Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasilanie podświetlanych swingerów
Autor Wiadomość
Cyprinus 
Kacper Sędor

Wysłany: 2015-06-20, 21:39   Zasilanie podświetlanych swingerów

Nie mam możliwości podłączenie podświetlanych swingerów do moich sygnalizatorów.A takie swingery właśnie posiadam.Dlatego postanowiłem zrobić osobne zasilanie do nich.

W tym celu wybrałem się do sklepu elektronicznego i kupiłem:
-obudowę Hammond 1590B (moja obudowa jest aluminiowa,ale można także kupić plastikową które są tańsze)-cena aluminiowej-28 zł
-4 gniazda micro Jack-4x2zł
-przełącznik(bistabilny)-2 zł
-0,5 metra kabla głośnikowego(może być jakikolwiek,tylko nie może być zbyt gruby,aby dało się go polutować do płytki)-1 zł
-płytka uniwersalna-5 zł
-klips baterii 9V-1,50 zł

Następnie wybrałem się do sklepu motoryzacyjnego i kupiłem opaskę śrubową (1,50 zł) która posłuży jako mocowanie do poda. Średnicę każdy musi dobrać sam do swoich potrzeb.

Do zrealizowania projektu użyłem:
-cyny
-lutownicy
-trochę styropianu,który znalazłem w piwnicy
-trochę kleju dwuskładnikowego (nie jest niezbędny)
-piły ręcznej do metalu
-małej śruby z 2 nakrętkami
-wiertarki
-wierteł do metalu
-śrubokręta
-noża
-markera
-baterii 9V
-miernika

Przyda się też umiejętność lutowania 8)

Większość niezbędnych komponentów:

Pierwsze co musimy zrobić to dociąć płytkę.W tym celu używamy markera do oznaczenia miejsc cięcia i docinamy do interesujacych nas rozmiarów

Następnie rozplanowujemy gdzie chcemy umieścic poszczególne elementy(czarną kropka oznaczyłem miejsce na dziurę na wyłącznik:

Gdy mamy wszystko rozplanowane można zabrać się za wiercenie.Rozmiar wiertła dobiersmy do rozmiaru gwintu na przełączniku.Najlepiej jest nawiercić najpierw małym wiertłem a później rozwiercić właściwym rozmiarem.Pomocne okazuje się imadło i kawałek styropianu.

Po wierceniu przymierzamy przełącznik.

Następnie znaczymy markerem miejsca na gniazda zasilania swingerów.Ja zrobiłem tak,aby były na wysokości wyłącznika.

I znowu wiercimy.A po wierceniu przymierzamy wszystkie elementy:

Teraz trzeba zabrać się za lutowanie.Mój przełącznik ma więcej styków niż potrzeba do tej konstrukcji.Wystarczą nawet 2 styki.W takim przełączniku jak ja lutujemy czerwony kabel klipsa baterii (+) do lewego górnego styku.

Zostawiamy nasz przełącznik gdzieś z boku.Odcinamy kawałek czerwonej części kabla który kupiliśmy.Zdejmujemy kawałek izolacji po obu jego końcach.Jedną z części lutujemy do styku na kablu,który jest połączony elementem wskazanym na zdjęciu czerwoną strzałką(sprawdzamy miernikiem-omomierzem).Jeśli nie mamy miernika,można zapytać w sklepie podczas zakupów który styk jest do czego podłączony :P

Następnie drugi koniec tego kabla lutujemy do płytki.

Następnie bierzemy srebrną lub czarna część naszego kabla(różnice kolorów na kablach pomogą w razie gdyby coś nie działało) i łączymy z drugim stykiem w gnieździe zasilania.

Drugą część kabla lutujemy do drugiej ścieżki na płytce

W taki sam sposób postępujemy z kolejnymi gniazdami,amiętając że wszystkie czerwone kable lutujemy do jednej ścieżki a srebrne lub czarne do drugiejKońcowy efekt polutowanej płytki powinien wyglądać tak:

Następnie bierzemy nasz przełącznik.Odcinamy kawałek czerwonego kabla i lutujemy do środkowego styku po tej samej stronie co poprzedni kabel.

Drugi koniec tego kabla lutujemy do płytki,do ścieżki do której mamy polutowane czerwone kable.
Nat0miast czarny kabel klipsa baterii lutujemy do płytki,do ścieżki do której mamy polutowane czarne lub srebrne kable.Skończona płytka wygląda mniej więcej tak

Teraz do klipsa możemy podłączyć baterię a do gniazd wtyczki swingerów.Włączamy zasilanie przełącznikiem i jak widać u mnie wszystko świeci :mrgreen:

Umieszczamy wszystko w obudowie.Dobrze jest zabezpieczyć naszą płytkę od spody izolacją,aby przypadkowe dotnięcie do obudowy nie spowodowało zwarcia.

