Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szybkowar
Autor Wiadomość
karpiarz_123
Marcin Moziiewicz

Wysłany: 2016-12-04, 20:49   Szybkowar

Panowie,
Kilka razy zdarzyło mi się gotować ziarno w mieszkaniu. Robiłem to pod nieobecność żony aby jej nie wystraszyć jak jest koło tego syf...
Czy ktoś używa szybkowaru? Szybciej się gotuje ziarna i nie brudzi się w mieszkaniu?

Silton 
Michał Zaworski

Wysłany: 2016-12-04, 21:33   

W szybkowarze ziarna gotują się nawet trzykrotnie szybciej niż w zwykłym garnku. Zapach taki sam jak przy gotowaniu w tradycyjnym garnku a brudu praktycznie zero. Koszty energii są również dużo niższe z racji czasu.
Ogólnie polecam.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2016-12-05, 14:27   

Nie widzę teraz gotowania bez użycia szybkowaru :mrgreen:
Zagotowuję kuku ok 20min wyłączam i po ok 10-15min wypuszczam gorące powietrze i gotowe.(czas gotowania zależy od namoczenia ziarna).
Temat szybkowaru był już poruszany na forum,tylko nie pamiętam w którym wątku :roll:

Szczepson 
Szczepan Gola

Wysłany: 2016-12-05, 14:49   

"Gotowe ziarno" to też pojęcie względne, bo jak wiemy każdy inaczej to rozumie.
Jeden kuku rozgotowuje, drugi zaparza, trzeci czeka by znikł "biały"-czyt surowy środek.
Ja osobiście przygotowuje kuku w ten sposób jeśli mam na to czas:
Moczę dobę, zagotowuje oraz gotuję 10min, wyłączam gaz, za godzinę tylko zagotowuję zupkę i zostawiam do wyjazdu na rybki czyli po południu czy tam wieczorem.
Taki zabieg w zupełności wystarcza by kukurydza się dokładnie ugotowała. Natomiast konopie lubię rozgotować, żeby wydała wszystko.
Wracając do tematu czy tak dużo zużywam gazu? Nie sądzę. A całkiem nie rozumiem skąd bałagan wam się robi...

karpiarz_123
Marcin Moziiewicz

Wysłany: 2016-12-05, 15:08   

A ile ziarna i wody wlać?

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2016-12-05, 17:51   

karpiarz_123 napisał/a:
A ile ziarna i wody wlać?
Jak dawałem 3/4 szybkowara kukurydzy + woda do pełna to wychodziła gotowana. Jeżeli chciałem mieć więcej kukurydzy to dawałem ziarna tak na 4/5 i dodawałem trochę wody na dno wtedy miałem uparowaną. Wszystko zależy od pojemności garnka, ale to musisz sam sobie wyregulować. Bywało tak, że kukurydza po ugotowaniu/parowaniu była upchana na maksa.

karpiarz_123
Marcin Moziiewicz

Wysłany: 2016-12-05, 18:25   

He w takim razie kupuje szybkowar. Wydziałem na allegro taki 20l :D

marciniak 
Marcin Bień

Wysłany: 2016-12-08, 08:22   

Witajcie.

Szybkowar fajna sprawa,ale pamiętajcie o dużym ciśnieniu !!!!
Gotujcie z głową.
Pamiętajcie aby ziarna nie zatkały zaworu bezpieczeństwa, bo inaczej będzie wielkie BUUUUM.
Widziałem człowieka któremu wybuchł szybkowar. (masakra)

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2016-12-08, 16:44   

Ja nie używam szybkowara, bo mi niepotrzebny. Kukurydzę zawsze przygotowuję wcześniej. Robię to w garnku Zepter. Pół garnka kuku, do pełna wody. Wieczorem na piec i do wrzenia. Później wyłączam, jeszcze rano garnek jest gorący. Jak wracam z pracy to mam pełny garnek i miękką kuku.

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-12-09, 12:37   

Ile litrów ziarna ugotujesz w takim garnku?

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2016-12-09, 14:15   

W największym gotowego ziarna wychodzi 10l

nobel24h 
Adam Pończocha

Wysłany: 2016-12-09, 22:42   

Ja gotuje w szybkowarze kuku do zagotowania wody plus 2 minuty ( czyli około 5-10minut) i wyłączam a po 2 godzinach kuku mam gotowe. można też gotować dłużej i mieć kukurydzę gotową szybciej ale gotując nad woda oszczędność gazu jest istotna. w moim garnki na butli 5kg jestem w stanie zagotować nawet dwa worki kukurydzy. Może nie jest to sposób najszybszy ale ekonomiczny. tym bardziej że przed zasiadką gotuję kukurydze w parowniku gdzie wchodzi cały worek, więc póki go zużyje dogotuje drugie tyle:)

kazike30 

Wysłany: 2016-12-11, 19:28   

ja jakoś sobie nie wyobrażam kilkudniowej zasiadki na amura bez szybkowaru.Zdarzało mi się już zabierać na 3 dniową zasiadkę 50kg kuku.Jakoś nie widzę gotowania tego w zwykłym garnku.

damian90 
Damian Wróbel

Wysłany: 2016-12-11, 19:49   

A ja poświęcam jeden dzień... gotuje pół metra kuku... Daje do wiader i stoi... tydzień? miesiąc? Całą zimę - zostało dwa wiadra :mrgreen: Jadę na ryby to biorę wiadro.. lub dwa... śmierdzi... i działa :mrgreen: :mrgreen:

kazike30 

Wysłany: 2016-12-12, 17:42   

Ugotowaną kukurydze trzymasz miesiąc ? Ja nawet nad wodą gotuje na bieżąco bo latem już po kilkunastu godzinach zaczyna fermentować .

