Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nastawny ZIG RIG za 10pln
Autor Wiadomość
erde 
Radek Dziedzic

Wysłany: 2014-04-18, 01:01   Nastawny ZIG RIG za 10pln

Jako, że chciałbym w tym roku pobawić się więcej ZIG RIGiem a interesuje mnie głównie wersja nastawna (regulowana) postanowiłem w tym celu poczynić pewne działania ;)
Stwierdziłem, że wydawanie np. 70 pln na "firmowe" zig floaty to trochę wyrzucanie pieniędzy bo nie ma tam niczego kosmicznego - żadnej cudownej technologi - ot zwykły pływak :D

Poniżej prezentuję moją wariację - koszt ok 10pln.

Co będzie potrzebne:

- "podwodne" spławiki używane głównie przy połowach suma na żywca; można dobrać sobie gramaturę; koszt ok 7pln

- łączniki wędkarskie - metalowe kółeczka - ok 10mm średnicy; koszt paczki ok 7pln czyli sztuka kilkadziesiąt groszy ;)

- krętliki, szybkozłączki, gumki silikonowe;

Jedziemy:

Końcówkę ucinamy ostrym nożem regulując sobie zig floata na pożądaną długość:

Końcówkę można lekko obrobić np. na ciepło tak by nie było ostrych brzegów i żeby nie haczyło nam żyłki:

Potem nasze kółeczka łącznikowe:

Jak ktoś chce można pokusić się dodatkowo o zabezpieczenia takiego kółeczka jakąś koszulką albo zastąpić je czymś bardziej opływowym i śliskim.

Do kółeczka przypinamy szybkozłączkę

A na to leci nam ciężarek

Dzięki temu łatwo można sobie dobierać obciążenie do warunków

Ciężarek swobodnie przesuwa się po naszym zig floacie

Przekładamy przelotowo żyłkę główną i wiążemy krętlik

Zabezpieczamy gumką silikonową przed przesuwaniem.

Do tego idzie nasz przypon z pływającej żyłki i naszą pływającą przynętą ;)

Przy rzucie zestaw wygląda mniej więcej tak

A po rzucie i zluzowaniu linki pływak zacznie się podnosić

Jak to mniej więcej wygląda w wodzie

Zasada jest chyba wszystkim znana i nie ma co tłumaczyć. W skrócie zarzucamy zestaw napinając w końcowej fazie aby przypon się wyprostował. Po opadnięciu na dno luzujemy linkę i wypuszczamy nasz pływak aż pojawi się na powierzchni - czasem trzeba mu pomóc lekkim szarpnięciem. Po pojawieniu się na powierzchni pływaka (widać go bardzo dobrze nawet ze sporej odległości) zaczynamy wybierać linkę aż pływak się zanurzy. W tym momencie musimy znać długość naszego przyponu i tyle jeszcze wybieramy żyłki aby nasza pływająca przynęta znalazła się tuż pod powierzchnią. Potem kolejne cm w zależności jak bardzo chcemy zanurzyć zestaw ;)

Co opcjonalnie można dorobić:
- pomalować pływak na różne barwy np. zanurzyć w jaskrawej farbie, okleić itp. - choć wg mnie czarny się dobrze sprawdza;
- wydłużyć odległość ciężarka od kółka łącznikowego np. za pomocą leadcora czy plecionki aby pod wodą umieścić linkę nad roślinnością, zaczepami itp

Koszt ok 10pln, wykonanie 5 minut ;) Sprawdzone, działa :)

Połamania!

ziober30 
Kamil Ziobrowski

Wysłany: 2014-04-18, 12:06   

Fajne rozwiązanie, akurat tez po świętach miałem sie brać za jakiś własny pomysł ale widzę, że skorzystam z Twojego. Zwłaszcza, że na początku lutego zamówiłem w internecie zig float w wersji małej i niestety do końca marca nie było go w sklepie.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-04-18, 12:50   

Również skonstruowałem swój zestaw do zig-riga. Nie kupowałem spławików podwodnych, bo zrobiłem je sam. W sklepie z pasmanterią kupiłem styropianowe jajeczka i kulki(ok. 1zł/szt) z nich robiąc spławiki. Kółka łącznikowe, które zastosował Radek, moim zdaniem nie nadają się do tego systemu, gdyż mogą kaleczyć, a nawet przeciąć żyłkę. Ja zastosowałem do tego elementu zestawu łączników od back leadów ŁĄCZNIK . Średnica oczka 85mm wewnątrz. Dodatkową zaletą tego łącznika jest to,że nie trzeba używać już żadnych agrafek i innych metalowych połączeń.
A tak wygląda ten zestaw z ciężarkiem 140 GR MOJE ROZWIĄZANIE. Aha, i osadzenie krętlika przyponu, mam jak w ciężarkach centrycznych, po prostu na tę rurkę od spławika nasadziłem i wkleiłem w jego górnej części kawałek rurki-gniazdo na krętlik. W dolnej i górnej części rurki "spławika" stosuję anti tangle sleeves. Zestaw również sprawdzony-działa prawidłowo i koszt niewielki.[/scroll]

erde 
Radek Dziedzic

Wysłany: 2014-04-18, 13:15   

AndrzejN. napisał/a:
Kółka łącznikowe, które zastosował Radek, moim zdaniem nie nadają się do tego systemu, gdyż mogą kaleczyć, a nawet przeciąć żyłkę. Ja zastosowałem do tego elementu zestawu łączników od back leadów ŁĄCZNIK .