Warto przykleić kawałki styropianu w taki sposób jak u mnie aby bateria nie latała po całej obudowie

Teraz bierzemy tylną część obudowy oraz zacisk

Znaczymy miejsce na dziurę na śrubkę mocującą zacisk i wiercimy

Znaczymy także miejsce na zacisku na dziurę. Trzeba pamiętać że nie można wywiercić dziury na gwincie.Tu warto wspomnieć,że jeśli ktoś nie chce zbyt porysować sobie poda od zacisku,warto od jego wewnętrznej strony przykleić uszczelkę okienną albo jakąkolwiek inną gumę lub coś podobnego.

Przykręcamy zacisk do obudowy stojując śrubkę i dwie nakrętki które kontrujemy

Skręcamy całą obudowę.Oto efekt końcowy:

I to koniec prac.

Życzę miłego majsterkowania,o ile ktoś zdecyduje na wykonanie ;)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2015-06-20, 22:47   

Cyprinus napisał/a:

Życzę miłego majsterkowania,o ile ktoś zdecyduje na wykonanie ;)

Możesz napisać jaki sens ma to majsterkowanie :shock: . Swingery nie są lampkami choinkowymi, a Ty napracowałeś się aby takie lampki z nich zrobić.

Cyprinus 
Kacper Sędor

Wysłany: 2015-06-20, 23:05   

AndrzejN. napisał/a:
Możesz napisać jaki sens ma to majsterkowanie :shock: . Swingery nie są lampkami choinkowymi, a Ty napracowałeś się aby takie lampki z nich zrobić.

Wiesz,każdy może mieć własną opinię,do czego służy podświetlenie w swingerach. Ja mam zamiar go używać,jak Ty to określiłeś,jak lampek choinkowych :mrgreen: .Często łowię z pomostów i nocą siedząc obok namiotu ułatwia mi to obserwowanie swingera. Nie mam możliwości podłączenia swingera pod sygnalizator w taki sposób,żeby dioda w swingerze zapalała się w momencie brania,więc zrobiłem zasilanie które podświetla swinger np. całą noc.
Poza tym nikt nie każe nikomu wykonywać mojego projektu ;) Ja tylko dzielę się tym co zrobiłem i być może komuś się to przyda.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2015-06-20, 23:33   

Cyprinus napisał/a:
Nie mam możliwości podłączenia swingera pod sygnalizator w taki sposób,żeby dioda w swingerze zapalała się w momencie brania,więc zrobiłem zasilanie które podświetla swinger np. całą noc

Wiesz do czego służą w swingerach te "wsuwki" na główce? Wkłada się tam "świetlik", który podświetla swinger. Dlatego uważam, że takie rozwiązanie, które przedstawiłeś jest bezsensowne i praktycznie nie warte nakładu pracy i kosztów.

sebush 

Wysłany: 2015-06-21, 09:53   

Ja do swoich starych sygnalizatorów, wstawiłem wejście na swinger / gniazdo micro jack. Koszt 3zł za dwie sztuki i 15min roboty.

Cyprinus 
Kacper Sędor

Wysłany: 2015-06-21, 10:29   

AndrzejN. napisał/a:
Wiesz do czego służą w swingerach te "wsuwki" na główce? Wkłada się tam "świetlik", który podświetla swinger. Dlatego uważam, że takie rozwiązanie, które przedstawiłeś jest bezsensowne i praktycznie nie warte nakładu pracy i kosztów.

Oczywiście,że wiem,że do swingerów można wstawić świetliki.Tyle,że świetliki często nie dają się wystarczająco rozświetlić,aby ich widoczność była wystarczająca :roll:

sebush w moich sygnalizatorach nie ma takiej możliwości niestety.Wszystko jest tak zrobione,żeby nikt tam własnej lutownicy nie wetknął :/

shivan 
NIE

Wysłany: 2015-06-21, 19:28   

Bez sensu to trochę... już lepiej zbudować sobie jakiś powerbank na dłuższe zasiadki czy coś, jak ci się nudzi...chociaż hmm moi koledzy biorą na zawody takie rzeczy:

Ten twój wynalazek mieści się w klimacie.

