Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Niemcy-Bavaria i karpiowanie.
Autor Wiadomość
Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2013-07-14, 16:15   Niemcy-Bavaria i karpiowanie.

Witam kolegów.
Pracuję w fabryce BMW w Dingolfingu na Bavarii i możliwe jest że w przyszłości przeprowadze sie tu na stałe z rodziną. Moje pytanie do was to czy jest może tu na forum ktoś kto karpiuje w tych rejonach i mógłby mi przybliżyć informacje na temat tutejszych wód. Płynie tutaj piękna rzeka Isar i pewnego dnia wybrałem się ścieżką rowerową wzdłuż rzeki i namierzyłem ciekawą miejscówkę w okolicach tamy na rzece. Łowił tam jeden karpiarz, poznałem po namiocie,tri podzie i macie, ale niestety z nim nie rozmawiałem iż był troche za "słaby" na rozmowę:)
Pozdrawiam

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2013-10-26, 20:01   

Ja mieszkam w okolicy Monachium. Nie wiem jak u Ciebie, ale tutaj wody są bogate w ryby.
Wystarczy latem pojeździć po zbiornikach i poobserwować. Karpie po 10kg to nic nadzwyczajnego. Oczywiście, żaden sam do podbieraka nie wskoczy :)
Jeżeli chcesz zacząć łowić w Bawarii to może już w tym roku zapisz się na kartę. Niestety Bawaria nie uznaje kart wędkarskich wyrobionych w innym kraju.
Ja właśnie czekam na początek kursu.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-10-26, 21:07   

Najpierw egzamin na karte wedkarska......Egzaminy sa zazwyczaj tylko raz w roku. Na egzaminie masz ponad 300 pytan.
Ostatnio zmieniony przez DamianHryniewicz 2013-10-26, 21:11, w całości zmieniany 1 raz  

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2013-10-26, 21:10   

No niestety, Niemcy z ich dziwnymi przepisami. Jak ktoś ma kartę przesiedleńca to mu kartę uznają. Każdy inny musi ją zrobić od nowa. Mało tego w Bawarii egzaminy są tylko raz w roku w macu, plus ew. poprawka w sierpniu. Właśnie z tego powodu musiałem rok czekać :evil:

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2013-10-30, 15:10   

Dzieki chlopaki za odp. Cos nie cos juz pytalem i jeden znajomy powiedzial mi ze jak przetlumacze karte pl i przyniose jakis swistek potwierdzajacy egzamin na karte to nie powinno byc problemu a jak nie no to bede musial sie z kumplem na egzamin wybrac... tylko ze moj niemiecki nie jest jeszcze tak do konca perfekt... zobaczymy jak to bedzie. Znajomy mi sie chwalil ze zlowil zlowil w tym roku na splawik :shock: karpia 15kg tuw mojej okolicy,ale ile w tym prawdy to nie wiem. Latem pojezdzilem troche z kumplem po tutejszych wodach i musze przyznac ze robia bdb wrazenie tylko ze nie wszedzie mozna nocowac... Moze kiedys uda mi sie z wami ugadac na jakas zasiadke na tutejsztych wodach;) przepraszam za brak pl znakow ale pisze z telefonu. Pozdrawiam

Proszę, dwa razy, pierwszy i ostatni o poprawną pisownię i używanie polskich znaków. Rumun

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-10-30, 15:58   

Luk Styra, to znajomy zle Tobie powiedzial. Z przetlumaczona karta wedkarska dostaniesz jedynie karte goscinna na rok czasu max.
Ostatnio zmieniony przez DamianHryniewicz 2013-10-30, 15:59, w całości zmieniany 1 raz  

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2013-10-30, 18:14   

Nie dostanie w ogóle karty dla gości. Po primo takie karty w Bawarii można wykupić max na 3 miesiące, a po drugie jeżeli się zameldował to już wcale nie.
Karty czasowe są tylko i wyłącznie dla turystów. Przerabiałem to wszystko to wiem.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-10-30, 22:46   

Jezeli bedzie meldunek to nie ma szans na goscinna.

