Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Echosonda toslon tf500
Autor Wiadomość
witton12 

Wysłany: 2016-03-28, 10:13   

Czujnik nigdy nie będzie działał prawidłowo bez wody, nawet umieszczenie go w dużym zbiorniku np. 600litrów nie spowoduje jego prawidłowej pracy, tylko praca w naturalnych warunkach gwarantuje poprawną pracę.
Czujnik musi być wklejony klejem twardym który doskonale przeniesie sygnał z przetwornika do wody i z wody do przetwornika. Silikony nie nadają się do tego.

birki 

Wysłany: 2016-03-28, 10:25   

witton12 Dla mnie najszybszym sposobem było by (tak jak wskazywałeś) wklejenie przetwornika da poksylinę i ponowny test łódki. Ciężko będzie mi przetestować (przynajmniej na tą chwilę) przetwornik bez łódki zanętowej. Pytanie do Ciebie, czy w przypadku ew. niepowodzenia kolejnych testów jest jakiś dobry sposób na odklejenie przetwornika przyklejonego do kadłuba poksyliną ?

witton12 

Wysłany: 2016-03-28, 11:38   

Poxylina nie wiąże się na stałe z czujnikiem i laminatem poliestrowym, zrób z niej małą kulkę i przyklej na środek czujnika, potem delikatnie rozsmaruj po czujniku, dociśnij do kadłuba nadmiar który zostanie wyciśnięty usuń. W ten sposób nie przykleisz czujnika na stałe ale do testu starczy. Nie zapomnij o osobnym zasilaniu całego ustrojstwa. A tak z ciekawości jaki to kadłub ?

birki 

Wysłany: 2016-03-28, 18:13   

Jestem po kolejnym teście wykonanym po zmianach zgodnie z wskazówkami witton12 (z wyjątkiem niezależnego źródła prądowego dla echosondy :) )

Jak się okazało, to właśnie sposób wklejenia przetwornika był problemem ! Wklejenie przetwornika za pomocą poxyliny wg. wskazówek witton12 rozwiązało problem i wszystko działa wyśmienicie. Echosonda podłączona jest do źródła prądowego, do którego podłączone są również regulatory z silnikami. Wygląda na to, że na szczęście nie powodują one zakłóceń.

witton12 bardzo dziękuję za udzielenie pomocy i wskazanie faktycznego problemu, bo przyznam szczerze, że nie podejrzewałem silikonu jako materiału do przyklejenia przetwornika. Podejrzewałem jedynie, że problemem mogą być pęcherzyki powietrza w silikonie (pomiędzy przetwornikiem a kadłubem). Co do pytania o kadłub, to jest to kadłub STS Boat (co widać na filmiku).

Czy taka "testowa" ilość poxyliny wystarczy na trwałe przytwierdzenie przetwornika do kadłuba, czy muszę wykonać jeszcze raz klejenie z większą ilością ?

Poniżej link do filmu mojego autorstwa z streszczeniem dzisiejszego testu :)

LINK

witton12 

Wysłany: 2016-03-28, 22:26   

Jeśli nie będziesz miał potrzeby wyjmowania czujnika to wzmocnij to jeszcze poxiliną w razie potrzeby demontażu poxylinę można potraktować lutownicą to zacznie się kruszyć i da się ją usunąć.

romanolo 

Wysłany: 2016-04-29, 11:39   

Witajcie mam do Was pytanko odnośnie interpretacji poniższych "skanów" dna, jeżeli odpowiedzi będą banalnie proste to przepraszam, ale nie mam jeszcze doświadczenia w tej materii i liczę na Waszą pomoc. Czułość ustawiona na 9.

1. kupa zielska?

2. może drzewo, gałęzie?

3.nie mam pomysłu, na zielsko za wcześnie

paweliam

Wysłany: 2016-06-12, 21:48   

Witam panowie czy da się dokupić do echosondy dodatkowy sonar tak aby można było jej używać w łodce zanętowej , oraz w pontonie bez demontażu wszystkiego z łódki ?

Pozdrawiam

bierutek 

Wysłany: 2016-06-12, 22:35   

Tutaj masz linka i podane ceny szukaj na dole w "Accessories" ale nie ma tam chyba transmitera do TF500 jest tylko do TF640.
http://toslon.com/Product.html

Ewentualnie napisz do Vegaboat bo oni są dystrybutorem Toslon'a w Polsce.

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2016-07-13, 21:32   

Na jakiej minimalnej głębokości można pływać z tf 500 żeby nie wariowała w odczytach?

Yucao
Tomasz Krawczyk

Wysłany: 2016-07-13, 22:01   

wild_scorpio46 napisał/a:
Na jakiej minimalnej głębokości można pływać z tf 500 żeby nie wariowała w odczytach?

Minimalny odczyt echo to 0,6m, później już nie pokazuje.

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2016-07-13, 22:06   

To w takim razie u siebie będę musiał pogrzebać w ustawieniach bo przy głębokości 1 metra czasami dostaje świra.

