Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bardzo delikatne brania - jak je zauważyć ?
Autor Wiadomość
Mosto

Wysłany: 2014-08-02, 11:48   Bardzo delikatne brania - jak je zauważyć ?

Witam panowie, czasami siadam na łowisku o dużej presji wędkarskiej. Zauważyłem że karpie tam biorą niesamowicie delikatnie. Czasami jest to podciągnięcie dosłownie o 0,5cm (łapie na 20-30m ) . Dotychczas łapałem standardowo, klips, cieżarek 90g - wszystko na sztywno. Zastanawia mnie tylko czy miało by sens zrobić tak :

Cieżarek 60g przelotowy, 15-18cm przypon z miękkiej plecionki, haczyk 4-6, przynęta 10-14mm do tego lekki hanger (3-4g) o napiąć żyłkę na max

czy

Ciężarek 90g, zestaw samo zacinający ale mały haczyk 4-6, krótki przypon, mała przynęta i ciężki hanger 15g i trochę luzu na żyłce.

Macie jakieś patenty na takie delikatne brania których w 80% na standardowym zestawie nie jestem w stanie zauważyć ?

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-02, 12:59   

Mosto, ja bym bardziej się skupił na przyponach, bo to one moim zdaniem odpowiadają za porażkę.

Mosto

Wysłany: 2014-08-02, 14:58   

ja używam blow out rig, na long shank albo esp szerokim łukiem. Z długością włosów już też kombinowałem. Wydaje mi się że long shank jest chwytnym hakiem ale nie poprawił on wyników.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2014-08-02, 15:08   

Mosto, a gdzie łowisz jeśli można wiedzieć?

Mosto

Wysłany: 2014-08-02, 16:25   

Mokate :mrgreen:

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2014-08-03, 06:37   

Ja tam się nie bawię w przelotowe zestawy, jest tam dużo karasia, leszcza, płoci i małego karpia. zazwyczaj łowie na bałwanki albo 2 tonące. Polecam śmierdziele albo łamańce np z nano baits morwa-łosoś, krab-brzoskwinia. W czasie upałów polecam łowić na głębszej wodzie - po wejściu na łowisko idziesz na lewo za tą altanką z grillem. Pomosty za wyspami lub przeciwny brzeg, ten z tymi daszkami:). Zazwyczaj nęcę kulki+ pellet i trochę sypkiej zanęty z drobnym pelletem i kuku. Na większe ryby trzeba troszkę poczekać ale zazwyczaj ryby koło 10 kg zjawiają się po kilku godzinach. Do przyponu dodaję woreczek pva z pokruszonymi 2-3 kulkami i trochę pelletu - wszystko zalane syropem paola;] Standardowy bezpieczny klips, ciężarek 70-100g, haki różne(kwestia upodobań)- łowiłem i na małe 8-6 jak i na te większe 4-2. Co do przyponów to zazwyczaj w otulinie blow out rig, przy krótkich włosach zdarzały się spinki, daję co najmniej 1 cm odstępu od haka a przy małych nr spokojnie możesz dać większy odstęp od przynęty, żyłki napinam hangerkami. Pozdrawiam:)

POP UP 

Wysłany: 2014-08-03, 07:21   

Też łowię na mokate na zestaw samozacinający ale zawsze miałem odjazd chyba że zdążyłem zaciąć jak hanger szedł do góry. Z delikatnych brań to amury głównie xD.

Mosto

Wysłany: 2014-08-03, 07:36   

Chłopaki ja łowie tak samo jak wy i zawsze dawało to efekty, ale już parę razy żdażyło mi się złapać rybę bez brania :mrgreen: . Po prostu chciałem przerzucić no i cyk hehe :shock: .
Dlatego pytam czy jest możliwość poprawy sygnalizacji poprzez zestaw, bo plecionki nie chce nawijać.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2014-08-03, 09:40   

Swinger i napięta mocno żyłka.

adrian1231989 
Adrian Okła

Wysłany: 2014-08-03, 13:25   

Chyba odwrotnie lekki hanger pokaże znacznie więcej niż mocno napięta żyłka, swinger i jego sztywne ramię.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2014-08-03, 14:24   

Luźniejsza żyłka przy hangerze później pokaże przesunięcie zestawu niż przy żyłce dobrze napiętej:) Tak mi się przynajmniej wydaje:). Sam łowie z hangerkami. Wszystko zależy też od odległości łowienia.

adrian1231989 
Adrian Okła

Wysłany: 2014-08-03, 15:17   

Rumcojs napisał/a:
Luźniejsza żyłka przy hangerze później pokaże przesunięcie zestawu niż przy żyłce dobrze napiętej:) Tak mi się przynajmniej wydaje:). Sam łowie z hangerkami. Wszystko zależy też od odległości łowienia.