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2013-10-30, 22:49   

Pisał, że pracuje w BMW, więc bez zameldowania raczej słabo :D

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2013-11-01, 21:56   

Zameldowany jestem, ale jak narazie to zjeżdżam co week do PL więc aż tak bardzo nie orientowałem się w temacie. Po nowym roku natomiast planuję wyjazd bo takie jeżdżenie tam i Z powrotem wykańcza człowieka na maxa... No i tęskno za rodziną... Powiedzcie mi proszę koledzy jak to dokładnie wygląda z tym egzaminem, kiedy się trzeba zapisać na jakiś kurs czy coś i jak to wszystko ogólnie się odbywa? Chętnie dowiem się też czegoś na temat niemieckiej komercji,czy są w ogóle takowe zbiorniki w de??
Pozdrawiam

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-11-02, 00:19   

Na komercji tez moze wpasc Ordnugsamt i sprawdzic Tobie karte wedkarska , nie ma karty to sprzet zabrany i nawet 2000Euro do zaplaty.
Co do Karty to tak jak pisalem . egzamin jest 1-2 razy w roku i masz na ten egzamin do nauki ponad 300 pytan. Teraz akurat w Listopadzie wypadaja jakos egzaminy na karte w DE.

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2013-11-03, 18:11   

Nawet na komercji karta jest potrzebna?? :shock: O japikole 2000euro i sprzęt to nie ma co ryzykować bez karty... W jakim urzędzie dowiem się czegoś na temat karty wędkarskiej??
Pozdro

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-11-03, 20:41   

Ordnugsamt :O

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2013-11-03, 23:00   

Informacji powinni Ci udzielić w urzędzie miasta. Bądź w każdym wędkarskim. Egzaminy w Bawarii odbywają się tylko jeden raz w roku. To jest jakoś na początku marca. W sierpniu są tylko poprawki. Na egzamin musisz się zapisać do końca października, bądź listopada roku poprzedzającego. Nie jestem pewien, mnie zapisze "firma" w której będę robił kurs przygotowawczy. Opłaca się ten kurs zrobić, ze względu na podszkolenie wędkarskiego niemieckiego. Koszt w mojej okolicy z książkami, egzaminem i opłatą za sam kurs to około 200 euro. Jak zdasz egzamin to będziesz musiał opłacić kartę. Możesz to zrobić dożywotnio. Kwota zależna jest od wieku. Im jesteś starszy tym mniej się płaci. Możesz też opłacić na 5 albo 10 lat, ale to się mało kalkuluje, oczywiście jeżeli jesteś pewien, że zostaniesz w Niemczech. Później masz do wyboru albo się zapisać do koła albo nie. Jeżeli się nie zapiszesz to na każdą wodę musisz kupować dniówki. Ceny różne od 10 do nawet 25 euro za dobę. Tyle, że nie każdy zarządca wody sprzedaje dniówki.
Tutaj jest inaczej niż w Polsce. Każde koło, czy klub wędkarski ( zwał jak zwał) ma swoje wody. I jako członek danego koła możesz łowić tylko na tych należących do danego klubu. Nie tak jak u nas, że opłacasz na całe województwo. Koszty zapisania się do takiego klubu to między 300 a 500 euro. W tym jest wpisowe i składka na rok. U mnie w mieście klub do którego będę się chciał zapisać liczy 250 € wpisowego i 200 € składki rocznej. W tym są 3 jeziorka i kilka kanałów. Ale są bardzo rybne więc nie sprzedają dniówek. Jak widzisz koszt wędkowania w Niemczech wcale nie jest taki mały ;(

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2013-11-10, 12:55   

Dzięki chłopaki za informacje;) Opłaty to mają kosmiczne w DE... Mam jeszcze jedno pytanie do was, mianowicie czy moglibyście mi proszę podać namiary na jakieś fajne sklepy internetowe z sprzętem w DE bądź też jakiś namiar na fajny sklep stacjonarny na Bavarii. U mnie w Dingolu jest jeden ale sprzęt słaby i drożyzna niesamowita...
Pozdrawiam

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2013-11-10, 19:41   

Jeżeli chodzi o sklepy internetowe to jest ich kilka. Wpisując w google bez problemu znajdziesz. Ceny są różne dlatego warto szukać konkretnego produktu.
Wędkarstwo w Niemczech w stosunku do zarobków wcale nie jest tak drogie. Zakładając że zapłacisz składki rocznej 200E w porównaniu do zarobków wychodzi na to samo co w Polsce.
Po prostu koszty początkowe są dosyć duże. Ale za to jest więcej ryb :D