Yucao
Tomasz Krawczyk

Wysłany: 2016-07-13, 22:35   

To w takim razie u siebie będę musiał pogrzebać w ustawieniach bo przy głębokości 1 metra czasami dostaje świra.

Stary_dinozaur wrzucał gdzieś w temacie o tf-640 chyba swoje ustawienia, ustawiłem swoją tak jak on i jest całkiem sympatycznie, z głębokością tak jak pisałem, u mnie przestaje pokazywać przy 0,6m.

bierutek 

Wysłany: 2016-07-18, 19:55   

Wyłącz tryb głębokości z "auto" na jakąś głębokość to będzie pokazywał bez wariowania.

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2016-07-18, 22:19   

bierutek, mam ustawione na 5 metrów przy średniej głębokości zbiornika 1,5 - 2,0 metry i pokazuje jakieś cuda. Czułość na 9. Do połowy głębokości (patrząc od dna) pokazywanej na echu są gęsto usiane pionowe linie w czerwonym kolorze. Z tego co wiem przy tych ustawieniach czerwony kolor oznacza miękkie dno. Wiem że w miejscu gdzie to sprawdzałem dno jest nie zarośnięte , z 15-sto centymetrowym namułkiem. Następna sytuacja to wpłynąłem nad piaszczyste dno i było to samo. Kombinowałem z ustawieniami i nie mogę dojść co jest że nie pokazuje czystego twardego dna. W miarę możliwości wrzucę zdjęcia z różnymi ustawieniami bliżej weekendu kiedy łódka będzie stała nad piaszczystym twardym dnem.
Wnerwia mnie to bo ostatnio szukałem sporych rozmiarów twardego placu wśród roślinności na gliniance i nie mogłem go znaleźć a wiem że jest w tym miejscu bo widziałem go z pontonu.
I jeszcze jedno.
Czy wartość napięcia akumulatora zasilającego przetwornik ma wpływ na odczyt echa ?
A dokładnie czy napięcie poniżej 10,5V będzie miało wpływ na poprawność działania przetwornika echa?
Moim zdaniem mieć nie powinno chyba że się mylę.

krikok 
Krystian

Wysłany: 2016-08-18, 19:42   

Mam pytanie w tych toslonach sonda odroznia rodzaj dna pokazujac innymi kolorami żwir a muł?

bierutek 

Wysłany: 2016-08-18, 22:39   

Pokazuje warstwy na dnie. Im więcej warstw tym więcej różnego rodzaju mułu i miękkiego podłoża. Jak nie wiele warstw to może znaczyć że to będzie żwirek, a jak nie ma żadnych warstw znaczy to że jest twarde dno. Ta echo ma sporo ustawień czułości kolorów lini itp. Trzeba się nauczyć ją interpretować w zależności jak się ją ustawi.

krikok 
Krystian

Wysłany: 2016-08-19, 09:24   

Ok dzieki za info bo myśle którą kupić

domin92 
Dominik Mikoś

Wysłany: 2016-08-19, 10:01   

krikok, mam TF 500 od początku roku, używam i jest ok ale jeśli masz możliwość to bierz TF 640, GPS przyda Ci się na pewno...

miczo1 
Michał

Wysłany: 2016-08-31, 09:37   

Chciałem zapytać jak to echo prądowo wygląda, tzn. czym zasilacie nadajnik i odbiornik i na ile pracy to starcza?

chmielu.pw 
Paweł Chmielewski

Wysłany: 2016-09-03, 01:13   

Pomocy!!
Witam co może być nie tak z moim echem?
Filmiki:
film 1
film 2
Głębokość wody ok 1.5-1,8m

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2016-09-03, 08:02   

Mi to wygląda na zielsko. Pewny jesteś że tam gdzie pływałeś było nie zarośnięte dno ?

chmielu.pw 
Paweł Chmielewski

Wysłany: 2016-09-03, 08:48   

Tak na 100% jestem pewien, bo wczesniej na innym zbiorniku o podobnej głębokości to samo sie działo.
A czy czystość (przejrzystość) wody może powodowac takie przekłamania?

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2016-09-03, 10:09   

U mnie był podobny problem. Gdy miałem ustawioną czułość na 9 echo pokazywało coś pdobnego jak u ciebie. Tylko w kolorze zielonym ( nie pamiętam w tej chwili na którym poziomie miałem ustawiony kolor lini). Przestawiłem czułość na auto i problem zniknął

chmielu.pw 
Paweł Chmielewski

Wysłany: 2016-09-03, 10:28   

Ok ustawie tak jak radzisz i dzis kolejny test.
Dzieki.

chmielu.pw 
Paweł Chmielewski

Wysłany: 2016-09-03, 10:45   

Teraz zobaczylem, że na filmie 2 55 sek. ustawilem czułość na auto i lipa.

