Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skręca się żyłka... Pomocy!
Autor Wiadomość
Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-16, 23:22   Skręca się żyłka... Pomocy!

Kołowrotki Anaconda mrIII ,żyłka anaconda peace Maker 30mm. Po nawinięciu żyłka na kołowrotku nie skręcała się. Ale po kilku wywózkach problem zaczyna się pojawiać,w zeszłym sezonie to samo działo się z żyłka shimano technium, wiec problem nie leży w jakości zylki. Być może mój błąd... Proszę o pomoc oraz o porady jak temu w przyszłości zapobiegać. Wywózki są na otwartej szpuli nie na wolnym biegu czy odkręconym hamulcu.
Pozdrawiam Tomek.

Karwi 
Paweł Karwat

Wysłany: 2014-04-16, 23:32   

Problem może leżeć w rotowaniu ciężarka podczas ściągania zestawów jeśli łowisz z wywózki z niecentrycznymi ciężarkami. Ja też mam ten problem co jakiś czas i myślałem, że to wina żyłki, ale jednak doszedłem do takiego właśnie wniosku.
4. Opcja SZUKAJ.
5. Imie i nazwisko w profilu.

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-16, 23:45   

I właśnie tu jest kolejna zagadka bo nie dość ze używam ciężarków centrycznych to do pewności cały zestaw jest mocowany na kretliku do samej strzalowki... Jest to uciążliwy problem bo każdy zwis luźnej żyłki odrazy się skręca;/

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-04-16, 23:47   

Tomek Zabek, To jest na jednym czy dwóch kołowrotkach?

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-16, 23:49   

Niestety na dwóch...

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-04-16, 23:51   

To ciężko coś wymyślić, może dokładnie przejrzyj zespół rolki prowadzącej kabłąka....

Karwi 
Paweł Karwat

Wysłany: 2014-04-16, 23:52   

Tomek Zabek, 2-3 pytania na starcie. Po co Ci strzałówka do wywózki, jak wyobrażasz sobie uwolnienie ciężarka po zerwaniu żyłki skoro masz na końcu krętlik, kręci Ci się rolka przy kabłąku w obydwu kołowrotkach?
4. Opcja SZUKAJ.

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-16, 23:58   

Strzałówka po to że łowię na żwirowni gdzie głębokości wahają się od 8m do 40cm i ryby po zacięciu wykorzystują to opierając się o wyplycenia i przecierając zwykła żyłkę. A pozatym w nocy często rzucam zestaw bo nie lubię pływać po zmroku.Rolka się obraca.

Karwi 
Paweł Karwat

Wysłany: 2014-04-17, 00:00   

Tomek Zabek, no to jak się obraca to ja już nie mam zielonego pojęcia. A jak nawijałeś żyłkę?
4. Opcja SZUKAJ.

jando007 
Jan Domagała

Wysłany: 2014-04-17, 00:07   

Tomek Zabek, a wywozisz pontonem? Jeżeli tak to czy wywozisz sam zestaw w pontonie i wpuszczasz ręką do wody czy całe wedzisko i zarzucasz?

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-17, 00:10   

Odwróciłem szpule tak by żyłka schodziła z niej w ta samą stronę którą obraca się rolka kołowrotka. Po nawinieciu wszystko było w porządku dopiero po którejś z koleji wywózce problem się pojawił.

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-17, 00:11   

Tak pontonem.

jando007 
Jan Domagała

Wysłany: 2014-04-17, 00:18   

No to jeżeli ponton to zawsze zabieraj wędkę ze sobą (chyba że to robisz), bo jak wywozisz same zestawy to niezależnie czy masz otwarty kabłąk, czy włączony wolny bieg to i tak będzie Ci się to skręcało. Nie wiem dlaczego tak jest, ale sam to przerabiałem.

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-17, 00:30   

Może masz racje... Ale w sumie jak wracasz do brzegu to i tak żyłka swobodnie się wysnuwa ze szpuli. Choć spróbuje na kolejnej zasiadce. A jak wracasz do brzegu to otwarta szpula? Czy odkręcony hamulec?

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2014-04-17, 08:35   

Tylko i wyłącznie otwarty kabłąk! Odkręcony hamulec równa się kolejne skręcanie żyłki. Otwierasz kabłąk, przytrzymujesz palcem albo blokujesz jakąś gumką i płyniesz.

Lampas 
Krzysiek

Wysłany: 2014-04-17, 08:51   

Zgadzam sie z kolega wyzej

jando007 
Jan Domagała

Wysłany: 2014-04-17, 09:21   

Jak wracasz do brzegu kabłąk otwarty, a szczytówka pod wodą i nic nie powinno się skręcać :mrgreen: Dodatkową zaletą jest to, że jak masz natychmiastowe branie to od razu ją holujesz :)

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-17, 13:56   

Hehe o w tym momencie uświadamiasz sobie ,ze nie masz ze sobą podbieraka:| Dzięki koledzy za pomoc na najbliższej zasiadce wypróbuje wywożenie z wędką na pontonie. Teraz tylko pytanie co zrobić z tą żyłka która juz się skręca... Myślałem żeby ja gdzieś na polu rozwinąć czy wypłynąć z nią bez żadnego zestawu daleko w wodę i zwinąć przytrzymując palcem zabieg ten powtórzyć ze 3 razy. Niewiem ale wydaje mi się ,ze powinna się rozkręcić, jak myślicie?

