Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lampka do namiotu
Autor Wiadomość
Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2014-12-14, 21:10   Lampka do namiotu

Siemka.
Po całym sezonie użytkowania, mogę śmiało podzielić się swoim projektem lampi namiotowej którą można również używać na zewnątrz.

Lampka jest zasilana prądem stałym 12V do tego wykorzystuje akumulator żelowy 7,2ah taki akumulator spokojnie starcza na ponad tydzień świecenia w pełnym trybie, oczywiście akumulator przy okazji wykorzystuje do ładowania innych sprzętów elektronicznych takich jak np. telefon :)
Lampka wyposażona jest w paski diodowe SMD 5050 zalane sylikonem przez co mogę lampkę użytkować i zostawić na zewnątrz, przez co nie ulega uszkodzeniu przez wodę.

Swoją lampkę wyposażyłem w dwa tryby świecenia, energooszczędne oraz pełne. Na powyższym zdjęciu jest ustawiony tryb energooszczędny, zastosowanie zielonych diód miało na celu redukcję przyciągania niepożądanych owadów, oraz w trakcie zerwania się do brania aby nie oślepiało w oczy.

Tutaj jest włączony tryb pełny, zastosowałem zwykły przełącznik który określa tryb pracy.
Przeważnie go stosuje na zewnątrz lub gdy coś w namiocie wykonuje.

Jako że uciążliwe jest trafienie klemami w środku ciemnej nocy w odpowiedni biegun akumulatora, zastosowałem dodatkowy włącznik podświetlany diodą 12V 5mm (standardowo była zwykła żarówka w środku przełącznika, umieszczenie diody w przełączniku jest możliwe po starciu główki diody o około 3mm, dopiero w tedy można diodę umieścić w przełączniku) Dioda świeci cały czas a pobór prądu jest znikomy, jest to na tyle dobre rozwiązanie że w nocy wiadomo gdzie włączyć lampkę w trakcie brania. Włącznik ten jest zawsze na wysokości ręki.

Wykonanie samej lampki jest banalne.
Do jej wykonania użyłem
4 paski diodowe o długości 20cm - 16zł
Przewód 2m - 6zł
Klemy/krokodylki akumulatorowe (Tu miałem swoje nieużywane) - 5zł
Dioda czerwona 12V - 3zł
2 przełączniki - 6zł
Trochę taśmy izolacyjnej i rurek termokurczliwych
Kawałek rurki PCV
Korek po winie
Oraz wkręt z hakiem

Sama w sobie lampka ciekawie nie wygląda ale najważniejsze że spełnia swoje zadanie i po intensywnym sezonie użytkowania działa dalej :)
Niestety nie mam zdjęcia jak jest lampka umiejscowiona w namiocie ale przy pierwszej okazji fotkę wykonam i zdjęcie doślę.

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-03-31, 09:37   

Żeby nie zakładać nowego tematu podzielę się swoim nowym projektem lampki zewnętrznej tutaj. :) Z poprzedniej dalej będę korzystał natomiast tą co Wam zaprezentuję wykorzystywać będę do oświetlenia miejsca pod parasolem lub bezpośrednio na zewnątrz namiotu. Przydatne w przypadku kiedy nagle trzeba coś zrobić w środku nocy (np. zawiązać przypon, kiedy czołówka nie jest pod ręką)

Do jej wykonania użyłem.
2x halogen led 12V 4W (na bolce) - 9zł/szt. | można zastosować słabsze halogeny (Ważne aby miał stopień ochrony IP44)
Przewód dwużyłowy o przekroju 0,75 - 2,5zł/4m
Włącznik - 2zł
Wsówki i Konektorki - około 2zł
Rurka termokurczliwa
Taśma izolacyjna
Akumulator 12V
Klipsy biurowe
Oraz Czasoumilacz w postaci browarka, jak robić to w lordowskim stylu :mrgreen:

Na początku zająłem się zarabianiem konektorków pod halogen.
W czerwonym kółku to spłaszczona połówka konektorka a w zielonym lekko ściśnięta okrągła tak aby jeden bolec ścisło wszedł w konektorek (w przyszłości umożliwi wymianę halogenu gdyby się zepsuł)

