Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kukurydza pastewna
Autor Wiadomość
damian032009 
damian032009

Wysłany: 2016-11-05, 17:54   Kukurydza pastewna

Witam wszystkich mam pytanko zbierajac kukurydze pastewną w kolbach i obieranie ,suszenie jak długo można trzymac wysuszoną kukurydzę i czy nadaje się do nęcenia?

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-11-05, 23:31   

Tak nadaje się do nęcenia. Ile można trzymać? W zależności od warunków - jak będzie dobrze wysuszona to nawet kilka lat, ale z roku na rok będzie traciła na wartościach oraz czym starsza dłużej należy gotować. Osobiście często sam zbieram kukurydzę, bo wtedy przy ręcznym łuskaniu nie ma popękań albo i kawałków jak po kombajnie. Kiedyś po 3 latach używałem takiej kukurydzy i spokojnie karpiki na nią braly.

damian032009 
damian032009

Wysłany: 2016-11-06, 00:22   

Dzięki bardzo za pomoc

damian032009 
damian032009

Wysłany: 2016-11-06, 00:25   

A powiedz jeszcze jak suszysz bo Ja mam w bloku takie pomieszczenie suszarnia i jest tam bardzo ciepło i tak sobie myślałem że jak potrzymam całą zimę to się chyba dobrze wysuszy.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-11-06, 10:04   

damian032009 napisał/a:
Witam wszystkich mam pytanko zbierajac kukurydze pastewną w kolbach i obieranie ,suszenie jak długo można trzymac wysuszoną kukurydzę i czy nadaje się do nęcenia?
Owszem. Sam kupuję pastewną kukurydzę, bo po pierwsze jest tańsza a po drugie to jakoś nie wyobrażam zasiadki bez ziaren a po trzecie nie chce mi się jechać na pole i zbierać pozostałości po kombajnie. Z tym,że zawsze przesiewam przez sitko o większych oczkach, by pozbyć się ziaren pobitych przez kombajn. Później oczywiście ją moczę i gotuję, bo do głowy nie dopuszczam myśli, bym podał surową kukurydzę Karpiom.
damian032009 napisał/a:
A powiedz jeszcze jak suszysz bo Ja mam w bloku takie pomieszczenie suszarnia i jest tam bardzo ciepło i tak sobie myślałem że jak potrzymam całą zimę to się chyba dobrze wysuszy.
Nie tylko Ty masz. Ja również mam :) Myślę,ze najlepszym rozwiązaniem było by rozrzucenie np.na kartonie bądź foli drobnej warstwy, wówczas szybciej odparuje i wyschnie. Tylko nie zsypuj wilgotnej, bo może wdać się pleśń. A to chyba dobrze nie służy nęceniu..

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-11-06, 10:37   

Kukurydza jest doskonałą zanętą i przynętą na ryby, ale również na gryzonie. Gratuluję pomysłu rozsypania w suszarni "w bloku" na zimę :mrgreen:

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-11-06, 11:35   

AndrzejN. napisał/a:
Gratuluję pomysłu rozsypania w suszarni "w bloku" na zimę
O tym nie pomyślałem.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-11-06, 15:28   

Osobiście suszę w kolbach na kaloryferze (suszarnia w bloku), potem po wyłuskaniu przekładam do wiaderek 25 l, w których w wieczkach wykonuję kilka dziurek w granicach 3-4. To doskonale chroni od gryzoni i nie ma obawy że może zapleśnieć. Zawsze mam w zanadrzu jedno puste wiaderko i raz na 1,5 - 2 miesiące przesypuję z wiaderek do innego tak by przy okazji zruszyć ją.

damian032009 
damian032009

Wysłany: 2016-11-06, 17:41   

A jak długo trzeba suszyć ja mam obrane kolby i ziarenka mam rozsypane w suszarni na workach?

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-11-06, 20:08   

damian032009 napisał/a:
A jak długo trzeba suszyć ja mam obrane kolby i ziarenka mam rozsypane w suszarni na workach?

Ciężko to powiedzieć. Wszystko zależy od temperatury. Po prostu musisz sprawdzać czy są już suche. Najlepiej przepołowić i zobaczyć jakie w środku są.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2016-11-07, 15:20   

AndrzejN. napisał/a:
Kukurydza jest doskonałą zanętą i przynętą na ryby, ale również na gryzonie. Gratuluję pomysłu rozsypania w suszarni "w bloku" na zimę :mrgreen:

Kukurydza jest bardzo skuteczna, jak koledze wyfutrowaliśmy miejscówkę na Gajdowym kilkoma workami suchej kukurydzy, to na 2 dzień już szczur się pokazał, jeszcze doba i wyniosły by go razem z lóżkiem :mrgreen:

mariusz605 
Mariusz Jasiński

Wysłany: 2016-11-07, 19:09   

damian032009 napisał/a:

Damian kukurydza którą kupisz jest na tyle wysuszona że może stać w worku nawet parę sezonów. Najważniejsze żeby nie na betonie. Ja stawiam na styropianie albo desce lub kartonie. Suszarnia to pierwsze miejsce gdzie trafia prosto z pola inaczej by zapleśniała i jest na tyle wysuszona że jak nawet złapie trochę wilgoci to i tak jej procent wilgotności jest bardzo niski. No chyba że zamierzasz sam łuskać :-)

Odpowiedz do tematu