Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasięg centralki
Autor Wiadomość
lhotse 
Sebastian Bałaziński

Wysłany: 2017-03-05, 10:49   Zasięg centralki

Kiedy na rynku pojawia się nowy sygnalizator z centralką, pierwsze pytanie jakie zaraz pada to jaki "jest zasięg takiego zestawu?". Nie wiem,dlaczego to pytanie działa na mnie za każdym razem jak przysłowiowa płachta na byka, choć może wynikać to z faktu,że jestem laikiem w dziedzinie przydatności zasięgu 200m+ podczas zasiadki. Zwykłe łowiska na których łowimy mają ograniczone metrowo stanowiska a sam mam zwykle namiot ustawiony max 10m od wędek i czasami pokonanie tego dystansu w nocy jest kłopotliwe. Jeżeli ktoś potrafi rozwinąć ten temat to proszę naprowadźcie na właściwą drogę błądzącego ślepca.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-03-05, 11:20   

Dla mnie pewny i spory zasięg ma zasadnicze znaczenie. Wszystko jest ok., jeśli łowisz w sposób jak opisałeś, w takich sytuacjach nawet centralka jest zbędna. Są sytuacje,gdzie zasięg centralki się przydaje. Dla przykładu, gdy oddalimy się za "potrzebą" do toy toya oddalonego np. o 300m i więcej, czy przy braku brań oddalimy się z nudów na krótki rekonesans brzegiem zbiornika lub na pogawędkę do sąsiadów. Moim zdaniem jest bardzo wiele sytuacji, w których pewny zasięg jest niezbędny.

lhotse 
Sebastian Bałaziński

Wysłany: 2017-03-05, 11:37   

Co w takim razie w przypadku brania?? Załóżmy czysto teoretycznie,że łowimy blisko trzcin i hamulec dokręcony na maxa- efekt prawdopodobny wędki w wodzie, hamulec rozkręcony- ryba cała w żyłce z zestawem w pysku poplątana,gdzieś w zielskach. Czy to aby nie jest tak,że zwykle jesteśmy nad wodą przynajmniej we dwie osoby a,gdy już musimy pójść za potrzebą to prosimy kogoś,żeby zerknął na nasze wędki? Na komercji,gdzie zwykle stanowiska są blisko siebie, pozostawienie wędek bez opieki kończy się tym,że po braniu zwykle wszyscy klną na około (oczywiście Ci mniej życzliwi)

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2017-03-05, 11:46   

Idąc tym tokiem myślenia, centralka jest zbędna...
Bo jeśli nie oddalamy się dalej jak 20-30 m od wędek to i tak usłyszymy cicho ustawione sygnałki, a co dopiero rozkręcone na maxa... Więc problem zasięgu znika i wyczerpuje temat :)

karpiarz_123
Marcin Moziiewicz

Wysłany: 2017-03-05, 12:04   

daniels napisał/a:
Idąc tym tokiem myślenia, centralka jest zbędna...
Bo jeśli nie oddalamy się dalej jak 20-30 m od wędek to i tak usłyszymy cicho ustawione sygnałki, a co dopiero rozkręcone na maxa... Więc problem zasięgu znika i wyczerpuje temat :)

Pod warunkiem,że jest ładna pogoda.Gdy leje deszcz i szumią drzewa Twoja teoria legnie w gruzach.

sorek90 
Michał Soszyński

Wysłany: 2017-03-05, 12:10   

Ja kiedyś nie miałem przez 3 dni żadnego brania i poszedłem sobie kilka stanowisk dalej poobserwować ptaki na wyspie. Niestety po drodze było za dużo drzew i krzaków,więc centralka straciła zasięg. Jak wróciłem to dwa zestawy miałem poplątane a na końcu jednego z nich była kaczka, która narobiła takiego bałaganu :) Teraz nie oddalam się od stanowisk dalej niż zasięg centralki :)
lhotse, jak łowisz na sztywno to chyba trzeba siedzieć przy wędkach cały czas a nie oddalać się od stanowiska :)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-03-05, 12:10   

lhotse, ja pisałem na podstawie sytuacji, które miałem nad woda, nie podawałem przykładów teoretycznych. Przykład z ub. sezonu: Noc, nic się nie dzieje, oddalam się do odległego ponad 300m Toya, wychodząc odzywa się centralka :!: Po biegu udaje mi się zatrzymać sporą rybę przed wejściem w zaczepy, do których płynęła. Gdybym nie miał odpowiedniego zasięgu, nie biegł bym, a po przyjściu na miejsce pewnie było by rwanie zestawu z zaczepu :|

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2017-03-05, 12:31   

Cytat:
Pod warunkiem ze jest ładna pogoda. Gdy leje deszcz i szumią drzewa twoja teoria legnie w gruzach.

Śmiem twierdzić że nie, przykład, w zeszłym roku złapała mnie burza podczas pakowania, z nieba lały się potoki deszczu, wiaterek też niczego sobie ( taki tam halny :) ) siedząc 15 m od wędek w samochodzie (centralka na przyczepce) było słychać i to dobrze jak rybka zabrała się na wycieczkę w jezioro, i tak z 15 min, bo wcześniej nie miałem odwagi wyjść z samochodu ;)

lhotse 
Sebastian Bałaziński

Wysłany: 2017-03-05, 12:32   

Więc ja też napiszę z własnych obserwacji.W zeszłym roku siedzimy z kumplem na jednej z popularnych komercji, na stanowisku obok od dosłownie 5min wyje sygnałek, 2 min później wyje już sygnałek kolegi, wkurzony kumpel idzie do stanowiska obok a ja biorę jego wędkę, po jakiś 15 min kumpel podprowadza pod brzeg karpia w okolicach 18 kilo owiniętego jego zestawem, i w tym momencie zjawia się właściciel i z krzykiem do kumpla,żeby nigdy więcej nie dotykał jego wędek. Nie wiem czy miał centralkę czy nie,ale zostawianie zarzuconych wędek moim zdaniem jest trochę " nie bardzo " w stosunku do ludzi którzy łowią obok nas i do ryb które mogą ucierpieć.

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-03-05, 12:42   

Wszystko jest dla ludzi,ale trzeba myśleć i tyle.

lhotse 
Sebastian Bałaziński

Wysłany: 2017-03-05, 15:10   

Nie ciągnę więc dalej tematu, ale zakładam się, że jak pojawi się kolejny model i będzie można zapytać o naprawdę przydatne w sygnałkach rzeczy, to i tak pierwsze pytanie padnie o zasięg centralki.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-03-05, 15:24   

lhotse napisał/a:
Nie ciągnę więc dalej tematu, ale zakładam się, że jak pojawi się kolejny model i będzie można zapytać o naprawdę przydatne w sygnałkach rzeczy, to i tak pierwsze pytanie padnie o zasięg centralki.

Tak jest, ponieważ użytkownicy opisują sety z centralkami, by uniknąć kwestii na które masz masz alergię wystarczy zaznaczyć, zawęzić temat do pojedynczych sygnalizatorów ;)

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-03-05, 15:46   

lhotse napisał/a:

Przydatne rzeczy w sygnałkach:

-Regulacja głośności
-Regulacja czułości
-Regulacja tonu
-Energooszczędność
-Zasięg pozwalający udać się do ToiToi-a lub do znajomych siedzących obok.

I to by było na tyle, można skopiować i wklejać przy każdej nowości:)
Wodotryski dla dzieci oczywiście pomijam.

Pozdro

Odpowiedz do tematu