Następnie na konektorki zakładam kawałek rurki termokurczliwej, podgrzewam i po tym zakładam konektorki na bolce halogenu, wygląda to mniej więcej tak:

Dla bezpieczeństwa konektorki zabezpieczam dodatkowo taśmą izolacyjną :)

Po podłączeniu pierwszego halogena zabieram się za drugi, w tym przypadku zrobiłem przewód doczepiany (jeżeli stwierdzę że nie potrzebne mi będą 2 halogeny w jednym miejscu to po prostu odczepiam przewody) jedną końcówkę zrobiłem krótszą a drugą dłuższą aby po odłączeniu przewodów końcówki się nie stykały i nie robiły zwarcia, to samo zrobiłem w przewodzie głównym tylko że odwrotnie.

Na koniec zostało zarobić konektorki pod akumulator (w tym przypadku będę używał aku 12V 7,2Ah - przy dwóch halogenach w warunkach domowych akumulator wytrzymał 9h) oraz włącznik aby za każdym razem nie schylać się do aku. :)

A tutaj efekt końcowy mojej pracy:

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2015-03-31, 10:15   

Gratuluję pomysłu. Mocowanie halogena do kabla też przerabiałem w ten sposób, niestety nie zawsze stykał i potem był kabaret na rybach :lol: Ja osobiście zastosowałem zaciski z małej kostki elektrycznej i trzymają super.
Ps. Już niedługo mój opis oświetlenia sterowanego z pilota ;)

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-03-31, 10:39   

marco102, Super chętnie się zapoznam z Twoim opisem ;) A o kosteczce nie pomyślałem a również to ciekawe rozwiązanie, gdyby coś nie pykało to pewnie przerobie :)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-03-31, 11:01   

Hej - a nie lepiej wykorzystać kostkę do halogena i potem termokurczką zabezpieczyć ?

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-03-31, 11:06   

stary_dinozaur, Pewnie że można, ja u siebie wykorzystałem materiały jakie miałem w domu :P A po nocy do elektryka już jechać się nie chciało :D

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-03-31, 11:08   

Storm napisał/a:
stary_dinozaur, Pewnie że można, ja u siebie wykorzystałem materiały jakie miałem w domu :P A po nocy do elektryka już jechać się nie chciało :D

Każdy pomysł jest dobry jak zdaje egzamin. A z tego co wiem zawsze prowizorki najdłużej działają :D

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-03-31, 15:28   

Dzięki dzisiejszej wymianie poglądów na forum w tym temacie wreszcie zebrałem się by zrobić swoje oświetlenie. Materiały miałem już od dłuższego czasu - pomysł też, brakowało czasu. Moje oświetlenie jest zrobione na takiej samej zasadzie jakie przedstawiał Storm oraz marco102. Użyłem tylko trochę innych materiałów.

Akumulator żelowy BAT0214 - Vipow 12 V 7,5 AH

Dioda 12 V

Wtyczka zapalniczki samochodowej 12 V z bezpiecznikiem.

Do krótkiego przewodu dolutowałem z jednej strony gniazdo samochodowe z drugiej wsuwki do akumulatora

Do dłuższego przewodu ok. 4,5 mb z jednej strony wlutowałem wtyczkę zapalniczki z drugiej halogen. W odległości około 40 cm od halogena zamontowałem włącznik.

Po zmontowaniu tego w całość wyszła mi taka instalacja:

To wszystko będzie mieściło się w standardowej torbie na aparat fotograficzny:

Jeżeli będę chciał używać oświetlenia akumulator z krótkim przewodem (gniazdem i wtyczką) zostaną w torbie - reszta będzie poza nią

Wszystko do transportu będzie zabezpieczone i łatwe do przeniesienia czy to za rączkę czy na ramieniu.

Do zawieszenia oświetlenia pod namiotem (tak na szybko) przygotowałem sobie zwykłe klipsy (żabki) karniszowe.

