Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Naprężanie żyłki po zarzuceniu zestawu
Autor Wiadomość
qlar

Wysłany: 2016-08-26, 18:21   Naprężanie żyłki po zarzuceniu zestawu

Witam, mam dylemat i odwieczny problem dlatego pytam.

Co robicie zaraz po zarzuceniu zestawu, czy to z ręki czy wywózką, a mianowicie chodzi dokładniej o naciągnięcie żyłki. I teraz dwie opcje:

1 - zarzucenie/wywiezienie naciągnięcie żyłki i podciągnięcie w celu naprostowania zestawu od przynęty do ciężarka,

2 - zarzucenie/wywiezienie naciągnięcie żyłki bez podciągnięcia zestawu.

Dylemat taki mam zwłaszcza na miękkim dnie

Z góry dziękuje za podpowiedź

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-08-26, 18:31   Re: Zaraz po zarzuceniu

qlar napisał/a:
Witam, mam dylemat i odwieczny problem dlatego pytam.

Co robicie zaraz po zarzuceniu zestawu, czy to z ręki czy wywózką, a mianowicie chodzi dokładniej o naciągnięcie żyłki. I teraz dwie opcje:

1 - zarzucenie/wywiezienie naciągnięcie żyłki i podciągnięcie w celu naprostowania zestawu od przynęty do ciężarka,

2 - zarzucenie/wywiezienie naciągnięcie żyłki bez podciągnięcia zestawu.

Dylemat taki mam zwłaszcza na miękkim dnie

Z góry dziękuje za podpowiedź

Osobiście nigdy nie podciągam zestawu. Nie wiesz co jest w wodzie i czy przy naciąganiu zestawu nie zaczepisz (nie wbijesz czegoś) na haczyk lub gdzieś nie wciągniesz. Zawsze punkt drugi.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-08-26, 18:49   

Również nie podciągam zestawu, luz żyłki wybieram do momentu odpowiedniego ustawienia sfingera.

qlar

Wysłany: 2016-08-26, 18:55   

cały czas miałem takie same przekonania ale bardziej się bałem splątania bądź zapętlenia zestawu. Ale widzę że muszę się odzwyczaić od podciągania przynęty.

:]

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-08-26, 18:59   

qlar, To może powiem - opisze jak ja to robię. A więc: Po zarzuceniu zestawu ściągam luźną żyłkę delikatnie kołowrotkiem,gdy poczuję opór wówczas kładę wędkę delikatnie na sygnalizatorze. Podczepiam hanger i delikatnie pobieram żyłkę,ale ze szpuli kołowrotka w celu obniżenia hangera. I tak po krótce mam położone zestawy. Później czekam na piiiii.. I cała moja teoria.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2016-08-26, 19:12   

Tylko i wyłącznie 2, jeszcze zaczepisz hakiem o jakieś badziewie i możesz czekać brania ;)

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2016-08-26, 20:07   

stary_dinozaur napisał/a:
Osobiście nigdy nie podciągam zestawu

AndrzejN. napisał/a:
Również nie podciągam zestawu

Amen :idea: Też nigdy nie podciągam zestawu ;)

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-08-26, 20:10   

słowik napisał/a:
Też nigdy nie podciągam zestawu
No dobra.. A jak żyłka luźna po zarzuceniu zestawu, to co wtedy ??

kamionki 
Marcin Brzosko

Wysłany: 2016-08-26, 20:21   

Opcja nr 2 :) z tym, że ja często na hak zakładam "specjalnego" chrupka, który chroni go przed wbiciem się czegoś nie pożądanego.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-08-26, 22:25   

tomekja123 napisał/a:
słowik napisał/a:
Też nigdy nie podciągam zestawu
No dobra.. A jak żyłka luźna po zarzuceniu zestawu, to co wtedy ??

Tomuś, odpowiedzi masz wyżej, ale napiszę jeszcze raz, naprężamy samą żyłkę z wyczuciem, aby nie ruszyć zestawu, czyli likwidujemy luz między zestawem a sfingerem/hangerem :)

qlar

Wysłany: 2016-08-26, 23:31   

To już mamy wszystko wyjaśnione, dziękuje wszystkim za wypowiedzi

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-08-27, 06:56   

AndrzejN., Dzięki Andrzej..