Cyprinus 
Kacper Sędor

Wysłany: 2015-06-21, 19:41   

Rozumiem że mój pomysł może wydawać się bezsensowny,ale dla mnie ten "wynalazek" ma sens i na pewno się przyda.Skoro można mieć choinkę będąc na zasiadce,to można i mieć "lampki choinkowe" pod wędkami :lol:

shivan 
NIE

Wysłany: 2015-06-21, 19:46   

Dokładnie, co kto lubi;]

Jak chcesz mieć oświetlone stanowisko to pomyśl może nad jakimś halogenem z czujką ruchu, z możliwością przypięcia np do drzewa...i zasilaniu z żelówki.

Widziałem coś takiego, fajna rzecz.

Cyprinus 
Kacper Sędor

Wysłany: 2015-06-21, 19:57   

W sumie całkiem niezły pomysł.I nawet nie byłoby to trudne do zrealizowania.Do tej pory oświetlałem stanowisko zwykłą żarówką włączaną ręcznie...Dzięki za poddanie pomysłu ;)

domeen 
Dominik Janczar

Wysłany: 2015-06-21, 20:50   

Cyprinus, Dość mocno przesadziłeś w tym przypadku z przerostem formy nad treścią. Zastosowanie tego wynalazku jest znikome, ale mimo wszystko idziesz w dobrym kierunku. Jeśli majsterkowanie to Twoja pasja to ją rozwijaj.
W tym przypadku koszty przerosły profity bo na Allegro za 20zł można kupić sygnalizator z wejściem na swinger. Komplet na 2 wędki kosztował by poniżej 50zł, a na części do swojego urządzenia wydałeś 47zł plus koszt baterii 9V.

Cyprinus 
Kacper Sędor

Wysłany: 2015-06-22, 09:01   

domeen, od kiedy dobra sygnałka,współpracująca z centralką kosztuje 20 zł? :shock: Nie mam na razie zamiaru zmieniać moich sygnałek a podłączanie dodatkowego sygnalizatora do każdego swingera byłoby dość problematyczne...

kux 
Waldemar Kowalski

Wysłany: 2015-06-22, 09:24   

Ok - ja również jak koledzy niekoniecznie widzę użyteczność tego rozwiązania - ale to jest forum - wymieniamy się SWOIMI poglądami. Nieprzydatne dla mnie, nie oznacza, że nieprzydatne dla autora.
Pytanie mam raczej bardziej techniczne. 4 - stosunkowo jasno świecące diody i bateria 9V - sprawdzałeś na ile taka bateria wystarczy?
Poza tym - nie jestem pewien, ale chyba rozwiązania fabryczne mają tak, że dioda w sygnalizatorze jest zasilana przez rezystor ograniczający prąd, z tym że rezystor jest fizycznie w sygnalizatorze.
Tu rezystorów nie widzę - będzie to skutkować zwiększonym niepotrzebnie poborem prądu, a nawet uszkodzeniem diod w wypadku zastosowania dobrej klasy baterii.

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-06-22, 09:52   

Cyprinus, Pomysł fajny choć podzielam opinię kolegów że troszkę zbytecny. Jeśli byś chciał coś przy nim modyfikować ja na twoim miejscu pokusiłbym się o zmianę baterii na akumulatorki i wstawienie panelu solarnego wraz z czujnikiem zmierzchu jeśli to ma być na stojaku mocowane ;)

Cyprinus 
Kacper Sędor

Wysłany: 2015-06-22, 15:58   

kux, posiadam jeden sygnalizator Videotronica z wyjściem na swinger,w którym przed konstruowaniem mojego urządzenia sprawdziłem ,że nie ma żadnych rezystorów ograniczających prąd podawany na swinger.Natomiast rezystory są zamontowane bezpośrednio w moim komplecie swingerów i myślę,że każde świecące swingery tak mają.Gdyby nie było żadnego rezystora w układzie,diody natychmiast uległy by spalaniu,ponieważ prąd przewodzenia diody LED to ok. 1,5-3 V (w zależności od koloru).Sprawdzałem także,że podanie prądu przez rezystor 4,7 kOhm nie zapali nawet jednej z diód.Największy rezystor przez który podałem prąd i zapalił on diody to 350 Ohm.Mimo to 350 Ohm rezystor można zamontować i w niczym on nie przeszkadza a nawet może minimalnie wydłużyć żywotność baterii kosztem jasności świecenia ;)

Storm, dzięki za poddanie bardzo dobrego pomysłu na modyfikację.Na pewno urządzenie stałoby się bardziej oszczędne.Pewni będę w najbliższym czasie o wprowadzeniu takiego rozwiązania ;)

Odpowiedz do tematu