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-03-31, 16:15   

stary_dinozaur, No i elegancko :)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-03-31, 16:21   

Storm napisał/a:
stary_dinozaur, No i elegancko :)

Storm dzięki za motywację. Jak byś nie pisał dziś w temacie - tak samo jak marco102 nie wiem kiedy bym się wziął za zrobienie tego.

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-03-31, 16:34   

stary_dinozaur, Nie ma sprawy :mrgreen: najważniejsze aby służyło jak najdłużej i działało bezawaryjnie ;)

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2015-03-31, 20:32   

stary_dinozaur napisał/a:
dzięki za motywację. Jak byś nie pisał dziś w temacie - tak samo jak marco102 nie wiem kiedy bym się wziął za zrobienie tego.

Jacek, bo mi rumieńce wyskoczą :P
Ps. Świetna robota ;)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-03-31, 20:45   

marco102 napisał/a:
.... Jacek, bo mi rumieńce wyskoczą :P ....

A niech wyskoczą :D bo jak pisałem, jak bym nie miał motywacji, na pewno nie wziąłbym się za to :P .

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-04-20, 11:35   Zdjęcia oświetlenia w akcji

Tak jak obiecałem wrzucam fotki mego oświetlenia już na rybkach. Ogólnie sprawuje się rewelacyjnie z resztą sami zobaczcie ;)

Oświetlenie namiotu z podświetlanym włącznikiem

Jeden halogen zdecydowanie wystarcza do oświetlenia stołu pod parasolem

Halogen skierowany na wędki aby mieć całe miejsce oświetlone podczas brania (w tedy można zapominać czołówki)

W momencie kiedy siedzieliśmy przy ognisku światło z parasola można było skierować na ognisko i kulturalnie spożywać posiłek :D

A tak to wygląda w nocy. Oświetlenie stołu

A tu oświetlenie przy namiocie skierowane na wędki

PitBull89 

Wysłany: 2015-10-22, 02:20   

Jaki jest czas świecenia takich halogenów na akumulatorze 12v ??

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2015-10-22, 08:24   

PitBull89 napisał/a:
Jaki jest czas świecenia takich halogenów na akumulatorze 12v ??

To zależy od pojemności akumulatora.

Kamen31 

Wysłany: 2015-10-22, 11:23   

Dużo czytałem w tym temacie i mam pytanie odnośnie dbania o taki akumulator.
Większość osób które tworzyły w innym temacie swoje Power Box`y piszą o zamontowaniu
woltomierza do monitorowania napięcia. Podobno jeśli napięcie spada poniżej 10,4V należy
go podładować aby jego żywotność była dłuższa.

Zastanawiam się na budową power box`a. Chciałbym użyć do niego akumulatora 12V 12Ah.
Power Box będzie zawierał 2 lub 4 gniazda zapalniczki które mają służyć do naładowania telefonu
lub tabletu oraz do oświetlenia namiotu np. dwoma halogenami z taką żarówką MR16 24 LED 3,5W 12V.

Czy taki akumulator wystarczy mi na np. 72h zasiadki z ciągłym włączonym światłem podczas zmroku?
Czy jednak polecacie może coś lepszego?

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-10-22, 14:41   

Przy dwóch halogenach może zabraknąć prądu, przy jednym powinno być ok. U mnie jeden halogen (4W) pracuje przy ciągłej pracy około 19h (temperatura ok. 24C). a ze względu na niskie temperatury obieram że optymalny czas pracy to 15h (aku. 7,2ah), mam na wszelki wypadek miernik zawsze ze sobą więc zawsze mam możliwość sprawdzenia napięcia aku. a miejsca praktycznie mi nie zajmuje.

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2015-10-22, 14:54   

12V akumulator x jego pojemność 12Ah = 144W na godzinę.
Jeżeli odbiornik ma np. 2W mocy przy poborze, to wtedy 144W akumulatora : 2W odbiornika = 72 godziny pracy ;)

Kamen31 

Wysłany: 2015-11-04, 12:15   

Kończę budowę swojego PowerBox`a. Finalnie będzie on na akumulatorze 12V o poj. 14Ah. W panelu główny będą znajdować się 4 gniazda zapalniczkowe które służyć będą głównie do ładowania telefonu, tabletu i innych drobnych rzeczy. Dodatkowo mają za zadanie zasilać dwa halogeny LED i to raczej wszystko.

Przed składaniem tego wszystkiego chciałbym zaczerpnąć rady.
Czy połączenie które zawiera załącznik będzie bezpieczne dla akumulatora? Macie jakieś uwagi lub rady? Powinienem jednak zainstalować jakieś bezpieczniki?

projekt.jpg
Plik ściągnięto 94 raz(y) 182,68 KB

MrDeath 
Michał Serafin

Wysłany: 2015-11-06, 14:27   

Temat przenośnego zasilania i Power Boxów jest TU a ten wątek jest o oświetleniu... Gratuluję pomysłu i wykonania lecz jak mniemam płyta meblowa powleczona okleiną to słaby pomysł na obudowę narażoną na zróżnicowane warunki atmosferyczne jakie panują na zasiadkach na przełomie całego sezonu ...

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2016-01-14, 08:56   Modyfikacja o czujnik ruchu

Nadszedł czas na małą modyfikację jednej z moich lampek biwakowych o czujnik ruchu. Przydatne w momencie kiedy musimy wyskoczyć szybko z namiotu a na zewnątrz ciemno jak w *** :)

Do modyfikacji użyłem:
Czujnik ruchu na 12V (na popularnym portalu aukcyjnym kosztuje 50zł)
Przewodu dwużyłowy 1,5m (około 2,5zł)
Włącznik kołyskowy (1zł)
Rurka termokurczliwa (1,2zł)
Duży spinacz biurowy (1zł) potrzebne tu będą tylko łapki spinacza

Na początku przeciąłem przewód między lampką led a włącznikiem i przedłużyłem przewód od strony włącznika.

Następnie wypaliłem otwór na włącznik, posłuży on do włączenia światła ciągłego w razie potrzeby.

Następnie dwa przewody zarobiłem do włącznika i przepuściłem przez otwór.

No i najważniejsze podłączenie lampy i zasilania do czujnika ruchu

A tutaj mały schemacik jak przewody zostały podłączone

Aby gdziekolwiek powiesić czujnik wykorzystałem łapkę ze spinacza biurowego. Wypaliłem dwie dziurki w tylnej obudowie, wygiąłem zakończenia łapki spinacza tak aby wchodziły w obudowę.

Tak czujnik wygląda po zamknięciu. Dodam że jak sprawdzałem pobór prądu przez czujnik i w trakcie czuwania miernik mi pokazał 0,00A a natomiast gdy załączy lampkę 0,03A (oczywiście bez lampki LED)

A tutaj proszę filmik z testu lampki w warunkach domowych

arnoldzik78 
Artur

Wysłany: 2016-05-22, 20:14   

No mam coś podobnego i się sprawdza, lecz bez czujnika ruchu

ENDRIU 

Wysłany: 2016-09-04, 07:00   

Witam was potrzebuję porady. Jak wiecie jesień zbliża się wielkimi krokami dni coraz krótsze a noce długie, więc potrzebujemy więcej światła.Jako oświetlenie do namiotu kupiłem taśmę ledową 5V z końcówką USB do zasilania stosowałem power banki ale jest to nie ekonomiczne i krótko trwałe z powodu małej pojemności power banków. Jako zasilania chciał bym użyć akumulatora żelowego o napięciu 12V moje pytanie czy macie jakiś pomysł lub wiecie gdzie można dokupić jakiś układ który obniży napięcie i będzie się do tego nadawał.Za wszelkie sugestie i pomoc z góry dziękuję .

