to było tak poza tym:) ... u mnie leszcze zawsze spławiają się tam gdzie ich nie ma ! :twisted:

piotro001 

Wysłany: 2017-02-08, 15:06   

Kolego jony nie zrozumiałeś mnie chyba, wiadomo że jak są spławy to są i ryby, tylko czy to oznacza, że one w tym samym miejscy też żerują? Tak samo jest z wygrzewaniem się, czy tam gdzie w słoneczny dzień możemy zauważyć duże karpie to one wygrzewają się nad swoimi miejscami żerowania czy to jakieś przypadkowe miejsce jest.

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2017-02-08, 15:15   

piotro001 napisał/a:
tylko czy to oznacza, że one w tym samym miejscy też żerują
Nie zawsze miejsce spławów jest oznaką żerowania, ale jednak często bywa tak, że ryby pobierają pokarm z powierzchni.
piotro001 napisał/a:
to one wygrzewają się nad swoimi miejscami żerowania czy to jakieś przypadkowe miejsce jest.
W takich sytuacjach proponuję spróbować łowić na zig riga, lub w inny sposób łowienia z powierzchni i wtedy sam się przekonasz.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-02-08, 16:03   

piotro001, A może coś TU znajdziesz mądrego do wyczytania co Tobie się przyda ??

Szczepson 
Szczepan Gola

Wysłany: 2017-02-08, 22:09   

Ja bym zaczął od strony nie dostępnej w okolicach brzegu. Znaleźć jakieś powalone drzewo, trzciny, rośliny.
Drugim wyborem były by wspomniane trzciny.
Moja pierwsza zasada: Z dala od cywilizacji.
Ot moje zdanie

piotro001 

Wysłany: 2017-02-12, 12:07   

Chciałbym jeszcze zapytać o drugi zbiornik, jak napisałem wyżej jest to sztuczny staw o powierzchni około 12 ha na środku, którego znajduje wyspa. Normalnie w lecie wszyscy starają się rzucać w okolicę właśnie tej wyspy, od południowego brzegu jest najłatwiej tam dorzucić jakieś 80 metrów. Przypuszczam, że w tym miejscu woda też będzie najszybciej się nagrzewać, co o tym sądzicie?

123.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 171,53 KB

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2017-02-12, 13:19   

Przy zachodnim wietrze celowałbym w te miejsca.

123.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 78,42 KB

piotro001 

Wysłany: 2017-02-12, 14:05   

Tam jest bardzo płytko. Ja tak sobie myślałem, że przy zachodnim wietrze można by obłowić wschodnią stronę wyspy?

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2017-02-12, 18:07   

piotro001, płytko to znaczy ile cm ? Na wodzie 0,5m też da się połowić.

Neptune 
Robert Stańczyk

Wysłany: 2017-02-19, 23:08   

piotro001, ze zdjęcia wnioskuję, że brzegi są dość gołe i w sumie ta wyspa jest kluczem do sukcesu.
Wskazana płycizna zdaje mi się być zbyt płytka i w dodatku często może tam przejeżdżać, przechodzić człowiek z racji,że ludzie kierują się na środek tej grobli, żeby dobić się do wyspy z najłatwiejszej pozycji.

Pozostaje kwestia nierówności dna i magicznej wyspy.
Przypuszczam, że ryba na zimę grupuje się w większej, zachodniej części otwartej wody, która może okazać się blatem przy tym typie wody. Ryb szukał bym w południowej najbardziej naświetlonej i zachodniej części wyspy bynajmniej na wiosnę. W ogóle popłynął bym do wyspy i ją przebadał :D tzn przeszedł bym się dookoła (wodą), sprawdził głębokości wcięcia spadki itd. być może wokół wyspy jest kanał wydrążony po okrążającej ją koparce, być może woda przy styku z wyspą ma metr i warto rzucać pod same trzciny... może urodzić się dużo pomysłów.