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2014-04-17, 14:23   

Przeczytaj ostatnie 10 linijek... Masz wyjaśnione co można zrobić i jak "odwinąć" skręconą żyłkę... Czy przyniesie to efekt? Sam musisz to sprawdzić ;)

Pozdrawiam

Tomek Zabek 
Tom

Wysłany: 2014-04-17, 14:48   

No i wygląda na to ,że ogórek odpowiedział. Dzięki z pewnością sprawdzę może nie na rzece ,ale z tym wywiezieniem pontonem;) dam odpowiedz po zasiadce może komuś się jeszcze to w życiu przyda...

karus179 
Karol Grzesik

Wysłany: 2014-04-17, 15:15   

Mi taki sposób pomógł żyłka się odkręciła . Poszedłem na łąkę, wędkę postawiłem w pionie i rozwinąłem całą żyłkę ze szpuli, potem wróciłem i przez mokrą szmatę z powrotem nawinąłem . I po problemie :D

CARP TEAM OPATÓW​

MariuszKopeć 

Wysłany: 2014-04-17, 16:13   

Najlepiej zostawić kija na brzegu i wsadzić gąbkę do mycia naczyń w przelotkę i do tego musi być otwarty kabłąk i jazda :D

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-04-17, 16:33   

Nie radzę sugerować się obrazkiem i opisem, który wkleił Oskar, bo to totalny bałagan :twisted:

Michał82 
Michał Jaroszewicz

Wysłany: 2014-04-17, 16:38   

AndrzejN. napisał/a:
Nie radzę sugerować się obrazkiem i opisem, który wkleił Oskar, bo to totalny bałagan :twisted:

Dlaczego tak sądzisz?

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-04-17, 16:49   

Michał82, wystarczy pomyśleć. W opisie "dobrze" żyłka spada zgodnie z kier. zegara, w tę samą stronę jest nawijana przez kołowrotek, mam dalej tłumaczyć? :P Akurat pozycja szpulki opisana jako "źle" jest tu układem prawidłowym :lol:

Michał82 
Michał Jaroszewicz

Wysłany: 2014-04-17, 16:54   

AndrzejN., pytam ponieważ ostatnio nawijałem w taki sposób żyłkę na kręcioły do feedera identycznie jak na obrazku i nic się nie skręca. Nie wiem, może by grubsza żyłka się skręcała, ale na 0,22 proces skręcania nie występuje.

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2014-04-17, 17:11   

AndrzejN., Wiesz, że nie chodziło mi tutaj akurat o nawijanie a o "rozkręcanie" żyłki...

timur 
Andrzej F.

Wysłany: 2014-04-17, 18:16   

Ja nawijałem w sposób zaprezentowany na obrazku wielokrotnie i to różnej grubości żyłki. Nigdy mi się nie skręcała.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-04-17, 18:23   

timur, Też nawijam "podobnie" i jest dobrze ;) Tylko u mnie żyłka spada ze szpulki w kierunku odwrotnym do kierunku obrotu rotora i naprężenia się znoszą.

maniek231 
Mariusz Wągiel

Wysłany: 2014-04-17, 19:03   

W zeszłym sezonie nawijałem Tb steel mono, wrzuciłem do wiadra i nawinąłem, cały sezon elegancko nic się nie skręcało, Teraz na nowe kołowrotki nawijałem nasha ale spróbowałem tak jak jest na obrazku, po nawinięciu żyłeczka tworzy śliczną spirale. Zrypałem, albo odwrotnie położyłem szpulę, albo nie wiem, raczej robiłem tak, jak na obrazku... Da się to jakoś odkręcić? Coś wcześniej czytałem że można iść nad rzekę? Puścić żyłkę w nurt i dać jej się odwinąć tak? Coś to da?

timur 
Andrzej F.

Wysłany: 2014-04-17, 21:41   

Tak jak było napisane: rzeka albo rozwinąć na polu, ustawić kij jak do holu i zwijać. Trzeba pamiętać aby koniec żyłki był wolny (bez obciążenia).

FCBuniasty6
Grzegorz Brocławik

Wysłany: 2014-04-17, 21:53   

Polecam patent z rozwijaniem żyłki na polu. W tamtym sezonie zrobiłem tak podczas zasiadki na ściernisku niedaleko mojego stanowiska. Po zwinięciu żyleczka prosta jak drut :D

maniek231 
Mariusz Wągiel

Wysłany: 2014-04-18, 07:37   

Czyli po prostu rozwinąć żyłke na płaskim terenie, i zwinąć spowrotem. Aż sam jestem ciekaw jaki będzie efekt. Dam znać ;)

Tak na marginesie, czasem na filmach widziałem jak rozwijają żyłkę na dwie wbite jakiś tam kawałek od siebie podpórki, to też w celu odkręcenia żyłki?

osiollekk91 
Mateusz Wasilewski

Wysłany: 2014-04-18, 09:38   

maniek231 napisał/a:
Czyli po prostu rozwinąć żyłke na płaskim terenie, i zwinąć spowrotem. Aż sam jestem ciekaw jaki będzie efekt. Dam znać ;)

Tak na marginesie, czasem na filmach widziałem jak rozwijają żyłkę na dwie wbite jakiś tam kawałek od siebie podpórki, to też w celu odkręcenia żyłki?

Robi się tak w celu odwinięcia potrzebnej ilości żyłki ze szpuli i założeniu jej na koniec o klips (dokładne rzucanie, nęcenie, etc)

Zbrojarz 

Wysłany: 2014-05-08, 21:19   

Do samodzielnego wywożenia można zastosować patent z wciśniętą mokrą gąbką w przelotce startowej, nie powinno się skręcać, żyłka będzie równo schodzić z kołowrotka a nie spadać całymi zwojami. Wywożenie z wolnego biegu z tego co pamiętam skręcało żyłkę niemiłosiernie(brak spirali odwrotnej do spirali nawijania).

Odpowiedz do tematu