Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybór haków
Autor Wiadomość
Marios92 

Wysłany: 2015-07-24, 15:44   Wybór haków

Witam !
(Na wstępie jeżeli mój temat się powtarza lub znajduje się w złym miejscu prosze o przeniesienie)

Mam dosyć spory problem z "spinkami" np. ostatnia zasiadka 6 ładnych odjazdów i tylko 2 ryby na macie. Po kilku metrach holu ryba się spina.

Stosuje haki rozmiar 4 i do kulek 20mm+ i peletu 18mm ( zastanawiam się czy to nie są za male haki do takiego rozmiaru przynęty)

Mój przypon jest zrobiony w następujący sposób : hak 4>pozycjoner na haku mający na celu poprawić dobre zapięcie > przypon od 15 do 20 cm na pleciące w otulinie.

Proszę o odpowiedz na kilka moich pytań:
1. Jakie rozmiary haków stosować ( kulki \ pelet)?
2. Jakiej firmy i jaki model haków polecacie?
3.Co może być powodem tak dużej ilości spinek?

Yucao
Tomasz Krawczyk

Wysłany: 2015-07-24, 16:01   

Rozmiar haka powinien zalezec od dlugosci wlosa. Znam osobe lowiaca na kulki 30mm+ z popupem 20mm na hakach 6.
A spinki to moze byc ostrosc haka, zbyt slabe zaciecie.
Otuline przy haku jak rozumiem usuwasz?
Ja moge polecic carprusa i tandem baitsa

Marios92 

Wysłany: 2015-07-24, 16:13   

Haki sprawdzam i wydaja się ostre. Zakładam kulkę 20mm i mam około 4 może 5 mm odstępu od haka. Otuline zdejmuje około 4cm nad hakiem.
Mam zestawy na sztywno wiec nie zacinam mocno raczej staram się energicznie podnieść kij ( podobno to wystarcza bo zacinając mocno można rozerwać pysk rybie)

Polecasz carprusa i tandem baitsa jakieś konkretne modele? Może podasz link :)

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2015-07-24, 17:07   

Marios92, Wstaw zdjęcie przyponu, bo najprawdopodobniej tam leży przyczyna.
Jakiego obciążenia używasz?
Może być jeszcze jedna przyczyna, amury..

A tak w ogóle to po co jeśli zadajesz pytanie w TYM temacie to po co zakładasz drugi z tym samym?

sorek90 
Michał Soszyński

Wysłany: 2015-07-24, 17:41   

Ja do kulek 16-18mm+pływak używam przyponu Blow back rig i haków Kordy Kurv Shank nr 4. Dla mnie te haki są rewelacyjne. Przerwa między kulka a przyponem to ok 0,5 cm lub trochę więcej i od poprzedniego sezonu nie miałem jeszcze spinki, a trochę karpi w tym sezonie udało mi się już wyjąć. Tak jak kolega daniels napisał, wstaw zdjęcie przyponu.

Marios92 

Wysłany: 2015-07-24, 18:09   

Amury odpadają z tego względu ze jest ich bardzo bardzo mało, w tym sezonie na tym stawie udało się złowić zaledwie 1 i to jeszcze mi przypadł ten zaszczyt! :)

Obciążenie to 85g

Zdjęcia przyponów dodam jutro bo obecnie jestem poza domem!

maciek123 
Maciek Lewandowski

Wysłany: 2015-07-24, 19:34   

Marios92, Jeśli masz spinki to daj dłuższy włos. Jak kulki będą 1,5-3cm od haka będzie dobrze. Ja stosuje haki do numeru 2. Ale przeważnie 4-8. Odpowiednia długość włosa pozwala zaciąć się nawet największej rybie na małym haczyku. Ja mogę polecić haki Korda Curv Shank, Korda Krank, Carp'r'Us Continental Snag, Carp'r'Us Cranked Hook oraz Carp'r'Us Longshank Nailer w rozmiarach 8-2. W zależności od łowiska.