Tak jak piszesz będzie w przypadku pełnej rolady ale wtedy już nie ma większego znaczenia czy to będzie hanger czy swinger oba spełnią swoje zadanie. Jednak przy delikatnych braniach lekki hanger jest znacznie czulszy i pokaże więcej niż ciężki swinger ze sztywnym ramieniem. O łowieniu przelotowym już nawet nie będę wspominał bo przewaga jeszcze większa na korzyść hangera, takie są moje doświadczenia ale każdy może mieć swoje odczucia :)

Mosto

Wysłany: 2014-08-04, 20:09   

Oki panowie, temat wyczajony :mrgreen: Przelotowy ciężarek na jednym zestawie, na drugim zestaw samo zacinający no i w obydwóch mocno napięte żyłki z hangerami. Przewaga przelotu, wszystkie brania widoczne tylko trzeba szybko reagować, nawet ładne amury udało mi się połapać :D

shivan 
NIE

Wysłany: 2014-08-05, 14:20   

Ja bym przy hangerze nie napinał mocno żyłki:) zobaczysz tylko odjazd lub opad...delikatnych podciągnięć nie.

Pozdro

BartoszKluz 

Wysłany: 2014-10-25, 20:58   

Mosto napisał/a:
Mokate :mrgreen:
mokate= leszcze lub karasie. tyle tam karasi i leszczy na kukji nalapalem że szkoda gadać

pipenpds 
Dawid Smuszkiewicz

Wysłany: 2015-05-19, 09:29   branie

Miałem dziś pobudkę o 4.30 centralka wybudziła mnie ze snu ,wybiegłem z brollki patrzę a żyłka ucieka ze szpuli ,podnoszę wędkę i pusto..Jakie wytłumaczenia?Może za długi włos?nie zassała dobrze?Nie poczułem żadnego oporo ..nic kompletnie.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-05-19, 11:25   Re: branie

pipenpds napisał/a:
Miałem dziś pobudkę o 4.30 centralka wybudziła mnie ze snu ,wybiegłem z brollki patrzę a żyłka ucieka ze szpuli ,podnoszę wędkę i pusto..Jakie wytłumaczenia?Może za długi włos?nie zassała dobrze?Nie poczułem żadnego oporo ..nic kompletnie.

Jakie miałeś zestawy? Co na nich ? Może ryba tylko za przynętę pociągnęła, a może po prostu zaczepiła płetwą grzbietową za żyłkę? Za mało podałeś danych, a i powodów może być bez liku.

pipenpds 
Dawid Smuszkiewicz

Wysłany: 2015-05-19, 11:35   

stary_dinozaur, Tradycyjny zestaw ledcore+przypon z otuliną+włos długości około 1,5 cm +ciężarek 80g .Kulka 16 mm + połówka 16 mm pop upa do stoperka na koniec.Zaznaczę, że między kulką a kolankiem haczyka było swobody około 0,8 mm.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-05-19, 11:45   

Może po prostu zamiast karpia wziął za przynętę amur i nie zapiął się. O ile masz zestaw na sztywno to może też być że ryba zaczepiła o żyłkę i pociągnęła. Osobiście łowię na zestawy przelotowe i hamulec wolnego biegu jak najluźniejszy do danej sytuacji (wiatr itp.) Ostatnio na 2 ziarna orzecha tygrysiego też miałem podobnie. 3 odjazdy i nie poczułem ryby na haku. Na taki zestaw wyciągnąłem kilka karpi, żadnego amura. Natomiast amur zapięty bez problemu na jedną kulkę. Po przeanalizowaniu wszystkiego doszedłem do wniosku (nie wiem czy słusznego), że brania miałem właśnie amurowe. Wziął za jedno ziarno ciągnął ale nie zapiął się. Łowię z wywózki na około 150m.

pipenpds 
Dawid Smuszkiewicz

Wysłany: 2015-05-19, 12:04   

stary_dinozaur, Dziś z rana ktoś mi już powiedział, że mógł być to amur także coś w tym jest .Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu