Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tuba na wędki za ok 35zł
Autor Wiadomość
ŁukaszTrzpis 
Łukasz Trzpis

Wysłany: 2014-10-20, 14:06   Tuba na wędki za ok 35zł

Witam

Chciałem się z wami podzielić moim pomysłem na bezpieczne przechowywanie i transportowanie wędek. Jak wiemy tuba w sklepach wędkarskich to koszt spory a o wiele taniej możemy zrobić ją sami w domu.

Co będzie nam potrzebne:

- tuba (rura spustowa długość 2 metry, średnica 80 mm) w castoramie cena 29,00 zł
- dekiel od rury - castorama ok 1 zł
- pasek parciany z metalowym zaciskiem (różne kolory i długości) ja dałem z 5 metrów 4,99 zł
- sylikon (na pewno trochę macie w piwnicy, można też kupić mały w tubce) lub klej na gorąco
- zipp - taka plastikowa spinka do spinania np przewodów i kabli - też gdzieś macie
- drugi dekiel - ja wziąłem nakrętkę z pudełka od pasty bhp do rąk
- kawałek starej gąbki

Sposób wykonania:

1. 2 metrową rurę przycinamy na długość o 5 cm dłuższą niż mamy nasze kije.
2. robimy 2 nacięcia w rurze na szerokość naszego paska parcianego w odstępie 40 cm
3. przeciągamy pasek przez nacięcia (ja poprosiłem żonkę bo moja ręka się nie zmieściła się do rury)
4. do denka od rury przyklejamy gąbkę sylikonem lub taśmą dwustronną
5. wklejamy denko sylikonem lub klejem na gorąco (lub czymkolwiek co łączy plastik)
6. dopasowujemy pokrywkę i przyklejamy do niej drugi kawałek gąbki
7. w pokrywce i w górnej części tuby wiercimy małą dziurkę i przeciągamy zippa tak aby połączyć tubę z pokrywką

Wszelkie niejasności powinny wyjaśnić zdjęcia. Do jednej tuby mieszczą mi się dwie wędki 3 składowe. Jest to solidne opakowanie z regulowanym paskiem na ramię, służy mi już trzeci sezon bez śladów jakichkolwiek zniszczeń. Myślę że za takie pieniądze warto pomajsterkować. Mi zajęło to ok 50 minut

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2014-10-20, 14:10   

Cene takiej tuby mozna ograniczyc praktycznie o te 29zl. W sklepach z wykladzinami jak sie zagada ze sprzedawca, mozna dostac tekturowa rure, na ktora sa nawiniete wykladziny. To samo w sklepach ogrodniczych, na takich rurach maja ponawijane folie ogrodnicze i budowlane.

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2014-10-20, 14:16   

Ja bym się jeszcze pokusił o włożenie do środka odpowiednio dobranej gąbkowej otuliny do ocieplania rur. Wtedy byłaby 100% gwarancja, że nic się nie będzie obijało o plastik.

balcer00 
Paweł Balcerowiak

Wysłany: 2014-10-20, 14:23   

Bardzo fajny pomysł jeśli się gdzieś jedzie dalej na rybki. Gratulacje !

ŁukaszTrzpis 
Łukasz Trzpis

Wysłany: 2014-10-20, 14:52   

Zanim zacząłem ten projekt też myślałem o tekturowej tubie i owinięcie jej jakąś folią ale...
Folia jest zbyt delikatna nawet ta gruba malarska ponieważ nad wodę często trzeba przedzierać się przez jakieś krzaki i inne kłącza, które mogą rozerwać folię a jak będzie akurat padać to taka tuba okaże się jednorazowa. Dlatego lepiej sprawić sobie plastikową i nie martwimy się o krzaki i deszcz. Pomysł musi być praktyczny i trwały niekoniecznie z byle czego.

Jeżeli chodzi o wypełnienie gąbką to dobry pomysł ale moje dwie wędki wchodzą idealnie i nie latają w środku. Jeżeli ktoś ma dwu składowe to może było by ok ale chyba jednak by nie weszły do środka a jak by weszły to przy wyciąganiu wędek ta otulina wyłaziłaby razem z nimi.

Przemieszczaniu się wędek wewnątrz tuby zapobiegają te dwie gąbki, jedna na dnie druga na górze. Oczywiście każdy będzie musiał indywidualnie dostosować tubę do swoich potrzeb. Powodzenia :)

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2014-10-20, 16:31   

Dywany i folie sa tez nawijane na plastikowe rury ;)

ŁukaszTrzpis 
Łukasz Trzpis

Wysłany: 2014-10-20, 16:38   

Nie widzialem plastikowych ale skoro tak mowisz to super tanio wychodzi. Tylko czy taka srednica by byla.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-10-20, 16:55   

Świetny prosty pomysł, brawo :idea:

Danio 
Daniel Łach

Wysłany: 2014-10-20, 18:44   

Pomysł naprawdę dobry szkoda że nie ma patentu na tuby już z kołowrotkami ;]

ŁukaszTrzpis 
Łukasz Trzpis

Wysłany: 2014-10-20, 19:51   

Nie no pewnie że są. Tylko szkoda, że na jeden kij :(

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2014-10-20, 20:38   

Wszystko pięknie, ale jeśli w środku będzie 1 wędka, bo jeśli będą 2 to już się będą obijać o siebie ;)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-10-20, 20:50   

daniels, może nie, te gąbki-korki unieruchomią kijki, myślę...

Chrzanick 
Piotr Chrzanowski

Wysłany: 2014-10-20, 20:53   

Genialny patent, szczególnie przy transporcie samolotem, można mieć pewność że z kijami nic się nie stanie.

ŁukaszTrzpis 
Łukasz Trzpis

Wysłany: 2014-10-20, 20:54   

AndrzejN. napisał/a:
daniels, może nie, te gąbki-korki unieruchomią kijki, myślę...

Właśnie tak ;)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2014-10-20, 20:54   

daniels napisał/a:
Wszystko pięknie, ale jeśli w środku będzie 1 wędka, bo jeśli będą 2 to już się będą obijać o siebie ;)

Może to nie będzie taki dobry pomysł ale ... można użyć czegoś takiego Otulina do rur zrobić krótkie kawałki takie koło 10 cm - przeciąć na pół i założyć to na wędki. Oczywiście w różnych odległościach na każdej z wędek wtedy nie będą się obijały o siebie.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2014-10-21, 09:15   

Chodziło mi o obijanie metalową częścią przelotki banku 2 wędki, czego te gąbki na pewno nie wyeliminują. Natomiast na 1 wędkę jak najbardziej ok. No i gratki za chęci.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2014-10-21, 22:15   

daniels napisał/a:
Chodziło mi o obijanie metalową częścią przelotki banku 2 wędki, czego te gąbki na pewno nie wyeliminują. Natomiast na 1 wędkę jak najbardziej ok. No i gratki za chęci.

Można właśnie w tym wypadku założyć taką otulinę na wędkę gdzie styka się z przelotką drugiego wędziska i już nie będzie się obijała.

ŁukaszTrzpis 
Łukasz Trzpis

Wysłany: 2014-10-22, 08:05   

Ja mam obie wędki spięnte tasiemkami z rzepy i naprawde tam nic się o siebie nie obija i nie lata luzem.

jakub_wr 
Spławiki Handmade Jakub_wr

Wysłany: 2014-12-05, 14:33   

Zamawiałem kilka lat temu spinning w pracowni, dostałem z tubą, górna cześć ten dekielek na zamek.
Obszyta materiałem, pseczek, wszystko piękne.
Przyszło lato, zajechałem nad wodę wyjąłem kij z tuby i zostałem ją w bagażniku.
Po kilku godzinach wróciłem i wędki do tuby nie dało się włożyć. Wygięła się w banan od ciepła w samochodzie ( było pewnie z 45stopni )
Zdjąłem pokrowiec i zobaczyłem rurę kanalizacyjną PCV. Dokupiłem taką samą i od tej pory uważam.

W kwestii latającej w środku wędki u mnie przez całą tubę idą dwa kawałki materiału zszyte ze sobą- tworzą takie długie kieszenie, w każdą można włożyć inną cześć wędki i nic się nie obija.
Potrzebna do tego będzie jakaś żona z minimalnymi zdolnościami krawieckimi :)

sebush 

Wysłany: 2014-12-07, 15:00   

Jeśli chodzi o papierową tubę, to również można popytać w agencjach reklamowych, drukarniach wielkoformatowych - nawinięte są na nie folie/banery ;)

Odpowiedz do tematu