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2016-08-29, 08:31   

Najlepiej blokować zestaw przed samym wpadnięciem do wody, wtedy ani nie mamy za dużo luzu ani nie musimy go prostować podciągając.

tomek_tarnowski 
tom_tar

Wysłany: 2016-09-11, 14:23   

Kiedyś ściągałem, ale kilka razy zaczepiłem o roślinność, więc teraz nie ściągam. I jest OK.

pawelo314 

Wysłany: 2016-09-11, 19:56   

Też kilka miałem dylematów z tym i często gęsto zastanawiałem się czy własnie potrzebnie zwinąłem troszkę zestawu, teraz warto chyba zestaw zostawić tak jak wpadł (często używam sprężyny zanętowej) i podciąganie zestawu nie ma sensu bo przy uderzeniu większośc własnie wypada w to miejsce (może podciągam z dwa obroty kołowrotkiem delikatnie)

pzdr

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2016-09-12, 07:49   

pawelo314 napisał/a:
Też kilka miałem dylematów z tym i często gęsto zastanawiałem się czy własnie potrzebnie zwinąłem troszkę zestawu, teraz warto chyba zestaw zostawić tak jak wpadł (często używam sprężyny zanętowej) i podciąganie zestawu nie ma sensu bo przy uderzeniu większośc własnie wypada w to miejsce (może podciągam z dwa obroty kołowrotkiem delikatnie)

pzdr

Przecież jeżeli podciągniesz ZESTAW o dwa obroty korbą to przy niektórych kołowrotkach może się przesunąć nawet o dwa metry a to nie jest delikatnie.

pawelo314 

Wysłany: 2016-09-13, 22:23   

Okey poprawię to :)

dawkor 
Tomasz Sokołowski

Wysłany: 2016-09-14, 08:12   

Zależy czy używasz żyłki czy plecionki, żyłka na 100m ma średnio 10m rozciągliwości :)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-09-14, 08:52   

dawkor napisał/a:
Zależy czy używasz żyłki czy plecionki, żyłka na 100m ma średnio 10m rozciągliwości :)

Nie zgadzam się z Tobą. Nie widziałem jeszcze żyłki, która średnio tak się rozciąga. Najbardziej rozciągliwą żyłką z jaką się spotkałem byłą Adrenalina ale i ona aż tak się nie rozciągała. Jeżeli na 100 m rozciąga się 10 m to na 50m -5, na 10 m - 1 m, a na 1m - 10cm. Taka rozciągliwość żyłki + praca (amortyzacja wędziska) i ryba robi co chce.
Ps. A może po prostu ja się z czymś takim nie spotkałem. Jeżeli jest taka mam prośbę - podajcie, która to żyłka może kiedyś ta wiedza się przyda.

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2016-09-14, 09:05   

dawkor napisał/a:
Kolega chyba się lekko zagalopował, na 100 m to żyłka może się rozciągnąć na około 1 m.

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2016-09-14, 09:08   

stary_dinozaur napisał/a:
dawkor napisał/a:

Nie zgadzam się z Tobą. Nie widziałem jeszcze żyłki, która średnio tak się rozciąga. Najbardziej rozciągliwą żyłką z jaką się spotkałem byłą Adrenalina ale i ona aż tak się nie rozciągała. Jeżeli na 100 m rozciąga się 10 m to na 50m -5, na 10 m - 1 m, a na 1m - 10cm. Taka rozciągliwość żyłki + praca (amortyzacja wędziska) i ryba robi co chce.
Ps. A może po prostu ja się z czymś takim nie spotkałem. Jeżeli jest taka mam prośbę - podajcie, która to żyłka może kiedyś ta wiedza się przyda.

Rozciągliwość żyłki niestety nie jest tak liniowa jak napisałeś, ona bardziej geometrycznie się zachowuje. Do tego jest parę czynników ( temp ) które również na to wpływają. Kiedy mamy boczny wiatr to przy rzucie nam się balon robi i trzeba ten nadmiar zebrać. Jak używamy ciężkich ciężarków to łatwiej jest kontrolować naciąg. No i jeszcze dno - z mułu to ciężko wyrwać ciężarek więc możemy napinając żyłkę i 5 obrotów korbką zrobić ;) .

dawkor 
Tomasz Sokołowski

Wysłany: 2016-09-14, 11:38   

jony napisał/a:
dawkor napisał/a:
Kolega chyba się lekko zagalopował, na 100 m to żyłka może się rozciągnąć na około 1 m.

Rozciągliwość średniej żyłki wynosi 10% plecionki 1% proponuje iść na drogę i rozwinąć żyłkę miedzy słupkami na drodze (100m) i naciągnąć ja proszę spróbować. Dlatego na wywózce 300metrow jesteś w stanie ruszać żyłka przed wędką i sygnałem ci może nawet nie zapisknac.

A TU TEST ŻYŁEK

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-09-14, 15:06   

wilk325 napisał/a:
Kiedy mamy boczny wiatr to przy rzucie nam się balon robi i trzeba ten nadmiar zebrać.
, no trzeba, ale aby zrobić to delikatnie bez
ruszenia zestawu, ja wybieram ten luz naciągiem sfingerem- jego obciążenie ustawiając na max. do wykonania tej czynności, a uzyskany w ten sposób luz wybieram kołowrotkiem. Nieraz trochę czasu to trwa, ale można w miarę dokładnie ustawić pożądany naciąg linii do zestawu.

Odpowiedz do tematu