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-03-12, 20:56   

Pany...
Wczesną wiosną bosterujecie zanęty? Ostatnio na filmach na yt widziałem, że przy zimnej wodzie dopalają ludziska zanęty. Macie jakieś własne doświadczenia? Może pomóc, zaszkodzic? Warto delikatnie dopalic papu?

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2017-03-13, 08:27   

Ja tam zawsze dopalam. Wychodzę z założenia,że wiosną kiedy nie dajemy dużo papu warto rybę zainteresować zapachem, który ją pobudzi do żerowania a nie nakarmi. Jednak są pewne granice i np. łowiłem na przynęty pływające w dipie od dłuższego czasu i na to ryby brać nie chciały, a na dipowane kilka minut jednak były brania:)

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-03-13, 09:25   

Dipy,boostery w moim przypadku odpadają, używam tylko amino liquidów do ziaren i siatek pva. Generalnie nie szaleje i nie serwuję do wody żadnych bomb zapachowych.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2017-03-13, 10:48   

klimek, ja jeżdżę w większości na krótkie zasiadki i dlatego staram się namieszać trochę w wodzie, niekoniecznie poluję na te duże ryby tylko na jakiekolwiek ryby :D

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-03-13, 11:06   

Rumcojs, każdy ma swoje patenty :) jeżeli taka taktyka przynosi efekty to nie ma co kombinować :) Chyba,że lubisz wyzwania. Co do samych ryb, staram się łowić selektywnie acz kolwiek wiadomo nie zawsze z powodzeniem :D

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2017-03-13, 12:29   

klimek, gdybym miał czas siedzieć cały weekend nad wodą uwierz mi nie bawiłbym się w stickmiksy i metodę :D Tak jak mówisz, każdy ma swoje patenty i metody, nie ma co ich zmieniać jeśli działają:) Na ostrożną rybę postawiłbym zestaw z kulką identyczną jak zanęta:) a na ciekawskie skurczybyki czeka mój zadipowany cukierek:)

emilioni 

Wysłany: 2017-03-13, 15:47   

A powiedzcie mi... Jest sens teraz jeździć popołudniami i siedzieć do tej 22-24? Czy lepiej odpuścić i od rana jechać? Mały staw w lesie,wiec woda się ogrzewa dość szybko.Swoją drogą mam wrażenie,że na noc wchodzą one na głębszą wodę (2m).

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-03-13, 15:58   

emilioni, zawsze jest sens, tylko trzeba się dostosować do warunków. Podsyp delikatnie ziarnami z robactwem (pinka/kolorowe) i drobnymi kulkami (zalej to jakimś liquidem). Kto nie próbuje ten nie wygrywa :)

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-03-13, 19:34   

klimek napisał/a:
Kto nie próbuje ten nie wygrywa

Dokładnie. Początek tego sezonu przeznaczam na własne próby.W poprzednim strasznie mało dopalałem zanęty, w tym od wiosny już zacznę delikatnie aromatyzowac jedzonko.

boras1 
Kuba Borkowski

Wysłany: 2017-03-15, 21:30   

Wczesną wiosną ja próbuję blisko głębokich miejsc - tam,gdzie ryba jeszcze zimuje, lecz na płytkiej wodzie. Najlepiej jak jest spad z płytkiej wody na głęboką- wtedy kładę zestawy na spadzie i na płytkiej wodzie. Wg mnie idealnym miejscem jest właśnie płytka woda - niedaleko głębokiej i najlepiej żeby była to jakaś zatoczka,gdzie wcześnie rozwija się roślinność. Moja teoria jest taka,że wczesną wiosną ryby jeszcze pokonują małe odległości, przebywają jeszcze na głębokiej wodzie, a na chwilowy żer wychodzą niedaleko zimowiska - najbliżej położone płycizny, miejsca w których rozwija się życie. Gdy już zacznie robić się cieplej to inna bajka - wtedy celuję głównie w zatoczki,ale wiadomo - każde łowisko posiada swoją specyfikę.

Odpowiedz do tematu