Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Amur ... jak go złowić ?
Autor Wiadomość
MariuszKopeć 

Wysłany: 2014-05-07, 18:39   

Jutro postaram sie wrzucic mapke jak to mniej wiecej wyglada. Sadze, ze karpie odwiedzaja to miejsce na pewno. Wtedy wam przyblize jak to mniej wiecej wyglada. A jak z neceniem, od ilu zaczac, bede mial ok 10kg kuku i 2 kg konopii, do tego ok 2kg kulek i 3 kg zanety sypkiej. Chce to rozlozyc na 3 necenia przed lowieniem i jedno w trakcie lowienia (3dni),a miejscowke pod drzewem bede zasypywal mala iloscia ziaren i kulek, wrecz punktowo. Szkoda, ze pelletu nie mam. Dla administracji, pisalem z komorki(brak znakow) :)

diego87

Wysłany: 2014-05-08, 06:54   

MariuszKopeć, nie żałuj korytka rybą;) Dzień przed łowieniem odpuść nęcenie,a podczas zasiadki karm delikatnie. Ja cały sezon nęcę w taki sposób(garść kulek,2 garści peletu i 2 garści kukurydzy). To jest porcja na jeden zestaw i jakoś mi idzie to karpiowanie.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-06-25, 10:38   

Mam takie pytanko. Zestawy będę wywoził jakieś 150m ob brzegu. Myślałem nad zestawem przelotowym z bezpiecznym klipsem. Jaki ciężarek (kamień) zastosować? Czy 150g będzie ok?
Czy swinger powinien napinac żyłkę cała siłą (sprężyna + ciężarek) żeby brania były widoczne. Linka główna to żyłka 0,36mm.

Ku8a 

Wysłany: 2016-06-25, 14:39   

Myślę że zestaw przelotowy się nie sprawdzi z tego względu że łowiąc na odległości 150m z żyłką nie będzie widać delikatnych brań. proponuję zastosować zestaw nie przelotowy.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-06-25, 15:38   

Brania będą widoczne tak samo, przecież zarówno w przelocie jak i na sztywno musi przesunąć/pociągnąć żyłkę. W zestawie bezpiecznym dodatkowo musi ciężarek przesunąć. W obu przypadkach żyłka będzie się rozciągać tak samo:)

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-06-25, 17:57   

A jak ustawić swinger aby było widoczne jak najwiecej brań?

Ku8a 

Wysłany: 2016-06-25, 18:35   

A nie jest tak że jeżeli będzie branie na zestaw z sztywnym obciążeniem to amur zrobi odjazd i będzie ładnie widać branie. Jeżeli będzie na przelot to nie koniecznie będzie widać tak dobrze branie, jest to moja opinia. Złowiłem kilka amurów na zestawy z sztywnym obciążeniem. Tylko łowiłem z rzutu i używałem lekkich hangerków, brania były typowo karpiowe, hanger kleił się do blanku.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-06-25, 20:00   

Ku8a napisał/a:
A nie jest tak że jeżeli będzie branie na zestaw z sztywnym obciążeniem to amur zrobi odjazd i będzie ładnie widać branie. Jeżeli będzie na przelot to nie koniecznie będzie widać tak dobrze branie, jest to moja opinia. Złowiłem kilka amurów na zestawy z sztywnym obciążeniem. Tylko łowiłem z rzutu i używałem lekkich hangerków, brania były typowo karpiowe, hanger kleił się do blanku.

Bo złowiłeś Amury, które same się zacięły. Ja złowiłem kilkadziesiąt i wszystko na przelot nie tylko z rzutu ale i wywózki do ok. 200m.

Ku8a 

Wysłany: 2016-06-26, 15:15   

Bez wątpienia masz większe doświadczenia ale czy na pewno będzie dobrze widoczne delikatne branie amura z tak dużej odległości w dodatku na żyłce. Dlatego skłaniałem się ku zestawowi z stałym obciążeniem.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-06-26, 15:40   

Ale czy na sztywnym zestawie wcale nie będzie widoczne branie i można tylko liczyć że sam się zatnie? Właśnie dlatego zastanawiam się jakie obciążenie będzie ok?

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-06-26, 22:51   

Ku8a - łowię przeważnie z wywózki na żyłkę - 170-200 m i nie ma problemu z widocznością brań.
grzesiekcichy - uważam tak: na 10 brań na przelocie zauważysz 8 - na sztywnym na 10 brań zauważysz 2. Sam sposób pobierania pokarmu przez amura - wskazuje na to - inaczej karp. Ściska pokarm ( kulkę) wargami i delikatnie odpływa. Jeżeli ma duże sztywne obciążenie to kulka z pyska wypada. A na sygnalizatorze nie widać tego. Jeżeli na przelocie to nawet jak wypadnie to będzie jakiś pik na sygnalizatorze.
Jak jest duża presja amura i konkurencja pokarmowa inaczej on bierze - zdecydowanie od razu głębiej bierze. Wszystko zależy od wody. i jego pogłowia oraz wielkości.
Bardzo często obserwowane jest (tam gdzie są i żerują amury) puste brania - niby żyłka wyjeżdża z kołowrotka - cięcie i nic ? nawet nie poczuje się ryby.

PS. Ja piszę o amurach 15+ nie amurkach do 10 kg.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-06-26, 23:24   

stary_dinozaur, czyli każde najmniejsze piknięcie zacinać czy czekać na przytrzymanie swingera lub odjazd?

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-06-27, 00:26   

grzesiekcichy napisał/a:
stary_dinozaur, czyli każde najmniejsze piknięcie zacinać czy czekać na przytrzymanie swingera lub odjazd?

Wszystko zależy od wody - od pory roku - żerowania itp.. Inaczej biorą duże inaczej mniejsze. Duże amury zazwyczaj rzadko robią od razu odjazd - chyba, że się zakują. Przeważnie to jest delikatna zabawa - swinger góra - dół lub delikatne wyciąganie żyłki. Jeżeli łowię na duże odległości podnoszę wędkę - zwijam trochę żyłki z umiarem i dopiero tnę - jeżeli jest delikatny odjazd od razu zacinam. Ale.... wszystko w praktyce trzeba sobie samemu dobrać kiedy. Zależy to też wszystko od rodzaju przyponu jaki stosujemy, odległości oraz akcji kija. Ciężko doradzić jak najlepiej jest, bo na to składa się bardzo dużo elementów.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-06-27, 10:32   

A czy przy takich odległościach (100-150m) jest sens włączania wolnego biegu?

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-06-27, 11:48   

grzesiekcichy napisał/a:
A czy przy takich odległościach (100-150m) jest sens włączania wolnego biegu?

Każdy robi jak uważa - o ile napisałem, że ja tak robię tz. to dla mnie jest sens przy łowieniu amurów.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-06-29, 12:25   

stary_dinozaur, mógłbyś mi poradzić jaki Twoim zdaniem sposób nęcenia kuku będzie lepszy:
- codziennie przez 3-4 dni, dzień przed łowieniem przerwa.
- co 2 dzień 3 nęcenia w dniu łowienia mniejsza ilość.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-06-29, 12:43   

Wszystko zależy od zbiornika oraz populacji Amura. Kiedyś nęciłem od poniedziałku do środy potem w piątek siadałem na nockę. Mniejsze ilości tak po 3-5 kg na zestaw. Efekty były. Teraz gdy jest przełowiony zbiornik (PZW) nie nęcę wcześniej. Jak siadam to najmniej na 2-3 nocki. Pierwsze obfite nęcenie - sporo kukurydzy - troszkę kulek oraz duża ilość różnej wielkości peletu. Później już mniej. Jeżeli masz fajne łowisko - warto spróbować wcześniej ponęcić i przyzwyczaić go by ciągle zaglądał w to miejsce.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-07-01, 06:40   

Powiedzcie mi czy głębokość na jakiej będę łowić i nęcic będzie miała duże znaczenie? Chodzi mi o przedział od 0,7 m do 2m.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-07-01, 08:50   

grzesiekcichy napisał/a:
Powiedzcie mi czy głębokość na jakiej będę łowić i nęcic będzie miała duże znaczenie? Chodzi mi o przedział od 0,7 m do 2m.

Zależy na jakim zbiorniku? Czy są górki? itp.. Nie można określić tego jednoznacznie. Łowię Amury i na 0.7 jak i na 2m. Składa na to się wiele - wiele rzeczy.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-07-01, 09:55   

Górek raczej nie ma. Na środku jest wyspa przy ktorej są wypłycenia. Tam wszyscy wywożą zestawy i ja tez tam chcę spróbować. Czy bezpieczne będzie położenie dwóch zestawów w ramach jednego łowiska? Jak duży obaszar powinno się nęcić (2x2m wystarczy czy za duży)?

Ku8a 

Wysłany: 2016-07-01, 15:46   

Myślę że śmiało możesz nęcić na większym obszarze, jeżeli warunki na dnie na to pozwalają to syp szeroko i dużo.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-07-01, 19:11   

Ku8a napisał/a:
Myślę że śmiało możesz nęcić na większym obszarze, jeżeli warunki na dnie na to pozwalają to syp szeroko i dużo.

Nie zgodzę się z Tobą. Czasami właśnie trzeba punktowo sypać pod amura, niekoniecznie od razu dużo.

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-07-01, 20:16   

Właśnie myślałem nad punktowym (1m x 1m) tak 3kg kuku + odrobina pelletu dziennie przez 3 dni. Dzień przerwy i zasiadka ze słabszym nęceniem (tak po 1 kg kuku + pellet na zestaw).
stary_dinozaur, odezwę sie na PW po weekendzie

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-07-01, 20:26   

Szkoda peletu na nęcenie - Pierwszy dzień nęcenia oki - następne bez - za to jak już będziesz łowił na początku nęcenie w pierwszy dzień trochę peletu trzeba dać.

Ku8a 

Wysłany: 2016-07-01, 21:12   

Jeżeli sypniemy większy obszar to amur łatwiej znajdzie nęcone miejsce, przy ciepłej wodzie zje wszystko co przygotujesz. Warto spróbować dywanowego nęcenia.

Stachu 

Wysłany: 2016-08-03, 13:15   

grzesiekcichy napisał/a:
stary_dinozaur, mógłbyś mi poradzić jaki Twoim zdaniem sposób nęcenia kuku będzie lepszy:
- codziennie przez 3-4 dni, dzień przed łowieniem przerwa.
- co 2 dzień 3 nęcenia w dniu łowienia mniejsza ilość.

Najlepiej to tak codziennie przez 3 dni, i dwa dni przerwy. To mój sposób i u mnie się sprawdza. W swojej karierze złowiłem już 20 amurów.

kamionki 
Marcin Brzosko

Wysłany: 2016-08-03, 18:48   

Stachu napisał/a:
W swojej karierze złowiłem już 20 amurów.

A ile trwa Twoja kariera, jeśli to nie tajemnica.
Pytam, bo dwadzieścia sztuk to wcale nie tak dużo, chyba, że mówimy o sztukach powyżej 20kg.
Oczywiście nie neguję Twojego sposobu nęcenia.

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-08-04, 09:56   

Mi tam to zaimponowało...

Odpowiedz do tematu