Marios92 

Wysłany: 2015-07-24, 21:37   

Do tej pory wdawało mi się że włos 0,5cm jest optymalny a każdy dłuższy jest gorszy i ze właśnie przy dłuższym włosie ryba się częściej spina. Czemu jak jest dłuższy włos mam większe szanse na uniknięcie spinki?

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2015-07-24, 22:38   

Jak zawsze są dwie szkoły: szkoła falenicka i szkoła otwocka :wink:

Jedna mówi że włos krótki a druga że ługi. Obie teorie sprawdzają się w praktyce.
Ja to nie specjalnie przykładam uwagę do długości. Byle nie za krótki.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2015-07-25, 06:30   

Marios92 napisał/a:
Do tej pory wdawało mi się że włos 0,5cm jest optymalny a każdy dłuższy jest gorszy i ze właśnie przy dłuższym włosie ryba się częściej spina. Czemu jak jest dłuższy włos mam większe szanse na uniknięcie spinki?

Długi włos daje więcej swobody haczykowi i daje mu więcej czasu na obrót w pysku. Czasami krótki włos z dużą kulka sprawia że sama kulka zasłania ostrze albo łatwiej taki "skoncentrowany" zestaw karpiowi wypluć. Spróbuj odsunąć kulkę od haka jeszcze o ten centymetr i zobaczysz jak efekty.

nielegalny77 

Wysłany: 2016-06-24, 23:43   

Może ktoś polecić jakieś dobre, bardzo ostre haki na amura?

vanderseba 
Sebastian Moryc

Wysłany: 2016-06-25, 09:59   

[quote="nielegalny77"]Może ktoś polecić jakieś dobre, bardzo ostre haki na amura?[/quot

Ja używam Traper Hikara Camou Select roz. 2 i jak dotąd nie miałem z nimi żadnego problemu. Grosze kosztują w porównaniu do Nash Fang Gaper a działa na tym samym poziomie jak dla mnie ;) Ostrość w porządku, brak problemów z rozginaniem ;)

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2016-06-25, 10:31   

vanderseba, Jeden ból.... Po 3 dobach w wodzie, rdzewieją :/

Polecam Centurion Carp"rus.
Ostatnio zmieniony przez Rumun 2016-06-25, 10:33, w całości zmieniany 1 raz  

vanderseba 
Sebastian Moryc

Wysłany: 2016-06-25, 10:49   

Rumun, Mi nie rdzewieją na szczęście :shock: Używam jeszcze modelu Camou Ultra z czystej ciekawości, żeby sprawdzić ich jakość i te, także nie rdzewiały. Przy tak niskiej cenie musiało być coś nie tak z jakością co prawda, ale może ja miałem szczęście trafić lepszą serię :> Używam od początku sezonu i na razie (odpukać) mi się sprawdzają bez oznak rdzy ;)

Ku8a 

Wysłany: 2016-06-25, 11:42   

Wspominaliście wyżej że wielkość haka nie ma znaczenia tylko długość włosa, ostatnio widziałem przypon z 2 kulkami 24mm i hakiem niewielkich rozmiarów, myślę że 4. Odległość między łukiem kolankowym a przynętą wynosiła około 25mm. Łowił ktoś na takie przypony? Może takie zestawy skutecznie eliminuje leszcze?

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-06-25, 12:38   

Czy leszcze wyeliminujesz to nie byłbym pewny, jeśli ryją pyszczkami koło kulek to i tak któryś zassie hak. Ja łowiłem np kulka 20mm plus 16mm popek do tego hak 8 i długi włos, fajnie to działa warto spróbować.

wojtek straub 

Wysłany: 2016-06-25, 13:03   

Rumcojs, prędzej przy sypaniu drobnym ziarnem i pelletem takie sytuacje mogą mieć miejsce... Lub przy zakładaniu pevałek z drobnym papu na hak...
Osobiście, odkąd stasuję długie włosy, leszcza nie trafiłem... Ogólnie spadła diametralnie ilość małych ryb wieszających się na zestawach...
A w temacie - haki mikado- jak na razie same plusy...