Martin 

Wysłany: 2013-11-15, 09:19   

Luk Styra napisał/a:
Dzięki chłopaki za informacje;) Opłaty to mają kosmiczne w DE... Mam jeszcze jedno pytanie do was, mianowicie czy moglibyście mi proszę podać namiary na jakieś fajne sklepy internetowe z sprzętem w DE bądź też jakiś namiar na fajny sklep stacjonarny na Bavarii. U mnie w Dingolu jest jeden ale sprzęt słaby i drożyzna niesamowita...
Pozdrawiam

Witam.
Wejdz na moja strone HP na Banner.
Tam znajdziesz Banner do sklepow internetowych.
Ja kupuje 90% sprzetu na Internecie albo w E-Bay z powodu cen.
W sklepie kupuje tylko male zeczy.
Pozdrowienia z Ruhrgebiet.
http://angelhobby.de.tl/Willkommen-.htm

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-11-15, 12:39   

Moj ulubiony sklep to http://www.mur-tackle-shop.de/ i http://www.carpbrothers.com/ tu czesto maja bardzo duze promocje.

Martin, tez pozdrowienia z Ruhrgebiet ;)

Martin 

Wysłany: 2013-11-15, 22:20   

DamianHryniewicz napisał/a:
Moj ulubiony sklep to http://www.mur-tackle-shop.de/ i http://www.carpbrothers.com/ tu czesto maja bardzo duze promocje.

Martin, tez pozdrowienia z Ruhrgebiet ;)

Witam.M&R jest moim najlepszym.
Zostawilem tam juz kupe pieniedzy.
Tego drugiego nieznam.
Ale Angelgeräte Wilkerling tez jest dobry
ale niemam Bannera do niego na HP.

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2013-11-16, 22:33   

Wielkie dzięki koledzy... Może kiedyś spotkamy się nad wodą;)
Pozdrawiam

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2013-11-30, 19:16   

Byłem ostatnio w urzędzie i dowiedziałem się co nie co. Trzeba zrobić egzamin na który można się zapisać na stronie www.kfv-dingolfing.de strona ta jest dokładnie dla Dingolfingu ale gdyby kogoś interesował ten egzamin to można zamiast dingolfing wpisać nazwę swojego miasta.
Pozdrawiam

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2014-03-22, 21:37   

A więc ja już mam egzamin za sobą. Udało się zdać. Pomyślałem sobie napiszę co nieco o całej procedurze, może się komuś przyda. A więc, żeby przystąpić do egzaminu trzeba zaliczyć kurs przygotowawczy. Bez tego nie dopuszczą nikogo do egzaminu.
W moim przypadku kurs trwał 6 całych niedziel ( od 9 do 17 ) plus 2 godziny w jedną sobotę na zajęcia praktyczne. Koszt z podręcznikami to 190 euro. Sam kurs to w sumie dosyć intensywna nauka. Aczkolwiek przy tak dużym zakresie informacji trzeba się uczyć w domu.
Jest 5 działów tematycznych.

Fischkunde - ichtiologia
Gewässerkunde - nauka o ekosystemie wodnym
Fischhege - nauka o ochronie i pielęgnacji wód i zwierząt w nich żyjących
Fanggeräte - sprzęt do połowu ryb
Rechtsvorschriften - prawo w zakresie połowu, pielęgnacji i ochrony ryb i organizmów wodnych

Na egzaminie z każdego działu jest 12 pytań. Co daje nam łącznie 60 pytań do odpowiedzi. Można popełnić 15 błędów, lecz nie więcej niż 6 w jednym dziale.
Egzamin jest w formie testu, z jedną poprawną odpowiedzą. Dostaje się katalog pytań do nauki. W sumie jest ich niecały 1000 możliwych.

Ze względu na to, że w Bawarii występuje 70 gatunków ryb ( najwięcej w całych Niemczech ) same przyswojenie sobie ich nazw, wyglądu, wymiarów i okresów ochronnych jest nie małym wyzwaniem. Do tego dochodzi znajomość insektów, robaków roślinności i całej reszty znajdującej się w wodzie. Bez dobrej znajomości j. niemieckiego się nie obejdzie.
W Bawarii do kart wędkarskiej podchodzą bardzo poważnie. Dlatego egzaminy są najtrudniejsze w Niemczech ( według opinii ludzi którzy takowe zdawali w innych Landach)
I właśnie dlatego nie uznają kart zrobionych gdzie indziej.
Oczywiście testów zawsze można się nauczyć na pamięć, ale wiedza przekazywana na tych kursach dużo da pod kątem przyszłego poszukiwania ryb.

Teraz kwestia niekoniecznie popularna na tym forum, ale muszę o niej napisać. Co nie znaczy, że się z tym zgadzam i tak postępuję więc proszę drogich moderatorów o nie linczowanie mnie.

W Niemczech wędkarstwo to nie jest sport. Traktowanie wędkarstwa w kategoriach sportu jest kategorycznie zakazane. Wędkarstwo, jak również myślistwo służy pozyskiwaniu pożywienia i tylko w takim wymiarze może być prowadzone. C&R jest na dobrą sprawę zabronione. Nie jest to wymysł grona wędkarzy, lecz organizacji ochrony praw zwierząt PETA. Według działaczy tej organizacji łowienie ryb dla sportu jest niedopuszczalnym etycznie czynieniem im krzywdy i doprowadzili do tego, że jest całkowicie zakazane.
Jedyne z czym nie potrafili polemizować było pozyskiwanie pożywienia. I tylko takiej formie dopuszczają wędkowanie. Oczywiście każdy wędkarz ma swoje sumienie według którego postępuje. Niestety niektóre koła bardzo nieprzychylnym okiem patrzą na C&R ze względu na problemy jakie mogą je dosięgnąć ze strony organizacji "chroniących" prawa zwierząt. Dlatego trzeba poszukać klubu w którym włodarze mają zdroworozsądkowe podejście do tematu. W każdym bądź razie każda ryba nie będąca w okresie ochronnym, bądź poniżej wymiaru ochronnego winna być uśmiercona w sposób nie dostarczającym jej stresu, a później skonsumowana. Jeżeli strażnik wędkarski "przyłapie" kogoś na wypuszczaniu ryby nadającej się do spożycia mogą być tego konsekwencje, włącznie z odebraniem uprawnień ( karty wędkarskiej).
Oczywiście jak w trakcie odpinania haka ryba nam się wyśliźnie do wody no to cóż, mieliśmy pecha a ryba szczęście ;) . Chcę przez to powiedzieć, że wystarczy się nie obnosić w kole z C&R a wtedy my będziemy mieć spokój a ryby dłuugie życie.

Mam nadzieję, że komuś się przydadzą te informacje.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania zapraszam, postaram się odpowiedzieć.

Tyle materiałów trzeba się naumieć :D

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2014-03-31, 16:47   

Dzięki wielkie za info... Nie mogę zrozumieć jak można być przeciwko C&R... Ogólnie im dłużej przebywam na Bavarii tym bardziej uświadamiam sobie że "Bayeroki" to naprawdę "wyjątkowa rasa" :roll:

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2014-03-31, 17:00   

Źle mnie zrozumiałeś. To nie "Bayeroki" są przeciwko C&R. Nawet nie reszta Niemiec.
Ogólnie przeciwko łowieniu ryb są nienormalni zieloni którzy myślą, że ryby jak i inne zwierzęta mieszkają w Lidlu w lodówce. Albo ci którzy w ogóle zakazali by spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Niestety paranormalni pseudo ochraniacze przyrody mają w Niemczech takie wielkie lobby, że państwo musiało się poddać ich naciskom. Żeby nie doszło do całkowitego zakazu łowienia ryb na wędkę, bądź myślistwa zostało to wprowadzone nie jako sport a jako pozyskiwanie pożywienia. Inaczej PETA, Greenpeace i inne oszołomy wytrzebiły by wędkarstwo do końca. Rozwiązanie dla wędkarzy szukających emocji i okazów nie do przyjęcia. Ale w tych warunkach jedyne możliwe.
A jak zapewne wiesz Niemiecka mentalność jest jaka jest. Skoro jest prawo to go przestrzegają ( a przynajmniej się starają ). Wierz mi, żaden karpiarz nie zabije 10 kg ryby. Choćby i dlatego, że każdy wie, że jest niesmaczna.

A tak na marginesie wspaniała EU szykuje zakaz używania ołowiu w zestawach wędkarskich. To dopiero będzie zabawa.

Odpowiedz do tematu