No właśnie czegoś takiego szukałem Andrzej! Dzięki :) Nie wiedziałem z czego to podpasować, teraz już wiem. Oczywiście dużo lepsze rozwiązanie niż w moim przypadku ;)

Co do spławików to też najpierw kombinowałem żeby robić je ręcznie ale jak zobaczyłem te podwodne to stwierdziłem, że za 6, 7pln to nie ma co kombinować i te się świetnie sprawdzą ;)

dareczek765 
Dariusz Ludwig

Wysłany: 2014-04-18, 14:45   

Bardzo fajny tema:) Ja kupiłem podwodne spławiki z jaxona i też zamierzam zrobić sobie:)

Toke 
Tomek Wielgus

Wysłany: 2014-06-12, 14:26   

Super patent - dzięki wielkie za pomysł.
Spławiki podwodne już zamówione , mam nadzieję że jutro przyjdą i w weekend będzie czas wypróbować ziga ;)

erde 
Radek Dziedzic

Wysłany: 2014-06-12, 14:44   

Toke napisał/a:
Super patent - dzięki wielkie za pomysł.
Spławiki podwodne już zamówione , mam nadzieję że jutro przyjdą i w weekend będzie czas wypróbować ziga ;)

Nie ma sprawy ;) Tylko kup sobie takie łączniki jak Andrzej zaproponował - są dużo lepsze.
W ostatni weekend na łowisku gdzie byłem był upał ok 30 stopni. Nikt z gruntu nie miał ani piknięcia ale za to było widać piękne cienie wielkich klocków tuż przy powierzchni... Przezbroiłem jedną wędkę na mojego ZIG-a z pływającą żółtą kulką o zapachu kuku. Tak by była na samej powierzchni albo kilka centymetrów pod. W efekcie wyjąłem dwie rybki 8kg i prawie 10kg podczas gdy inni chyba wrócili o kiju ;) Teraz będę kombinował z wiązaniem własnych ZIG BUGsów bo myślę, że na nie będą jeszcze lepsze efekty. Połamania.

Toke 
Tomek Wielgus

Wysłany: 2014-06-12, 17:53   

Łącznik już sobie zrobiłem - troszkę inny patent zastosowałem- jak już będę miał gotowy komplet wrzucę fotki.

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2014-07-05, 18:28   

Panowie ten zestaw już sprawdzaliście w praktyce? czy jeśli zestaw jest przelotowy to dochodzi do samo zacięcia, czy trzeba pilnować? czy ma znaczenie czy przypon jest z żyłki lub z plecionki?

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-07-05, 19:57   

tomasz33 napisał/a:
Panowie ten zestaw już sprawdzaliście w praktyce? czy jeśli zestaw jest przelotowy to dochodzi do samo zacięcia, czy trzeba pilnować? czy ma znaczenie czy przypon jest z żyłki lub z plecionki?

To nie jest zestaw przelotowy. Przypon jest zablokowany na sztywno w gnieździe pływaka i podczas brania następuje samo zacięcie spowodowane ciężarkiem i oporem hamulca ustawionego odpowiednio na kołowrotku.

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2014-07-05, 21:27   

Przypon żyłka, czy może być plecionka?

Danio 
Daniel Łach

Wysłany: 2014-10-28, 09:15   

Panowie pochwalcie się wynikami , udało wam się złowić jakieś rybki na tego zig riga ?

erde 
Radek Dziedzic

Wysłany: 2014-10-29, 23:30   

Danio napisał/a:
Panowie pochwalcie się wynikami , udało wam się złowić jakieś rybki na tego zig riga ?

Kilka sztuk do 10kg. Ale w sumie nie używałem go jakoś bardzo często. Głównie przezbrajałem zestawy jak był upał i widziałem ryby przy powierzchni.

Patryk89 
Patryk Dziki

Wysłany: 2014-12-09, 22:20   

Jaka jest optymalna długość przyponu z fluo (od spławika do haczyka) w takim nastawnym Zig rig-u?

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2014-12-10, 09:35   

erde, świetny pomysł, gratki :)

erde 
Radek Dziedzic

Wysłany: 2014-12-10, 23:49   

Patryk89 napisał/a:
Jaka jest optymalna długość przyponu z fluo (od spławika do haczyka) w takim nastawnym Zig rig-u?

Moje miały jakieś 70-80cm ale możesz poeksperymentować z dłuższymi / krótszymi.
Dłuższe to większe ryzyko splątania przy rzucie, krótsze to ryzyko, że spławik będzie płoszył karpie ;)

Storm napisał/a:
erde, świetny pomysł, gratki :)

Dzięki :)

Odpowiedz do tematu