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-06-25, 13:09   

Też mogę polecić mikado ale i ownera. wojtek straub, no tak ale leszczyki lubią czasem poskubać kuleczkę a najbardziej to pellet:) Ty pewnie dajesz mega długi włos. Na początku kar(p)iery zasugerowałem się Tobą i naprawdę zestaw długi włos - mały hak dają radę:)

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-06-25, 16:54   

Mam takie pytanie. Czy do zestawu na amura sprawdzą się haki TandemBaits Evolution nr 4 lub Prologic XC4 nr 4. Jak tak to które będą lepsze?

Ku8a 

Wysłany: 2016-06-25, 17:39   

A ciekawe jak z skutecznością takich zestawów z małym hakiem, lepiej się to sprawdza?

Peres 

Wysłany: 2016-06-25, 21:43   

grzesiekcichy napisał/a:
Mam takie pytanie. Czy do zestawu na amura sprawdzą się haki TandemBaits Evolution nr 4 lub Prologic XC4 nr 4. Jak tak to które będą lepsze?

Na amura lepsze będą haki z krótszym trzonkiem i szerokim łukiem kolankowym. Np. nash fang gaper lub
carp-r-us centurion 2000.

Buli 
Tomek

Wysłany: 2016-06-25, 23:52   

Na haczykach tandet baits się już kilka razy zawiodłem , szybko sie tępiły i potrafiły zmieniać swoje kształty :P , nauka na przyszłość nie warto oszczędzać na elementach gdzie przekazywana jest siła .

Z swojej strony mogę polecić ci te haczyki Solar StrongHold 101 Mute Camo Hook są diabelnie ostre i wytrzymałe , ja stosuję rozmiar 2 do pary kulek 20 i włos długi

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2016-06-26, 06:38   

Witam z mojej strony polecam haki Korda kaptor kurv shank.

vanderseba 
Sebastian Moryc

Wysłany: 2016-06-26, 13:42   

clarkson, Kurv Shank od Kordy się wygina :/

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2016-06-26, 13:48   

vanderseba, szczerze nie miałem jeszcze takiego przypadku. Mówisz o jakiś mikro wygięciach których mogłem nie zauważyć?

Peres 

Wysłany: 2016-06-26, 14:20   

Używając Kurv Shank Koryd też zauważyłem, że się wyginają i nie były to mikro wygięcia.

vanderseba 
Sebastian Moryc

Wysłany: 2016-06-26, 16:22   

clarkson, Prostowanie haka ciężko nazwać mikro wygięciem :/ Łatwo stracić rybę przez te haczyki a wtedy, to już boli :roll: Szkoda używać, szkoda ryzykować :/

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-06-27, 07:25   

Pęknięcie tego haka też trudno nazwać mikro wygięciem:)

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2016-06-27, 08:42   

Łowie na te haki od początku sezonu. Wyjąłem na nie 12 karpi i 15 amurów, liczę tylko te powyżej 7kg i nic takiego u mnie nie miało miejsca. Ale będę się przyglądał od tej chwili tym hakom. Skoro mieliście takie przypadki to coś musi być na żeczy. .

grzesiekcichy 
Grzegorz Ciechanowski

Wysłany: 2016-06-27, 09:39   

Jaki rozmiar haka będę potrzebował to do kuku (4 ziarna + pianka) i pelet 18mm. Amury ok. 10kg. Czy nr 2 z Nash fang gaper będzie ok? Który z przyponów byście zaproponowali na poczatek?

Peres 

Wysłany: 2016-06-27, 10:05   

grzesiekcichy napisał/a:
Jaki rozmiar haka będę potrzebował to do kuku (4 ziarna + pianka) i pelet 18mm. Amury ok. 10kg. Czy nr 2 z Nash fang gaper będzie ok? Który z przyponów byście zaproponowali na poczatek?

Na amury używam dużych haków. Rozmiar 2 wcale nie będzie przesadą. Nash fang gaper to bardzo dobry hak na amury, polecam jeszcze centurion 2000 curp'r'us. Co do przyponu to włos musi być krótki wynika to ze specyfiki brania amura. Ja dodatkowo zakładam pozycjoner Carp'r'us Shorty Mouthsnagger.

Odpowiedz do tematu