Mahone 

Wysłany: 2016-09-03, 18:04   

Ja mam ustawione na 6 bo też mi pokazywała różne dziwne rzeczy. Czasami zmieniam nawet na 4.

Pozdrawiam

bierutek 

Wysłany: 2016-09-04, 17:53   

Na moje oko jest po prostu za płytko. Właśnie wróciliśmy dzisiaj z Gajdowego gdzie poniżej 0,6m głębokości Toslon TF640 i TF500 wariował tak samo jak Twój. Niestety powinno być trochę głębiej by używanie tych echo miała sens.

miczo1 
Michał

Wysłany: 2017-01-11, 10:51   

Jak macie zasilany odbiornik? Tzn. chodzi mi czy można podpiąć akumulator żelowy czy np akumulatorki paluszki i jak długo to pracuje na poszczególnym rodzaju zasilania i przy jakiej pojemności aku?

sorek90 
Michał Soszyński

Wysłany: 2017-01-11, 16:27   

miczo1, Ja mam akumulatorki i przez 4 dni dały radę, a pływałem naprawdę dużo :) 3 wędki i wywózka na ok 100-110 metrów, za każdym razem echo włączone w jedną stronę, żeby trafić w miejsce. W sumie miałem wtedy 30 brań i po każdym wywózka modelem.

mariusz123 
mariusz zieliński

Wysłany: 2017-01-11, 22:32   

Zasilasz bezpiecznym napięciem między 6v a 12v,może być żelówka.Nadajnik jak i odbiornik działa na żelówce 6v.

miczo1 
Michał

Wysłany: 2017-01-12, 08:28   

sorek90 napisał/a:
miczo1, Ja mam akumulatorki i przez 4 dni dały radę, a pływałem naprawdę dużo :) 3 wędki i wywózka na ok 100-110 metrów, za każdym razem echo włączone w jedną stronę, żeby trafić w miejsce. W sumie miałem wtedy 30 brań i po każdym wywózka modelem.

O to dobrze słyszeć bo zawsze mnie wk... na zasiadkach że wszystko wkoło pożera prąd więc przynajmniej tu na jednych akumulatorkach weekend się objedzie. Dzięki za info chłopaki.

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2017-02-11, 10:18   

Panowie w najbliższym czasie będę montował Toslona tf500 w swoim frogu. Macie jakieś ciekawe pomysły jak zamontować sonar
do kadłuba. Nie chce wycinać otworu w pływaku bo mam obawy że będzie nie szczelnie. Bardziej myślę żeby przymocować do kadłuba przed przednia komorą na środku między pływakami .. Może jakieś foto co by mi pomogło..

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2017-02-27, 18:13   

Widzę las rąk do pomocy :D
Może ktoś podpowie mi na co wkleić przetwornik echo w pływak bo jednak wycinam otwór w łódce. Gdzieś czytałem że na poxiline gdzieś z kolei na poxipol..

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-02-27, 18:25   

Wycinanie jest konieczne? Nic się w tym temacie nie zmieniło?

Nie montuj tak sondy do froga...chyba,że chcesz zbudować "kubek z żelkotu" w którym to będzie siedzieć.
Jak transduktor będzie wystawał za obrys pływaka to trochę patola.

Yucao
Tomasz Krawczyk

Wysłany: 2017-02-27, 18:31   

shivan napisał/a:
Wycinanie jest konieczne? Nic się w tym temacie nie zmieniło?

Nie montuj tak sondy do froga...chyba,że chcesz zbudować "kubek z żelkotu" w którym to będzie siedzieć.
Jak transduktor będzie wystawał za obrys pływaka to trochę patola.

Nie jest, można przykleić do kadłubu na poxylinie(tej brązowej plastelinie, a nie na przeźroczystym poxipolu). Ktoś pisał, że wtedy traci się gwarancje na sonar, ale tutaj już nie wiem, nie zgłębiałem tego tematu.

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2017-02-27, 18:38   

Nie mogę przykleić do pływaka bo jest w kształcie litery V od spodu. Gdyby było płasko to ok.
shivan, wkleiłbym go na zero z pływakiem. Jest jeszcze opcja z boku pływaka od wewnątrz łódki,ale mam obawy o sterowność.

Yucao
Tomasz Krawczyk

Wysłany: 2017-02-27, 18:43   

clarkson napisał/a:
Nie mogę przykleić do pływaka bo jest w kształcie litery V od spodu. Gdyby było płasko to ok.

Też mam froga, mam przyklejony do pływaka i działa.

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2017-02-27, 18:53   

A cykniesz mi fote od wewnątrz i zewnątrz..na PW
Stawiam piwko :D

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-02-27, 18:56   

Yucao napisał/a:
clarkson napisał/a:

Też mam froga, mam przyklejony do pływaka i działa.

Standardowo do dna pływaka,tak?

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2017-02-27, 19:00   

shivan, a jak u Ciebie to wygląda ?

Odpowiedz do tematu