MateuszJanusz 
Mateusz Janusz

Wysłany: 2016-12-12, 17:49   

kazike30, I taka jest najlepsza :)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-12-12, 20:16   

Osobiście robię tak jak Damian90 tylko robię to w beczkach. Na zasiadkę 3 dniową biorę jedną 60l lub 30l + wiaderko 20l. Zawsze jest pod ręką i dobrze ukiszona spokojnie i rok może stać byle nie przemrozić jej. kazike30 jak amurki wchodzą to i 50 czasami za mało jest :) a szkoda czasu na gotowanie bo nawet w lecie przy 30 st. przy zasiadce 3 dniowej nie zakisi się tak jak powinna.

PaY 
Dominik Idaś

Wysłany: 2016-12-14, 20:23   

stary_dinozaur napisał/a:
Osobiście robię tak jak Damian90 tylko robię to w beczkach. Na zasiadkę 3 dniową biorę jedną 60l lub 30l + wiaderko 20l. Zawsze jest pod ręką i dobrze ukiszona spokojnie i rok może stać byle nie przemrozić jej. kazike30 jak amurki wchodzą to i 50 czasami za mało jest :) a szkoda czasu na gotowanie bo nawet w lecie przy 30 st. przy zasiadce 3 dniowej nie zakisi się tak jak powinna.

Co masz namyśli przemrozić ? wkładasz do zamrażalki?

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-12-14, 20:35   

PaY napisał/a:
wkładasz do zamrażalki?
Ewentualnie zimą wystawisz na balkon.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-12-14, 20:46   

Napisałem byle nie przemrozić jej. Tz by lód jej nie złapał bo wtedy może zrobić się błoto - tak jak z kapustą kiszoną - ogórkami itp....

PaY 
Dominik Idaś

Wysłany: 2016-12-14, 20:47   

tomekja123 napisał/a:
PaY napisał/a:
wkładasz do zamrażalki?

Zastanawiam się nad sensem mrożenia gotowanej kuku ktora ma być kiszona.... ;)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-12-14, 20:48   

PaY napisał/a:
tomekja123 napisał/a:
PaY napisał/a:
wkładasz do zamrażalki?

Zastanawiam się nad sensem mrożenia gotowanej kuku ktora ma być kiszona.... ;)

Jak ją kisisz to nie możesz doprowadzić do tego by przemroziła się......... mój post wyżej :)

PaY 
Dominik Idaś

Wysłany: 2016-12-14, 21:05   

Jacku musieliśmy pisać posty w tym samym czasie. Wszystko jasne już dla mnie, bo właśnie zastanawiał mnie sens mrożenia ;)

kazike30 

Wysłany: 2016-12-14, 22:42   

Panowie...rozwińcie temat kiszenia kukurydzy bo jak nie miałem jak gotować nad wodą brałem ugotowaną kukurydze w wiadrach nad wodę.Zawsze zalewałem tak by nic nie wystawało nad lustro wody po kilku dniach porostu robi się kwaśna i ..zauważyłem brak brań na taką wiec teraz gotuje na bieżąco nad wodą.

Peres 

Wysłany: 2016-12-15, 11:14   

kazike30, sam specjalnie nie kiszę kukurydzy. Jak jest ciepło sama na zasiadkach zaczyna się kisić ale osobiście nie zauważyłem spadku ilości brań. Temat kiszenie był poruszany na forum
tu.

damian90 
Damian Wróbel

Wysłany: 2016-12-16, 18:55   

kazike30, Ja wręcz przeciwnie... spadku brań nie zauważyłem a bywało i tak, że gdy ryba słabo żerowała miałem brania w przeciwieństwie do innych i uważam, że jest w tym spora zasługa właśnie kuku w takiej formie.

kazike30 

Wysłany: 2016-12-16, 19:53   

Próbowałem wielokrotnie kisić kuku...samo..z cukrem i jakoś nie mogę się przekonać.Mi porostu jedzie octem po kilku dniach i wole nie ryzykować zwłaszcza że jakoś próbowałem kilka razy i szału nie było ..w większości wtedy miałem leszcze w łowisku a amura nie złowiłem nigdy na kiszoną...

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-12-17, 01:09   

kazike30 napisał/a:
Próbowałem wielokrotnie kisić kuku...samo..z cukrem i jakoś nie mogę się przekonać.Mi porostu jedzie octem po kilku dniach i wole nie ryzykować zwłaszcza że jakoś próbowałem kilka razy i szału nie było ..w większości wtedy miałem leszcze w łowisku a amura nie złowiłem nigdy na kiszoną...

Od kilku lat tylko nęcę tylko i wyłącznie kiszoną kukurydzą. Poczytaj TEN temat.

Hosemurales 

Wysłany: 2016-12-21, 22:39   

Szybkowar elegancka sprawa, sam posiadam taki 20 litrowy, najlepsze w nim jest to, że dzięki jego szczelności trzyma niesamowicie temperaturę, bywało tak, że wyłączyłem gaz o 9 rano, a o 17 musiałem uważać żeby sobie nie chlapnąć po facjacie gorącą wodą nęcąc prosto z szybkowaru łychą zanętową na długiej sztycy. Zapachu się nie pozbędziesz, ale na pewno skrócisz czas smrodzenia ;-)

Silton 
Michał Zaworski

Wysłany: 2016-12-22, 09:55   

Tylko przy takim litrażu to już konieczny jest taboret gazowy do grzania. Zwykła nawet duża kuchenka nakręcana na butlę będzie zbyt niestabilna do bezpiecznego gotowania.

Odpowiedz do tematu