Tomiix 
Tomasz Świątek

Wysłany: 2016-09-04, 10:52   

Kup sobie kabel z jednej strony gniazdo zapalniczki a z drugiej krokodylki , następnie kup sobie ładowarkę samochodową na 12v z wyjściem na usb.
Są też już gniazda zapalniczki z usb.

sebush 

Wysłany: 2016-10-06, 16:33   

ENDRIU napisał/a:
Witam was potrzebuję porady. Jak wiecie jesień zbliża się wielkimi krokami dni coraz krótsze a noce długie, więc potrzebujemy więcej światła.Jako oświetlenie do namiotu kupiłem taśmę ledową 5V z końcówką USB do zasilania stosowałem power banki ale jest to nie ekonomiczne i krótko trwałe z powodu małej pojemności power banków. Jako zasilania chciał bym użyć akumulatora żelowego o napięciu 12V moje pytanie czy macie jakiś pomysł lub wiecie gdzie można dokupić jakiś układ który obniży napięcie i będzie się do tego nadawał.Za wszelkie sugestie i pomoc z góry dziękuję .

Ja używam takiego sterownika Sterownik do panelu słonecznego. Dodatkowo podpinam panel słoneczny.

lcwierz 
Łukasz Ćwierz

Wysłany: 2017-02-03, 20:28   

Kiedyś coś podobnego robiłem :) Jestem akurat elektrykiem to mogłem sobie pozwolić na kombinowanie i powiem ze najlepiej się sprawdzała do tego wszystkiego zwykła taśma LED przyklejona paskami na rurę PCV chociażby :) Z ciekawości poszukam zdjęć i wstawię bo parę razy WOW na łowisku zrobiła :D Z jednej strony miała uchwyt do powieszenia a z drugiej bolec do wbicia i w nocy to się przydawało bo wbijałem koło stanowiska i 20m2 oświetlone idealnie. Ja poszalałem jeszcze ze sterowaniem - dodałem ściemniacz który dobrze się sprawdzał jak nic się nie działo. Nie męczył oczu przy całkowitej ciemni

Po głowie mi teraz chodzi zrobienie oświetlenia stanowiska sprzężonego z sygnalizatorami :) - Zaczyna się pompka to od razu wszystkie na MAX się włączają i mamy dzień :) Sezon niedługo się zacznie to warto już kombinować.

Pawel NL 

Wysłany: 2017-02-03, 22:33   

A ja zaproponuję coś innego. Lampka LED na USB, w gratisie płynna regulacja intensywności światła, do wyboru barwa ciepła bądź zimna, po podłączeniu do power banku 3000 mAh obleci tygodniową zasiadkę... waży tyle co powietrze, kosztuje 1 dolara a świeci tak:

sku_396169_1.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 43,45 KB

Pawel NL 

Wysłany: 2017-02-03, 22:36   

tzn. tak:

DSC02208_Snapseed.jpg
Plik ściągnięto 38 raz(y) 70,93 KB

DSC02210_Snapseed.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 58,38 KB

kamionki 
Marcin Brzosko

Wysłany: 2017-02-04, 10:29   

Pawel NL, masz jakiś link, gdzie można ją dostać?

Pawel NL 

Wysłany: 2017-02-04, 10:46   

Proszę bardzo, pierwsze z brzegu: http://www.banggood.com/1...ml?rmmds=search

reggi 
Trela Kamil

Wysłany: 2017-02-04, 18:56   

Pawel NL, Mógłbyś 4 sztuki zakupić dla mnie hyba ze masz do odsprzedania? W jaki sposób reguluje się intensywność światła? Czy jest w jakiś sposób zalana jakąś żywicą lub kalafonia dla uszczelnienia przed wodą?

Pawel NL 

Wysłany: 2017-02-04, 20:54   

Regulujesz za pomocą dotyku a kupić proponuję osobiście z dostawą do domu - jest za darmo. Sama przesyłka ode mnie do Polski kosztuje tyle co zakup 20 sztuk tych lampek... Zalewać czymkolwiek nie widzę sensu, bo to montaż SMD. Moja wpadła do wody, deszcz na nią napadał, była wdeptana w trawę i błoto, po opłukaniu w czystej wodzie działa do dzisiaj... od dwóch lat...

Odpowiedz do tematu